×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA Pay. Nowy sposób płatności


IATA ogłosiła pomyślne ukończenie pierwszej transakcji zakupu biletu IATA Pay na żywo w środowisku testowym. Transakcja została przeprowadzona we współpracy z ipagoo, brytyjskim fintechem.IATA Pay jest wspieraną przez branżę inicjatywą mającą na celu opracowanie nowej formy płatności dla konsumentów przy zakupie biletu bezpośrednio ze strony linii lotniczej. Takie rozwiązanie umożliwia unijna dyrektywa w sprawie usług płatniczych PSD2 i brytyjskie rozporządzenie o bankowości otwartej. Regulacje te zachęcają do stosowania tzw. direct debit transactions, czyli transakcji polecenia zapłaty, w których płatności są dokonywane z konta bankowego klienta bezpośrednio na konto bankowe sprzedającego. 

Ta metoda zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dla obu stron i jest niemal natychmiastowa. IATA opracowuje uniwersalne rozwiązanie umożliwiające liniom lotniczym udostępnienie tej formy płatności na swoich stronach internetowych. Test na żywo został przeprowadzony we współpracy z ipagoo w ramach systemu Open Banking w Wielkiej Brytanii z udziałem pilotażowych linii takich jak Cathay Pacific, SAS i Emirates.

Zalety IATA Pay to prosta obsługa, wysoki poziom bezpieczeństwa, szybszy przepływ gotówki z natychmiastową lub prawie natychmiastową płatnością dla sprzedawcy. 


Dzisiejsi konsumenci, a zwłaszcza millenialsi, oczekują wielu opcji płatności, w tym mobilnych i typu peer-to-peer. IATA Pay odpowiada na te oczekiwania. W tym samym czasie linie lotnicze próbują zarządzać znacznymi kosztami płatności kartą - 8 miliardów dolarów rocznie i więcej. Duża część tego kosztu jest ponoszona w bezpośrednich zakupach ze stron internetowych linii lotniczych. Jednym ze strategicznych celów IATA jest wspieranie stabilności finansowej linii lotniczych, w tym kontrolowanie kosztów - powiedział Aleksander Popovich, starszy wiceprezes IATA ds. usług finansowych i dystrybucyjnych.

Cieszymy się, że ukończyliśmy pierwszą transakcję na żywo w ramach Open Banking dla branży lotniczej, pomagając IATA i jej członkom w osiągnięciu ich celów operacyjnych i finansowych. Technologia ipagoo zapewnia bezpieczną, międzynarodową usługę bankową dla IATA. Jesteśmy w czołówce branży finansowej pod kątem rozwoju i innowacji oraz zobowiązujemy się pomagać firmom i ich klientom korzystać z możliwości oferowanych przez Open Banking - Carlos Sanchez, prezes ipagoo. 

IATA współpracuje także z Deutsche Bank nad prototypem dla pozostałych krajów UE (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii). Rozwiązanie trafi najpierw na rynek niemiecki, gdzie ma zostać przetestowane jeszcze na początku tego roku.  Jeśli testy będą udane, organizacja będzie stopniowo wprowadzać IATA Pay także do innych krajów. 

fot. pixabay

gość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie