WOW Air: Indigo wykupi 49 proc. udziałów

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
17 stycznia 2019 09:40
1 komentarz
Islandzka niskokosztowa linia WOW Air zakomunikowała, że amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners zainwestuje w początkowej fazie w 49 proc. udziałów firmy, ale nie jest wykluczone zwiększenie tego zaangażowania.
Reklama

Indigo Partners pojawiło się na horyzoncie na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku, gdy WOW Air poszukiwał inwestora po wycofaniu się Icelandair Group z negocjacji wokół udziału w ratowaniu niskokosztowej linii. Wtedy właśnie informowaliśmy o tym, że amerykański fundusz może zainwestować w WOW Air nawet do 75 mln dolarów, jednak nie były znane szczegóły co do podziału udziałów. Jak się okazuje, najnowsze informacje na ten temat pochodzą z 9 stycznia, kiedy to do posiadaczy obligacji WOW Air został wystosowany list informacyjny.


- Początkowy udział Indigo Partners w spółce wyniesie 49 proc. - powiedział w liście Skuli Mogensen, założyciel i dyrektor operacyjny WOW Air. - Ze zwróceniem uwagi na regulacje dotyczące własności w rękach podmiotów zagranicznych w okresie obowiązywania umowy udzielenia pożyczki może dojść do uzyskania dodatkowego kapitału poprzez realizację zapisanych w umowie opcji konwersji - dodał Mogensen.

Inwestycja Indigo Partners ma mieć przede wszystkim charakter pożyczki konwertowanej na udziały z dziesięcioletnim terminem zapadalności, zaś ostatecznie zainwestowana kwota ma być uzależniona od rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa.


- Indigo Partners zamierza pogodzić nasze interesy poprzez odpowiednie kapitalizowanie WOW Air poprzez uzyskiwany zwrot tak jak miało to miejsce w przypadku ich poprzednich udanych inwestycji na rynku lotniczym - dodał Mogensen. - Fundusz ten wiele razy udowodnił, że jest cierpliwym i zorientowanym na długoterminowy zwrot inwestorem. Przykładem może być czternastoletni proces inwestycyjny w przypadku Wizz Air, osiem lat współpracy z meksykańskim Volaris i pięć z amerykańskim Frontier Airlines.

WOW Air oraz Indigo planują wciąż w jaki sposób potraktować istniejącą obecnie pożyczkę udzieloną linii przez "obecnego udziałowca", którym jest najprawdopodobniej sam Skuli Mogensen. Rozmowy skupiają się wokół tego czy to zobowiązanie powinno zostać zamienione nad kapitał własny przed inwestycją ze strony amerykańskiego funduszu.
Tymczasem WOW ciągle obcina połączenia w siatce i innymi drogami, jak choćby zmniejszenie floty i zwolnienia, redukuje koszty.

fot. mat. prasowe, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_bad23 2019-01-19 08:37   
gość_bad23 - Profil gość_bad23
czyżby w planach byłaby migracja z Wizz?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama