×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


WOW Air: Indigo wykupi 49 proc. udziałów


Islandzka niskokosztowa linia WOW Air zakomunikowała, że amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners zainwestuje w początkowej fazie w 49 proc. udziałów firmy, ale nie jest wykluczone zwiększenie tego zaangażowania.


Indigo Partners pojawiło się na horyzoncie na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku, gdy WOW Air poszukiwał inwestora po wycofaniu się Icelandair Group z negocjacji wokół udziału w ratowaniu niskokosztowej linii. Wtedy właśnie informowaliśmy o tym, że amerykański fundusz może zainwestować w WOW Air nawet do 75 mln dolarów, jednak nie były znane szczegóły co do podziału udziałów. Jak się okazuje, najnowsze informacje na ten temat pochodzą z 9 stycznia, kiedy to do posiadaczy obligacji WOW Air został wystosowany list informacyjny.


- Początkowy udział Indigo Partners w spółce wyniesie 49 proc. - powiedział w liście Skuli Mogensen, założyciel i dyrektor operacyjny WOW Air. - Ze zwróceniem uwagi na regulacje dotyczące własności w rękach podmiotów zagranicznych w okresie obowiązywania umowy udzielenia pożyczki może dojść do uzyskania dodatkowego kapitału poprzez realizację zapisanych w umowie opcji konwersji - dodał Mogensen.

Inwestycja Indigo Partners ma mieć przede wszystkim charakter pożyczki konwertowanej na udziały z dziesięcioletnim terminem zapadalności, zaś ostatecznie zainwestowana kwota ma być uzależniona od rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa.


- Indigo Partners zamierza pogodzić nasze interesy poprzez odpowiednie kapitalizowanie WOW Air poprzez uzyskiwany zwrot tak jak miało to miejsce w przypadku ich poprzednich udanych inwestycji na rynku lotniczym - dodał Mogensen. - Fundusz ten wiele razy udowodnił, że jest cierpliwym i zorientowanym na długoterminowy zwrot inwestorem. Przykładem może być czternastoletni proces inwestycyjny w przypadku Wizz Air, osiem lat współpracy z meksykańskim Volaris i pięć z amerykańskim Frontier Airlines.

WOW Air oraz Indigo planują wciąż w jaki sposób potraktować istniejącą obecnie pożyczkę udzieloną linii przez "obecnego udziałowca", którym jest najprawdopodobniej sam Skuli Mogensen. Rozmowy skupiają się wokół tego czy to zobowiązanie powinno zostać zamienione nad kapitał własny przed inwestycją ze strony amerykańskiego funduszu.
Tymczasem WOW ciągle obcina połączenia w siatce i innymi drogami, jak choćby zmniejszenie floty i zwolnienia, redukuje koszty.

fot. mat. prasowe, Dominik Sipińskigość_45436 - Profil
gość_45436
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie