Zmarł Herbert Kelleher, twórca konceptu low-costów

7 stycznia 2019 12:30
2 komentarze
3 stycznia br. w wieku 87 lat odszedł twórca modelu biznesowego tanich linii lotniczych Herbert „Herb” Kelleher, wieloletni prezes teksańskiego przewoźnika Southwest Airlines.
Reklama
Herb Kelleher był przez lata najbardziej charyzmatycznym prezesem spośród szefów nie tylko amerykańskich linii lotniczych. Ten wizjoner lotnictwa cywilnego urodził się w 1931 r. w New Jersey na wschodnim wybrzeżu USA. Tam też ukończył studia prawnicze i otworzył kancelarię. Na początku lat 60-tych zeszłego wieku przeniósł się do Teksasu, gdzie zdecydował się na kontynuowanie kariery prawniczej w Dallas. W tym drugim, co do wielkości stanie USA miał też zamiar rozpocząć działalność w innej dziedzinie biznesu.

W 1967 r. Kelleher spotkał na swojej drodze Rollin Kinga, który właśnie zakupił kilka samolotów i chciał zarejestrować linie lotniczą o nazwie Air Southwest Inc. Zgodnie z firmową legendą King i Kelleher pomysł na nisko-kosztową, wewnątrz-teksańską linie lotniczą latająca po trójkącie Dallas-San Antonio-Houston narysowali w barze na zwykłym papierowym obrusie. Po czterech latach sądowych batalii i zmianie nazwy na Southwest Airlines, przewoźnik rozpoczął działalność 18 czerwca 1971 r. Pomysł Kellehera i Kinga, który wstrząsnął branżą lotniczą w USA okazał się tak skuteczny, że tylko raz, w pierwszym okresie sprawozdawczym, Southwest poniósł stratę finansową. Przez wszystkie następne lata przewoźnik odnotowywał zyski.

Model biznesowy Southwest opiera się na operowaniu tylko jednym typem samolotu (B737) i oferowaniu najniższych taryf z najmniejszą ilością usług dodatkowych. Na pokładach low-costa z Teksasu podawano bezpłatnie jedynie wodę sodową i małą przekąską, najczęściej słynne orzeszki Southwest. Pomysł Kinga i Kellehera to archetyp tanich linii lotniczych, które w Europie i Azji zaczęły pojawiać się dopiero w latach 90 zeszłego wieku. W ciągu 47 lat Southwest z niewielkiego lokalnego przewoźnika stał się jedną z największych linii lotniczych USA i obecnie jest graczem w tej samej lidze, co American, Delta i United. Ten wielki sukces nie dokonałby się bez dwudziestoletniej prezesury Herba.


Sam Kelleher uważał, że jego największą zasługą był upór i przywiązanie do pierwotnego założenia biznesowego, co pozwoliło mu nie zgadzać się na zmiany, które podsuwali mu liczni inwestorzy z Wall Street. Herb był osobą nietuzinkową. Był uzdolnionym showmanem, który potrafił jak nikt inny przykuwać uwagę mediów. Zasłynął m.in., z siłowania się na rękę z prezesem firmy, z którą prowadził spór prawny. Z tego pojedynku zrobił wielkie wydarzenie medialne transmitowane przez telewizje, co pozwoliło mu przekuć prawie pewną porażkę w sądzie na wspaniałą promocję, nie tylko Southwest, ale również firmy przeciwnika, która sama mogła tylko pomarzyć o takim rozgłosie.

Kelleher był bez wątpienia człowiekiem swoich czasów. Obecnie jego zachowanie i przyzwyczajenia byłyby na pewno uznane za kontrowersyjne. Był nałogowym palaczem i nawet po zdiagnozowaniu u niego raka prostaty nie rzucił palenia. Był też wielbicielem whiskey Wild Turkey. Jego biuro było pełne popielniczek, w których czasami tliło się kilka papierosów jednocześnie oraz obrazów indyków nawiązujących do ulubionego trunku.

Michael O’Leary, szef Ryanaira, oddając hołd Kelleherowi otwarcie przyznał, że nie byłoby jego linii lotniczej, gdyby nie Herb i Southwest Airlines. Warto dodać, że Kelleher w odróżnieniu od Irlandczyka, nie tylko uchodził za wizjonera i innowacyjnego przedsiębiorcę, ale cieszył się autentycznym szacunkiem swoich pracowników. Southwest Airlines zdobywał wielokrotnie tytuł najlepszego pracodawcy w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie komentarze

gość_ae155 2019-01-07 21:50   
gość_ae155 - Profil gość_ae155
Oczywiście, ze zupełnie inna. Choćby na przykład Europą nie ma takiego dziedzictwa w pracy niewolniczej jak Stany. I dlatego właśnie wole żyć w Europie.
tadeuszkominek 2019-01-07 17:34   
tadeuszkominek - Profil tadeuszkominek
Tylko w USA jest zupełnie inna kultura pracy niż w roszczeniowej Europie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy