JetBlue finalizuje zamówienie na 60 A220-300

4 stycznia 2019 13:16
9 komentarzy
Amerykańskie linie JetBlue sfinalizowały zamówienie na 60 samolotów Airbus A220-300, ogłoszone w lipcu ubiegłego roku, krótko po ogłoszeniu przejęcia przez Airbusa programu C-Series od kanadyjskiego Bombardiera.
Reklama
Samoloty A220-300 dla JetBlue powstaną w nowym zakładzie montażowym Airbusa w Mobile w stanie Alabama. Budowa zakładu, który ma zostać zlokalizowany obok istniejącego obiektu montażowego samolotów z rodziny A320, rozpocznie się w tym miesiącu.

Dostawy nowych samolotów dla JetBlue rozpoczną się w 2020 roku. Samoloty zastąpią we flocie linii embraery E190.


- Imponująca ekonomika i wysoka wydajność samolotów A220, [...] pomogą nam zapewnić najlepszy produkt pokładowy dla naszych klientów oraz osiągnąć długoterminowe cele finansowe i zrównoważony wzrost - powiedział Robin Hayes, dyrektor generalny JetBlue.

Flotę amerykańskiej linii stanowią obecnie 193 samoloty airbusa - A320 i A321, oraz 60 embraerów E190. Linia czeka również na dostawę pierwszych spośród z 85 zamówionych airbusów A321neo. Te ostatnie mają w przyszłości umożliwić linii zapowiadany od dłuższego czasu start połączeń ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Europy.

Więcej o przewoźniku w artykule Pasazer.com: "Oblatywacz: JetBlue przez Stany".

Fot. Airbus Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2019-01-07 17:12   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Ta konkurencja między jedynymi globalnymi producentami samolotów to plus dla rozwoju światowego lotnictwa. Obie firmy napędzają się nawzajem i dzięki temu możemy naocznie zobaczyć jak samoloty są coraz bardziej zaawansowane technologicznie co oznacza coraz lepszy samolot przy coraz mniejszym zużyciu paliwa. Obie firmy uważają się za największego producenta samolotów na świecie. Airbus twierdzi tak bo ma najwięcej zamówień, Boeing z kolei uważa że wirtualne zamówienia europejskiego producenta uziemniły go już dawno. Boeing twierdzi że jest numerem jeden bo liczba dostarczonych samolotów odpowiada faktycznie liczbie produkowanych samolotów. Amerykański producent jest lepiej zarządzany od swojego europejskiego odpowiednika co widać w rosnących cenach akcji i ogólnie lepszej sytuacji finansowej firmy. Airbus musi mocno poprawić relacje z dostawcami bo ten element mocno szwankuje. Również zmiany personalne dla wielu były niezrozumiałe. Jednak za rok czy dwa to europejski producent będzie numerem jeden zarówno w zamówieniach jak i w dostarczonych fizycznie samolotach.
demar 2019-01-06 21:20   
demar - Profil demar
@greg0303: Wielu twierdzi, że to Boeing jest mistrzem w wykorzystaniu polityki do swoich interesów i bez wątpliwości ma wsparcie administracji USA.
Ostatnie przykłady to np. ok. 300% cła na samoloty CSeries bo Delta Air Lines je zamówiła, albo zwolnienia od podatków na kwotę $8,7 mld w związku z B777X.
Ktoś zna podobny przykład ze strony Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii ?

A zarzut można postawić każdemu, cała trudność polega na udowodnieniu przestępstwa.
Moim zdaniem obie firmy (Airbus i Boeing) stąpają tutaj po bardzo kruchej granicy. Od lat toczone są spory przed WTO, czy innymi organami, ale karawana jedzie dalej i np. niebawem B777X będzie w powietrzu.

Ale zmiany w zarządzie z powodu zarzutów? Kto z tego powodu odszedł? Czy np. John Leahy odchodzący na emeryturę w wieku 67 lat też? A to jemu Airbus zawdzięcza zmianę udziału w rynku z 18% w roku 1993 do 57% dekadę później.

Oceniajmy samoloty, rozwiązania, zamówienia, dostawy, decyzje linii lotniczych i co tam jeszcze, ale z daleka od polityki i politycznych źródeł.
greg0303 2019-01-05 20:47   
greg0303 - Profil greg0303
Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął postępowanie dochodzeniowe przeciwko Airbusowi w związku z zarzutami przekupstwa i zatrudniania płatnych pośredników w celu zdobycia nowych zamówień samolotów. Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone to europejskiemu producentowi grozi nawet wieloletni zakaz sprzedaży produktów w USA.

Podobne zarzuty wobec Airbusa są również obiektem śledztw w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii oraz powodem licznych zmian personalnych zarządu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy