LOT: Zysk ponad 200 mln zł oraz 9 mln pasażerów w 2018 roku

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
30 grudnia 2018 09:00
24 komentarzy
Według wstępnych szacunków Polskie Linie Lotnicze LOT w 2018 roku zanotowały zysk ponad 200 mln zł oraz przewiozły blisko 9 mln pasażerów.
Reklama

LOT zakończy bieżący rok z lepszym wynikiem niż poprzednio zakładano. Udało się go uzyskać mimo niedawnych strajków i rosnących cen ropy. Dzięki temu narodowy przewoźnik będzie jedną z niewielu linii lotniczych, które utrzymają prognozy zysku na niezmienionym poziomie.

- Nigdy wcześniej LOT w ciągu jednego roku nie przewiózł tylu pasażerów, to ponad 2 mln więcej pasażerów niż było w zeszłym roku. Spółka zakończy 2018 z zyskiem około 200 milionów złotych - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT.

Niestety nie wiemy, czy mowa o zysk netto, czy z działalności operacyjnej. Oficjalne statystyki spółki za 2018 poznamy dopiero na początku przyszłego roku. 2017 LOT zakończył z zyskiem netto równym 354,4 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej liczył 273,5 mln zł. Oznacza to, że wyniki finansowe za 2018 będą gorsze niż w poprzednim roku, jednak zgodne z wcześniejszymi prognozami.

Kubicki dodaje, że powodem wzrostów jest nieprzerwany rozwój floty. Wskazuje, iż dostawy większej wersji dreamlinera i samolotów najnowszej generacji boeingów 737 MAX znacząco poprawiły wyniki LOT-u w 2018. Podkreśla również, że rozwój LOT-u byłby niemożliwy, gdyby nie regularne otwieranie nowych połączeń, jak chociażby loty z Warszawy do Singapuru, czy z Rzeszowa do Newark. Od 2016 przewoźnik przewoźnik uruchomił w sumie 66 nowych połączeń, a jego aktualna siatka połączeń składa się z 107 tras.


Nieustanny rozwój siatki połączeń i floty został doceniony przez amerykański magazyn "Global Traveler", który przyznał LOT-owi tytuł najlepszej linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rok 2019 zapowiada się dla przewoźnika pełen pracy i wyzwań. Do floty narodowego przewoźnika dołączą 4 dreamlinery i 11 boeingów 737 MAX 8. Zarząd LOT-u szacuje, że przyszłym roku LOT obsłuży ponad 10 mln pasażerów. Dodatkowo zostaną zainaugurowane nowe połączenia, w tym dwa długodystansowe. 1 czerwca 2019 przewoźnik rozpocznie loty na trasie z Warszawa do Miami. Kubicki na razie nie zdradza szczegółów odnośnie kolejnego, nowego kierunku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bc108 2019-01-02 20:01   
gość_bc108 - Profil gość_bc108
Nie rozumiem w jaki sposób pasażerowie mieliby być liczeni "dwukrotnie." Jeśli ktoś leci LOTem z Wrocławia do Seulu przez Warszawę, to liczy się osobno jako pasażer na trasie Wrocław-Warszawa i Warszawa-Seul. Co w tym jest "dwukrotnego", w końcu to osobne rejsy z innymi numerami lotów i jak można to inaczej policzyć? I co linie miałyby zrobić w sytuacji rejsu LOTem do Monachium a stamtąd Luftansą do Nowego Jorku przy rezerwacji na jednym bilecie. Jednego pasażera miał LOT a następnie Lufthansa i nastąpiły dwa odrębne rejsy. Żadnej dwukrotności tutaj nie ma.
gość_e43fe 2019-01-02 19:39   
gość_e43fe - Profil gość_e43fe
Nie tylko podwójnie ale potrójnie, poczwórnie i tak dalej. W tej sytuacji to jest tylko taki skrót myślowy użycia słowa "pasażer". Latam w ciągu roku kilkadziesiąt razy i kilkadziesiąt razy jestem zliczany jako pasażer. Więc pod tym słowem "pasażer" liczy się zapełnione miejsce w samolocie na konkretnym rejsie. To nie jest żadne zliczanie podwójne - tak się po prostu zlicza przewiezionych pasażerów.
jjemiolo 2019-01-02 17:01   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@4412c: mysle ze jest to standardowe liczenie kazdego "zaladowanego" pasazera, czyli kazdy w tranzycie jest liczony dwukrotnie. Na tej samej zasadzie EK, LH, AA, OS czy SU nabijaja swoje statystyki.
Odnosnie LO: te 9 milionow rocznie to jest to sukces bez wzgledu jak sie liczy pasazerow. W regionie to tylko W6 i SU maja statystycznie wiecej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama