ICAO: W 2018 roku 4,3 miliarda pasażerów na świecie

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
04 stycznia 2019 09:46
Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opublikowała swój coroczny raport na temat przewozów lotniczych za 2018.
Reklama

Według wyliczeń ICAO w ubiegłym roku na świecie, za pomocą samolotu na rozkładowych trasach podróżowało 4,3 miliarda pasażerów. Oznacza to wzrost o 6,1 proc. w porównaniu do 2017. W ciągu całego 2018 na świecie odbyło się blisko 38 milionów regularnych operacji lotniczych, a cały ruch pasażerski (RPK) wzrósł o 6,2 proc. do 8,2 bilionów RPK. Oznacza to spowolnienie w porównaniu do wzrostu o 7,9 proc. (RPK) uzyskanego w roku 2017.

Ponad połowa z 1,4 miliarda turystów, którzy na wakacje wybierali się za granicę w ubiegłym roku skorzystała w swojej podróży z samolotu. Według wyliczeń ICAO aż 35 proc. wartości światowego handlu przetransportowały samoloty. Najlepiej pod tym względem wypadł międzynarodowy handel elektroniczny, którego aż 90 proc. zostało wysłane drogą lotniczą.

Rynek przewozów lotniczych zmniejszył swoją koniunkturę w porównaniu ze wzrostami w 2017 roku. Z uwagi na coraz to wyższe ceny ropy w roku 2018 linie lotnicze nie mogły już sobie pozwolić na kuszenie pasażerów niskimi cenami biletów, jak rok wcześniej.


Międzynarodowy ruch lotniczy w 2018 roku wyrażony w RPK urósł o 6,4 proc. w zestawieniu z ubiegłym rokiem. Dla porównania, w 2017 wzrost ten był równy 8,4 proc. Wszystkie kontynenty zanotowały spowolnienie w rozwoju, poza Ameryką Północną, której koniunkturę napędzała silna gospodarka USA i ekspansja kanadyjskich przewoźników. Region ten odpowiadał za 12 proc. międzynarodowego ruchu liczonego w RPK.

Największy udział, jako kontynent w międzynarodowych przewozach lotniczych posiadała Europa, która odpowiadała za 37 proc. ruchu (RPK) na całym świecie. Drugą pozycję zajęła Azja, uwzględniona włącznie z Pacyfikiem, notując 30 procentowy udział w przewozach lotniczych. Podium zamknął Bliski Wschód, odpowiadając za 14 proc. ruchu. Był to jednocześnie najwolniej rosnący w przewozach lotniczych region świata. Wpłynęły na to geopolityczne napięcia wraz z coraz większą konkurencją między przewoźnikami z tego obszaru. Na kolejnej pozycji znalazła się Ameryka Północna, a po niej Ameryka Łacińska włącznie z Karaibami, obsługując 6,6 proc. światowego rynku przewozów międzynarodowych. Za najmniejszy udział odpowiadała Afryka, której to udział wyniósł dokładnie 4 proc.

Przewoźnicy niskokosztowi w ubiegłym roku urośli jak nigdy wcześniej, a ich udział w przewozach nieprzerwanie się zwiększa. ICAO szacuje, że przewieźli oni blisko 1,3 miliarda pasażerów, odpowiadając dzięki temu za 31 proc. światowego ruchu. Niskokosztowe linie lotnicze największy udział miały w Europie, gdzie przewiozły 36 proc. wszystkich pasażerów z tego regionu.

Przyrost w liczbie podróżnych był większy niż wzrost oferowania ze strony linii lotniczych. Dzięki temu przewoźnicy zanotowali lepsze wypełnienie samolotów w ubiegłym roku niż w poprzednim. Średni load factor w 2018 roku wzrósł 0,6 pkt. proc. do niespotykanego wcześniej poziomu równego 81,9 proc.

Średnia cena paliwa lotniczego urosła o 31 proc. na przestrzeni całego 2018 roku. Szczęśliwie dla przewoźników lotniczych nie dobiła rekordowo wysokiego poziomu z roku 2015. Duży popyt na usługi lotnicze spowodował, że ceny ropy nie wpłynęły znacząco na ich wyniki finansowe. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego szacuje, że w 2018 roku światowy rynek lotniczy wygenerował zysk operacyjny równy 57 miliardów dolarów. Natomiast zysk netto wyniesie 34 miliardy dolarów, z czego za prawie połowę odpowiedzialni będą przewoźnicy w Ameryce Północnej.

Według wyliczeń Banku Światowego globalny rynek lotniczy w 2019 roku będzie rósł umiarkowanie, a wyniki finansowe linii lotniczych powinny utrzymać się na zadowalającym poziomie.

Fot. ICAO
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama