Rekordowe wyniki na londyńskich lotniskach

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
18 stycznia 2019 08:30
1 komentarz
175,5 mln pasażerów obsłużyło przez cały 2018 r. pięć lotnisk obsługujących Londyn, czyli Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton oraz City. Średni roczny wzrost wyniósł na nich 4,64 proc.
Reklama

Heathrow

Największy port lotniczy w Wielkiej Brytanii i zarazem największy port lotniczy w Europie przekroczył barierę 80 mln pasażerów. Liczba pasażerów wzrosła o 2,7 proc., co przy tak wysokiej bazie porównawczej jest bardzo imponującym wynikiem. Liczba przewiezionego frachtu wyniosła 1,7 mln ton i była wyższa o 0,1 proc.

Liczba operacji lotniczych na tym zatłoczonym lotnisku wzrosła jedynie o 0,3 proc. do poziomu 475,6 tys. Oznacza to, że wzrosty były generowane głównie podmianami samolotów na większe i poprawą wypełnienia samolotów.

Największa popularnością cieszyły się loty wewnątrz europejskie - 27,6 mln pasażerów, 3-proc. wzrost, zaś najwyższy wzrost w skali roku miały loty na kontynent afrykański - 3,3 mln pasażerów, 5-proc. wzrost. Mniej podróżnych latało na trasach krajowych - 4,8 mln pasażerów, 0,1-proc. spadek.

Gatwick

Drugi największy port w Londynie odprawił rekordowe 46,1 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 1,1 proc. w skali roku. Wzrosty napędzały nowe połączenia Norwegiana i otwieranie nowych tras np. do Szanghaju przez China Eastern. Nie obyło się jednak bez spadków, o 8,7 proc. spadła liczba pasażerów krajowych, natomiast o 5,7 proc. spadła liczba klientów linii czarterowych, głównie przez upadek linii Monarch w październiku 2017 r.

Stansted

Port lotniczy Londyn-Stansted odprawił 28 mln pasażerów, co stanowi wzrost w wysokości 8 proc. Tym samym lotnisko utrzymało swoją pozycję najszybciej rozwijającego się brytyjskiego portu i znalazło się wśród 5 najszybciej rosnących lotnisk w Europie. Najwięcej nowych pasażerów latało do Hiszpanii, Francji, Niemiec, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne lotniska, to największe wzrosty zanotowały: Frankfurt, Dubaj, Neapol, Alicante oraz Nicea.


Wśród ważnych wydarzeń 2018 r. należy wyróżnić uruchomienie bezpośrednich rejsów z Dubaju przez linie Emirates.

Luton i City

Port lotniczy Londyn-Luton powitał w 2018 r. 16,6 mln pasażerów, co stanowi 5-proc. wzrost w skali roku. Najpopularniejszymi kierunkami były Amsterdam, Bukareszt i Budapeszt.Natomiast londyńskie lotnisko biznesowe - Londyn City obsłużyło w ubiegłym roku 4,8 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 6,4 proc. Najpopularniejsze były trasy do Amsterdamu (621 tys. pasażerów), Edynburga (494 tys. pasażerów) oraz Dublina (480 tys. pasażerów).

Wysokie wzrosty zanotowały połączenia do Belfastu-City wykonywane przez Flybe (wzrost o 52,5 proc.) oraz Mediolanu-Linate obsługiwane przez British Airways i Alitalię (wzrost o 46,5 proc.)


Większy popyt zanotowano na wakacyjnych trasach do Porto, Malagi oraz Florencji. Ponadto przewoźnicy operowali większymi maszynami oraz poprawili wypełnienie swoich samolotów. Sama liczba operacji lotniczych spadła o ponad 5 tys. do poziomu 75 tys.

fot. mat. prasowe, Marek Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

kemot97 2019-01-18 13:30   
kemot97 - Profil kemot97
Londyn ma 6 lotnisk (ostatnie niewspomniane to London Southend Airport) +- 1 milion pasazerow rocznie
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama