Szeremietiewo: 737 Travel Service wyjechał z pasa

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
15 stycznia 2019 11:30
Boeing 737 linii Travel Service opuścił w niedzielę (13.01) drogę startową moskiewskiego lotniska Szeremietiewo i utknął w śniegu po tym jak zajmował pozycję do startu.
Reklama

Do incydentu doszło w niedzielę około 14:16 czasu lokalnego podczas gdy boeing 737-900 o rejestracji OK-TSM należący do Travel Service i wykonujący lot dla Smart Wings z Moskwy do Pragi, zajmował pozycję do startu na pasie 24C wyjeżdżając z drogi kołowania 14. Z uwagi na złe warunki atmosferyczne i pokrycie pola manewrowego lotniska śniegiem i lodem maszyna ześlizgnęła się w pokrytą białym puchem trawę i utknęła z uwagi na miękkie podłoże. Ponieważ samolot zatrzymał się około 180 metrów od drogi kołowania 14 i około 31 metrów od drogi startowej 24C. Położenie samolotu doprowadziło do zamknięcia obu pasów.

Na pokładzie maszyny znajdowało się 40 pasażerów i 7 członków załogi. Nikt nie odniósł obrażeń w wyniku incydentu, a po zatrzymaniu maszyny obok pasa pasażerowie zostali wyprowadzeniu z samolotu i odwiezieni do budynku terminala. Po około godzinie od zdarzenia otwarto ponownie drogę startową 24L, a po kolejnej udało się odholować samolot na płytę postojową i przywrócić pełną przepustowość lotniska.

Rosyjska komisja badania wypadków lotniczych zasugerowała, że do incydentu mogło dojść w wyniku błędu załogi lub niewystarczającego oczyszczenia drogi startowej. Przewoźnik oświadczył, że kapitan samolotu miał zrezygnować ze startu z uwagi na niesymetryczny ciąg silników, co może wyjaśniać niejako dlaczego samolot zjechał z pasa. Jednocześnie rosyjskie media, powołując się na informacje od władz lotniska, podają, że do zdarzenia doszło już podczas rozbiegu przed startem, i że maszyna rozpędzała się na odcinku co najmniej 300 metrów zanim zjechała z pasa. Nie ma potwierdzenia, która wersja jest prawdziwa.

Największy rosyjski przewoźnik, Aeroflot, musiał z powodu zamknięcia lotniska zmienić rozkład, w wyniku czego doszło do opóźnienia ponad dwudziestu krajowych i zagranicznych połączeń. Czas opóźnień wyniósł od dwóch do pięciu godzin.

Do podobnego zdarzenia doszło tego samego dnia w USA, w Cincinnati. Co najciekawsze tam pas opuścił również boeing 737-900 i również w zimowych warunkach. Była to maszyna należąca do Delta Air Lines. W tym przypadku do wypadnięcia z pasa doszło po lądowaniu podczas hamowania. Nikomu nic się nie stało, pasażerowie opuścili samolot podobnie jak ci w Moskwie i zostali przetransportowani do terminala.

W obu sytuacjach drogi startowe pokryty były śniegiem, w Moskwie był to śnieg suchy zalegający na powierzchni od 11 do 25 proc. drogi pasa, o grubości 3mm, zaś współczynnik szczepności wynosił 0,36 co oznacza hamowanie średnie do dobrego; w Cincinnati zaś padał intensywnie śnieg, którego w ciągu niecałych dziesięciu minut przybyło 25mm, zakładać więc można bardzo ciężkie warunki i duże zanieczyszczenie drogi startowej co z pewnością wpłynęło na możliwość wpadnięcia maszyny w poślizg.

fot. mat. prasowe, wikimedia (cc)

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama