Próba porwania samolotu Aeroflotu

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
23 stycznia 2019 09:15
We wtorek (22.01) doszło do próby porwania samolotu rosyjskich linii Aeroflot lecącego z Surgutu na Syberii do Moskwy. Lot zakończył się szczęśliwie lądowaniem w Chanty - Mansyjsku.
Reklama

Podczas lotu SU1515 z syberyjskiego Surgutu do stolicy Rosji na pokładzie boeinga 737 należącego do Aeroflotu znajdowało się w sumie 76 osób. Rosyjska agencja prasowa RIA podała, że jeden z mężczyzn podróżujących samolotem próbował w pewnym momencie dostać się do kokpitu i utrzymywał, że jest uzbrojony. Jak się po chwili okazało, napastnik zażądał wykonania lotu do Afganistanu. Krążące w Internecie komentarze mówią o tym, że załoga zdołała przekonać mężczyznę, że owszem poleci do Afganistanu, lecz najpierw musi zatankować do samolotu więcej paliwa. Tym samym udało się wykonać lądowanie w Chanty - Mansyjsku gdzie napastnikiem zajęły się odpowiednie służby. Personel pokładowy zdołał jeszcze w trakcie lotu potwierdzić, że mężczyzna nie miał przy sobie żadnej broni. Policjanci, którzy zatrzymali niedoszłego porywacza podali do wiadomości, że był on pijany.


- Podczas lotu ten mężczyzna próbował wejść do kokpitu i zażądał zmiany lotniska docelowego - powiedziała Svetlana Petrenko, rzeczniczka prasowa Rosyjskiego Komitetu Dochodzeniowego. - Kapitan samolotu podjął decyzję o lądowaniu awaryjnym w Chanty - Mansyjsku. Napastnik okazał się być mieszkańcem Surgutu, który był już wcześniej karany za zniszczenie mienia. Odpowiednia ekipa dochodzeniowa prowadzi już w tej sprawie śledztwo zmierzające do wyjaśnienie wszystkich okoliczności zajścia - dodała Petrenko.


Aeroflot potwierdził, że doszło do próby porwania samolotu i lądowania w Chanty - Mansysjku, a napastnik został zatrzymany. Linia podała też, że cała załoga i wszyscy pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład samolotu. Aeroflot wysłał po podróżnych zastępczą maszynę, która miała zabrać ich do Moskwy. Z oświadczenia przewoźnika wynika też, że z uwagi na rosnące w ostatnich latach zagrożenie terrorystyczne wszyscy pracownicy linii przechodzą szkolenia z zakresu radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia bezprawną ingerencją, tak aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo.


Z uwagi na incydent służby bezpieczeństwa i techniczne pracujące w ramach sieci Aeroflotu zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a wszystkie samoloty linii przechodzą szczegółowe kontrole przed startem. Przewoźnik zaapelował do pasażerów o cierpliwość i zrozumienie dla dodatkowych procedur bezpieczeństwa. Poza lotem SU1515 żadne inne połączenie Aeroflotu nie napotkało utrudnień.

fot. mat. prasowe


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama