Rodzina zmarłego pilota Lion Air pozywa Boeinga

7 stycznia 2019 11:00
2 komentarze
Do sądu trafił pozew przeciwko Boeingowi, w którym zarzuca się producentowi złe przygotowanie instrukcji do systemu zapobiegającemu przeciągnięciu w boeingach 737 MAX 8 oraz twierdzi, że samolot, który rozbił się w Morzu Jawajskim w okolicach Dżakarty był zwyczajnie niebezpieczny.
Reklama

28 grudnia indonezyjskie niskokosztowe linie Lion Air wydały oświadczenie, w którym potwierdziły, że do sądu trafił pozew przygotowany przez prawników zatrudnionych przez rodzinę drugiego pilota feralnego lotu 610, który rozbił się niedługo po starcie z Dżakarty. Czterdziestoletni Indonezyjczyk Harvino był pilotem z ponad pięcioma tysiącami godzin nalotu na swoim koncie.

Kancelaria prawna Gardiner Koch Weisberg & Wrona (GKWW) z USA, która reprezentuje rodzinę Harvino, złożyła pozew przeciwko Boeingowi w Chicago, właściwym miejscowo z uwagi na adres rejestrowy centrali amerykańskiego producenta. Roszczenie ma charakter pozwu cywilnego i zostanie rozpatrzone przez sąd. Warto zwrócić uwagę, że sądy w USA potrafią w niestandardowych przypadkach (a tego typu oskarżenie nie jest często spotykane) ferować czasem bardzo surowe wyroki, więc można spodziewać się idącego w miliony odszkodowania. Jest też możliwe, że Boeing chcąc sprawę zakończyć szybko i bez rozgłosu zdecyduje się na ugodę. Na razie producent nie skomentował pozwu.

- Samolot był zaprojektowany w nierozsądny i niebezpieczny sposób, ponieważ jego czujniki przekazywały obu pilotom niespójne informacje, podobnie zresztą jak i systemowi zapobiegania przeciągnięciu - powiedział Thomas Gardiner, jeden z prawników GKWW. - Ten system nie powinien się automatycznie uruchomić i zmusić samolotu do opuszczenia jego dziobu - dodał Gardiner, który wspomniał też, że pozew zwraca uwagę również na niestaranność Boeinga przy tworzeniu odpowiedniej instrukcji dotyczącej systemu zapobiegania przeciągnięciu w nowych MAXach.

Katastrofa, w której poza drugim pilotem Harvino zginęli wszyscy pozostali członkowie załogi i pasażerowie, w sumie 189 osób, miała miejsce 29 października 2018, około 11 minut po starcie z lotniska w Dżakarcie. Jak dotąd, nie ustalono jeszcze ze stuprocentową pewnością co było przyczyną tragedii, choć wstępny raport wskazuje na poważne zaniedbania i błędy po stronie personelu technicznego Lion Air. Piloci, którzy wykonywali boeingiem 737 MAX 8 o rejestracji PK-LQP cztery loty poprzedzające katastrofę zgłaszali liczne usterki, między innymi znaczne różnice wskazań czujnika kąta natarcia i prędkości pomiędzy zestawem instrumentów kapitana i pierwszego oficera. Za każdym razem przeprowadzano naprawy i stwierdzano, że maszyna jest zdatna do lotu. Niestety kolejne problemy, które wystąpiły podczas lotu 29 października doprowadziły do wypadku. Dwa miesiące po zdarzeniu, 29 grudnia 2018 niepowodzeniem zostały zakończone także poszukiwania kokpitowego rejestratora rozmów.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_f4d4b 2019-01-09 10:32   
gość_f4d4b - Profil gość_f4d4b
no to teraz rodzina pilota sie znacznie znacznie powiekszy, a kazdemu z nich był najblizszy, ilez to wpsomnien z dziecinstwa, przegadanych nocy, wypadów na pomarancze do sąsiadów po zmroku, a ile to razy dzwonil kiedy mu bylo ciezko.. ech
kidloco 2019-01-07 11:51   
kidloco - Profil kidloco
Czy ktoś czytał ten tekst po jego napisaniu przez red. Gałabudę? Wygląda trochę jak komputerowe tłumaczenie z angielskiego, z komputerowymi błędami.
"Roszczenie ma charakter cywilnego" - roszczenie ma charakter cywilny.
"a tego oskarżenie nie jest często spotykane" - a to oskarżenie nie jest często spotykane.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy