×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Brazylia daje zielone światło współpracy Boeinga z Embraerem


Brazylijski rząd zgodził się na utworzenie strategicznego partnerstwa Boeinga z Embraerem. To kolejny krok w kierunku zamknięcia transakcji, które ma nastąpić do końca 2019 r.

Teraz umowa musi zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy i organy państwowe. Zgoda rządu Brazylii była kluczowa, gdyż państwo posiada tzw. "złotą akcję”, czyli prawo weta w stosunku do jakiejkolwiek decyzji strategicznej spółki.

Zgodnie z treścią porozumienia, obaj producenci nawiązaliby strategiczne partnerstwo obejmujące oddział samolotów komercyjnych Embraera wraz z działem rozwoju handlowego, produkcji, marketingu oraz lifecycle services operations Boeinga. W powstałej w ten sposób strukturze joint venture Boeing posiadałby 80 proc. udziałów, natomiast w rękach Embraera znajdowałoby się pozostałe 20 proc. 

Producenci chcą również współpracować w ramach drugiego projektu joint venture, którego celem byłoby zdobycie nowych rynków zbytu dla wojskowych samolotów transportowych typu embraer KC-390. W ramach tego partnerstwa, brazylijski producent posiadałby 51 proc. udziałów, natomiast Boeing - 49 proc. udziałów. 

Wartość pierwszej transakcji szacowana jest na 4,75 mld dolarów, z czego Boeing wyłoży 3,8 mld dolarów. 

Docelowo nowa struktura organizacyjna będzie miała siedzibę w Brazylii, natomiast kontrola operacyjna oraz administracyjna będzie należała do Boeinga - władze nowej spółki będą bezpośrednio podlegały szefowi amerykańskiego producenta. Nowa firma będzie w pełni zintegrowana z systemem produkcji oraz łańcuchem dostaw Boeinga. 

Dzięki osiągniętemu porozumieniu Boeing wraz z joint venture będzie w stanie zaoferować swoim klientom samoloty pasażerskie zabierające na pokład od 70 do 450 pasażerów, jak również samoloty towarowe. 

fot. mat. prasowegość_3b35e - Profil
gość_3b35e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie