Oblatywacz: Lanmei Airlines
Lanmei Airlines to praktycznie nieznany w Europie kambodżański przewoźnik koncentrujący się na obsłudze ruchu między tym krajem a Chinami.
Reklama
Oferta obecnych na rynku od zaledwie dwóch lat linii może jednak być interesująca także dla polskich turystów udających się do Azji. W jej siatce połączeń znajdują się bowiem loty krajowe po Kambodży oraz rejsy z Siem Reap i Phnom Penh do Tajlandii, Makau czy Hong Kongu.
Cechą wyróżniającą Lanmei Airlines jest bardzo korzystna, w porównaniu do większości azjatyckich low-costów, polityka bagażowa. Niezależnie od wybranej taryfy zawsze zawiera ona możliwość darmowego nadania bagażu rejestrowanego o wadze 15 lub 25 kg. Nie budzi także większych zastrzeżeń obsługa na lotnisku oraz pokładzie samolotów tej linii. Personel jest sympatyczny i pomocny, a nasz lot do Bangkoku odbył się zgodnie z rozkładem i bez żadnych komplikacji. W pozostałym zakresie w Lanmei Airlines można oczekiwać typowo niskokosztowych doświadczeń. Na pokładzie obowiązuje formuła w pełni odpłatnego serwisu, a samoloty zostały skonfigurowane bez nadmiernych udogodnień. Komfort przelotu jest jednak zadowalający na krótkich trasach regionalnych.
W najnowszym "Oblatywaczu" testujemy Lanmei Airlines podróżując rejsem LQ 670 ze stolicy Kambodży do Bangkoku. Loty na tej trasie są realizowane codziennie w formule łączonej z dolotem z Siem Reap. Samolot staruje z tego miasta o 8:15, aby o 9:00 przybyć do Phnom Penh i wylatuje w dalszą drogę do Tajlandii o 10:10. Lądowanie na stołecznym lotnisku Suvarnabhumi przewidziano o 11:10. Naszą podróż odbywamy na pokładzie airbusa A321.
Lanmei Airlines działają w modelu niskokosztowym, a serwis oraz wszelkie dodatkowe usługi są odpłatne. Przewoźnik wyróżnia się zarazem na tle swojej low-costowej konkurencji przyjazną polityką bagażową - niezależnie od wybranej taryfy pasażerowie na każdym rejsie mogą nadać bagaż rejestrowany o wadze nawet do 25 kg.
Linie powstały w 2016 roku w ramach realizacji chińskiej inicjatywy ekonomicznej Nowego Jedwabnego Szlaku. Wyrazem współpracy obu państw jest nadana im nazwa, która nawiązuje do najdłuższej rzeki na Półwyspie Indochińskim określanej w Chinach, gdzie ma swoje źródła, Lancangiem, a w Laosie, Kambodży i Wietnamie - Mekongiem. Przewoźnik rozpoczął działalność operacyjną we wrześniu 2017 roku i od tego czasu rozwinął bogatą siatkę połączeń przede wszystkim między Kambodżą i Chinami. Aktualnie oferuje loty do ponad 20 chińskich miast, a także do Tajlandii, Hong Kongu i Makau. Nie wszystkie dotychczasowe trasy Lanmei Airlines okazały się sukcesem - w ubiegłym roku przewoźnik zrezygnował m.in. z połączeń do Singapuru i Wietnamu.
Linia posiada w swej flocie siedem samolotów: jednego airbusa A319, cztery airbusy A320 i dwa airbusy A321. Są to maszyny używane w przeszłości przez innych przewoźników, a ich średni wiek wynosi niespełna 14 lat. Główną bazą Lanmei Airlines jest międzynarodowy port lotniczy w Phnom Penh.
Lanmei Airlines (airbus A321-200) - informacje praktyczne
Kod linii: LQ/MKR
Odprawa: Bez względu na taryfę darmowa na wszystkich obsługiwanych lotniskach, możliwa też w samoobsługowych kioskach (na wybranych lotniskach) lub przez stronę internetową na 20 godzin przed wylotem (nie wszystkie rejsy).
Bagaż: Bezpłatny bagaż rejestrowany (15-25 kg) niezależnie od taryfy, bagaż podręczny 20 x 40 x 55 cm do 7 kg.
Układ siedzeń: Konfiguracja jednoklasowa w układzie 3-3, miejsca lekko rozkładane bez regulowanych zagłówków, ograniczona przestrzeń na nogi. Wybór niektórych foteli (przednie rzędy, przejścia awaryjne) dodatkowo płatny.
Serwis na pokładzie: W pełni odpłatny, w menu napoje, przekąski i dania na gorąco; ceny od 1 USD do 6 USD.
Rozrywka pokładowa: Brak
Rezerwacja biletów
Lanmei Airlines dysponują własnym systemem rezerwacyjnym dostępnym na stronie internetowej w języku angielskim oraz chińskim. Poza tym można na niej znaleźć większość przydatnych do podróży informacji, aczkolwiek nie wszystkie zakładki i linki są aktywne (przynajmniej w angielskojęzycznej wersji serwisu). Taryfy przewoźnika są wprowadzone także w globalnych systemach dystrybucji (GDS), a więc bilety na jego rejsy można wystawić przez agentów lub internetowych pośredników.
System rezerwacyjny linii jest przejrzysty i pozwala na w miarę szybki proces zakupu. Można wybrać opcję przelotu w jedną lub w obie strony, a także podróż typu open-jaw, czyli z wylotem i powrotem z różnych miast. Po wskazaniu preferowanej daty lotu wyświetlane są wyniki dla całego tygodnia, co pozwala na porównanie najkorzystniejszych cenowo opcji. W angielskojęzycznej wersji strony ceny biletów podawane są w dolarach amerykańskich, w tej walucie odbywa się również płatność.
Po wybraniu konkretnego rejsu podawane są wszystkie dostępne typu taryf. Ten krok procesu rezerwacyjnego jest na pierwszy rzut oka mało czytelny, dlatego że pojawiają się tutaj ceny bez wliczonych dodatkowych podatków i opłat lotniskowych. Najniższa dostępna taryfa odpowiada więc biletowi w całkowitej cenie wyświetlonej w poprzednim kroku. Warto odnotować, że różnice między poszczególnymi taryfami sprowadzają w zasadzie wyłącznie do zasad ich zmiany i anulacji biletu, przy czym linie te nie stosują taryf niepodlegających w ogóle zmianom lub całkowicie bezzwrotnych. Mimo skomplikowanego i nieco chaotycznego nazewnictwa nie ma między nimi żadnych różnic serwisowych, tj. pasażerowie dokonujący zakupu biletu w klasie określonej jako Premium Business Economy nie mogą liczyć na dodatkowe przywileje na lotnisku lub na pokładzie w porównaniu do osób posiadających rezerwację w klasie taryfowej Lanmei Vacation.
W dalszych krokach należy podać standardowe dane osoby podróżującej i można przejść do zatwierdzenie rezerwacji oraz strony z dostępnymi opcjami płatności. Dla polskich klientów najdogodniejszą formą opłacenia biletu jest system PayPal, który pozwala na skorzystanie ze zgromadzonych tam środków lub użycie dowolnej karty płatniczej. Po sfinalizowaniu procesu zakupu otrzymujemy potwierdzenie rezerwacji na adres e-mailowy.
Na lotnisku
Lanmei Airlines udostępniają na lotnisku w Phnom Penh dwa stanowiska check-in. Zgodnie z polityką przewoźnika oprawa jest bezpłatna i nie ma do niej kolejki priorytetowej. W przypadku wylotów z Kambodży niedostępna jest możliwości dokonania rejestracji on-line i pobrania mobilnej karty pokładowej. Przekłada się to w praktyce na sporą liczbę oczekujących pasażerów - procedura nadania bagażu może więc zająć nawet 20-30 minut. Tam, gdzie aktywna jest oprawa przez internet, jest ona otwierana na 20 godzin przed rejsem. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie linii na wybranych lotniskach dostępne są też automatyczne kioski check-in, nie dotyczy to jednak Phnom Penh.
Miejsca na pokładzie przydzielane są darmowo podczas odprawy. Za dopłatą można natomiast z wyprzedzeniem zarezerwować dowolne siedzenia, w tym w pierwszych pięciu rzędach i przy przejściach awaryjnych. Koszt uzależniony jest od trasy oraz lokalizacji fotela i wynosi od 3 do 12 USD.
Lanmei Airlines posiadają nietypową, jak na przewoźnika niskokosztowego, politykę bagażową. Każdy pasażer jest uprawniony do nadania bagażu rejestrowanego bez dodatkowych opłat o wadze do 25 kg na trasach krajowych w Kambodży oraz z Phnom Penh do Bangkoku, Guangzhou i Hong Kongu oraz do 15 kg na wszystkich innych rejsach. Oprócz tego na pokład można zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego nieprzekraczającego wagi 7 kg i rozmiarów 20 x 40 x 55 cm.
Po rozbudowie i modernizacji hala odlotów portu lotniczego w stolicy Kambodży zapewnia wygodne warunki do oczekiwania na lot. Jest tu sporo sklepów i restauracji, nie brakuje także miejsc siedzących wokół bramek. Z uwagi na brak serwisu typu premium Lanmei Airlines nie udostępniają swoim klientom wejścia do żadnej poczekalni biznesowej, ale posiadacze globalnych kart (np. Priority Pass) mogą skorzystać z solidnej oferty Premium Plaza Lounge. Recenzję tego salonu prezentowaliśmy niedawno na naszych łamach.
Boarding rejsu do Bangkoku rozpoczął się punktualnie pół godziny przed odlotem. W pierwszej kolejności na pokład zaproszono rodziców podróżujących z małymi dziećmi, a następnie pasażerów zajmujących miejsca w tylnej części kabiny. Wejście na pokład odbywało się sprawnie za pomocą rękawa, do którego został podpięty samolot.
W samolocie
Lot do stolicy Tajlandii obsługiwany był przez airbusa A321, który w jednoklasowej konfiguracji używanej przez kambodżańskiego przewoźnika może zabrać na pokład 214 pasażerów. W samolocie zamontowano w układzie 3-3 standardowe fotele obite ciemnym materiałem i posiadające zielone nagłówki z logiem oraz nazwą linii.
Siedzenia są dość wygodne mimo, że nie posiadają regulowanych zagłówków i tylko lekko odchylają się do tyłu. Odległość między fotelami jest natomiast przeciętna, biorąc pod uwagę, że konfiguracja kabiny została zagęszczona. Zarazem jednak pasażerowie mają tutaj zauważalnie więcej przestrzeni na nogi w porównaniu np. do popularnej w regionie Air Asia, czy europejskich linii niskokosztowych używających samolotów tego samego typu. Przy fotelach nie ma gniazdek elektrycznych i portów USB, nie można więc w trakcie lotu ładować sprzętu elektronicznego, na pokładzie nie są też dostępne internet i IFE.
Kabina samolotu była czysta i sprawiała ogólnie dobre wrażenie, chociaż miejscami zauważalne są ślady zużycia niektórych elementów wyposażenia.
Przed startem załoga manualnie przedstawiła instrukcję bezpieczeństwa w trzech językach: khmerskim, chińskim i angielskim. Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczął się serwis. Jest on w pełni odpłatny - niezależnie od trasy przewoźnik nie oferuje wody, innych napojów czy żadnych przekąsek za darmo.
Zamówienia można składać z drukowanego menu dostępnego w kieszeni każdego fotela. Przewidziano w nim standardowe napoje gorące i zimne, dania serwowane na ciepło oraz drobne przekąski. Na wybranych rejsach do Chin oferowany jest też alkohol. Ceny są na umiarkowanym poziomie i wynoszą od 1 USD (za butelkę wody) do 6 USD (za zestawy mięsne z ryżem). Oprócz tego w trakcie lotu można dokonać zakupów w sklepie pokładowym - do wyboru są m.in. kosmetyki, zegarki, zabawki dla dzieci oraz gadżety firmowe Lanmei Airlines.
Załoga w tracie podróży do Tajlandii była uprzejma i z charakterystyczną w tym regionie Azji gościnnością reagowała na wszelkie prośby pasażerów. Samolot o czasie wylądował na lotnisku Suvarnabhumi w Bangkoku, bez zbędnej zwłoki na taśmy trafiły także bagaże rejestrowane z tego lotu.
Ocena
Lanmei Airlines to jedna z wielu budżetowych linii obecnych aktualnie na rynku w Azji Południowo-Wschodniej. Jej marka jest jednak bardzo słabo rozpoznawalna, zwłaszcza wśród europejskich turystów podróżujących po tym rejonie świata. Wprawdzie przewoźnik koncentruje się głównie na obsłudze tras między Chinami a Kambodżą, ale realizuje także loty do innych miast w regionie oraz połączenia krajowe, przez co jego oferta może okazać się interesująca dla osób planujących wyjazd do tego państwa.
O poprawę prosi się funkcjonalność strony linii, która w języku angielskim jest miejscami niekompletna. Nie zaszkodziłoby również dodanie innych opcji płatności za bilety, gdyż dla klientów europejskich jedyną łatwo dostępną formą jej realizacji jest posiadanie aktywnego konta PayPal. Reasumując warto sprawdzić ofertę Lanmei Airlines planując podroż do Kambodży i porównać ceny biletów u tego przewoźnika z jego bardziej znaną w Europie konkurencją.
Fot. M. Stus, Lanmei Airlines
Redaktor pasazer.com podróżował liniami Lanmei Airlines na własny koszt.