Ostatni lot pasażerskiego boeinga 727

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
21 stycznia 2019 08:21
2 komentarze
W zeszły poniedziałek (14.01) odbył się prawdopodobnie ostatni lot jednego z niegdyś najpopularniejszych samolotów pasażerskich świata - boeinga 727. Po raz ostatni maszyna tego typu wzbiła się w powietrze w Iranie.
Reklama

Przewoźnikiem, który użytkował ostatni egzemplarz pasażerskiego 727 są Iran Aseman Airlines. Linia miała pierwotnie wykorzystać samolot po raz ostatni na trwającym dwie godziny locie nr EP851 między Zahedanem i Teheranem w niedzielę 13 stycznia, lecz jeszcze w poniedziałek z powodów operacyjnych odbył on lot do Jazdu. Maszyna o rejestracji EP-ASB i w konfiguracji 727-200 zakończyła swoją historię służby w powietrzu w wieku 38 lat, a tym samym wyznaczyła też kres 55-letniej epoki, w której boeingi 727 przewoziły pasażerów na całym świecie. Na szczęście nie żegnamy tego samolotu całkowicie, ponieważ w eksploatacji pozostaje wciąż wiele egzemplarzy w wersji cargo, a także kilka maszyn rządowych.


Boeing 727 to prawdziwa ikona w świecie samolotów drugiej połowy XX wieku. Poprzez swój design z trzema silnikami był to prawdziwy pionier swojej ery, który zapewniał jednocześnie optymalne osiągi i dobre jak na tamte czasy koszty eksploatacji. 727 zabierał na pokład najwięcej pasażerów spośród ówczesnych maszyn wąskokadłubowych, a także osiągał większe prędkości niższym kosztem niż konkurencja.

Jak pokazuje przykład samolotu irańskiej linii, technologia wykorzystywana w 727 zapewniała długi okres użytkowania i wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety przeważyły względy ekonomiczne, ponieważ trzy niezbyt oszczędne silniki tej maszyny są obecnie bardzo drogie w serwisie. Od debiutu maszyny w 1963 roku minęło już sporo czasu i technologia budowy silników rozwinęła się na tyle, że współcześnie najbardziej popularne jest stosowanie dwóch wysokowydajnych silników.


Pierwszy boeing 727 wszedł do służby w Eastern Air Lines w 1964, a większość wiodących amerykańskich linii miała w swojej historii maszynę tego typu we flocie. Korzystały z tego samolotu American, United czy Delta. 727 zdecydowanie ukształtował rynek w USA i przygotował go na 737, który zdobył ogromną popularność. Do zakończenia produkcji w 1984 roku boeing 727 został zbudowany w 1831 egzemplarzach co było absolutnym rekordem, pobitym potem przez 737.

Dziwi fakt, że pomimo tak wspaniałej historii tego samolotu Aseman zdecydował się w zupełnej ciszy na wycofanie 727 ze służby. Informacje o tym, że EP-ASB wykonał prawdopodobnie swój ostatni lot przekazał na Twitterze dziennikarz, Babak Taghvaee. Nie jest też ciągle wykluczone, że z powodu sankcji, które na Iran nakładają Stany Zjednoczone i tym samym inne kraje, 727 nie powróci kiedyś do służby, gdy flota przewoźnika ulegnie wyczerpaniu. Zakup nowych samolotów jest w Iranie teraz praktycznie niemożliwy. Podobnie jest jednak też z częściami zamiennymi, a to oznacza, że być może ostatni pasażerski 727 mógłby jeszcze operować w powietrzu gdyby nie światowa polityka i konflikty, które ona rodzi.

fot. wikimedia (CC), A. Duarte (flickr.com, CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_1d78d 2019-01-21 13:04   
gość_1d78d - Profil gość_1d78d
Parę filmików z pokładu irańskiego 727 zobacz link
gość_797a7 2019-01-21 09:34   
gość_797a7 - Profil gość_797a7
" Na szczęście nie żegnamy tego samolotu całkowicie, ponieważ w eksploatacji pozostaje
wciąż wiele egzemplarzy w wersji cargo, a także kilka maszyn rządowych". Kamień spadł mi
z serca.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama