×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Airways inwestuje w China Southern Airlines


W środę (2.01) Qatar Airways ogłosił, że nabył pięcioprocentowy pakiet udziałów w China Southern Airlines. Według przewoźnika jest to próba zaistnienia na azjatyckim rynku lotniczym.


Przewoźnik, będący własnością katarskiego skarbu państwa, podał w oświadczeniu, że transakcja doszła do skutku 28 grudnia, jednak nie podała jej kosztu.

Według Akbara Al Bakera, prezesa Qatar Airways, istnieje wiele możliwości współpracy i budowania długoterminowych relacji biznesowych, które przyniosą korzyści klientom obu linii lotniczych. Inwestycja wpisuje się również w strategię Qatar Airways, która kupuje udziały w największych światowych liniach lotniczych. Katarski przewoźnik posiada już 20 proc. udziałów w koncernie IAG, który obejmuje British Airways, Iberię, Aer Lingus oraz Vueling, a także w południowoamerykańskiej grupie LATAM - 10 proc. udziałów, prawie tyle samo w Cathay Pacific z Hong Kongu oraz aż 49 proc. udziałów w Air Italy.


Przypomnijmy, że katarski rząd zapowiedział, że w przeciągu następnej dekady linie Qatar Airways zostaną sprywatyzowane.

Katar poszukuje nowych partnerów i tras dla krajowych linii lotniczych w związku z toczącym się sporem dyplomatycznym w Zatoce Perskiej. Od czerwca 2017 r. Katar został politycznie i gospodarczo odizolowany przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn. Doha oskarżana jest m. in. o wspieranie terroryzmu.

China Southern Airlines jest jednym z przewoźników tak zwanej "chińskiej wielkiej trójki". Została założona w 1988 r., a jej głównymi bazami operacyjnymi są lotniska Baiyun w Kantonie oraz Capital w Pekinie. W 2016 r. przewiozła niemal 85 mln pasażerów, co ustanowiło ją pod tym względem szóstym największym na świecie przewoźnikiem lotniczym. Przewoźnik lata do 208 miejsc w 40 krajach, a jego flota składa się z 604 samolotów. 


China Southern Airlines sama posiada także udziały w innych chińskich liniach lotniczych - m. in. Chongqing Airlines, Guizhou Airlines, Shantou Airlines, Xiamen Airlines czy Zhuhai Airlines. 

1 stycznia 2019 r. China Southern Airlines oficjalnie opuściła alians SkyTeam, co ogłosiła w listopadzie ubiegłego roku. Przewoźnik należał do sojuszu od 2007 r. Nieoficjalnie mówi się o chęci dołączenia linii do Oneworld. W październiku informowaliśmy, że Qatar Airways wyraził chęć opuszczenia Oneworld, jednak dotychczas żadne decyzje nie zostały podjęte.gość_96ee2 - Profil
gość_96ee2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie