Brazylia daje zielone światło współpracy Boeinga z Embraerem

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
15 stycznia 2019 09:30
Brazylijski rząd zgodził się na utworzenie strategicznego partnerstwa Boeinga z Embraerem. To kolejny krok w kierunku zamknięcia transakcji, które ma nastąpić do końca 2019 r.
Reklama

Teraz umowa musi zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy i organy państwowe. Zgoda rządu Brazylii była kluczowa, gdyż państwo posiada tzw. "złotą akcję”, czyli prawo weta w stosunku do jakiejkolwiek decyzji strategicznej spółki.

Zgodnie z treścią porozumienia, obaj producenci nawiązaliby strategiczne partnerstwo obejmujące oddział samolotów komercyjnych Embraera wraz z działem rozwoju handlowego, produkcji, marketingu oraz lifecycle services operations Boeinga. W powstałej w ten sposób strukturze joint venture Boeing posiadałby 80 proc. udziałów, natomiast w rękach Embraera znajdowałoby się pozostałe 20 proc.

Producenci chcą również współpracować w ramach drugiego projektu joint venture, którego celem byłoby zdobycie nowych rynków zbytu dla wojskowych samolotów transportowych typu embraer KC-390. W ramach tego partnerstwa, brazylijski producent posiadałby 51 proc. udziałów, natomiast Boeing - 49 proc. udziałów.

Wartość pierwszej transakcji szacowana jest na 4,75 mld dolarów, z czego Boeing wyłoży 3,8 mld dolarów.

Docelowo nowa struktura organizacyjna będzie miała siedzibę w Brazylii, natomiast kontrola operacyjna oraz administracyjna będzie należała do Boeinga - władze nowej spółki będą bezpośrednio podlegały szefowi amerykańskiego producenta. Nowa firma będzie w pełni zintegrowana z systemem produkcji oraz łańcuchem dostaw Boeinga.

Dzięki osiągniętemu porozumieniu Boeing wraz z joint venture będzie w stanie zaoferować swoim klientom samoloty pasażerskie zabierające na pokład od 70 do 450 pasażerów, jak również samoloty towarowe.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy