Embraer: Duże zamówienia od Republic Airways i Azul

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
28 grudnia 2018 09:30
Embraer potwierdził zamówienia od amerykańskiego przewoźnika Republic Airways oraz brazylijskiego Azul Airlines. W sumie ma dostarczyć do obu linii 121 samolotów.
Reklama

O zamówieniu przez Azul 21 egzemplarzy embraera E195-E2 informowaliśmy już w zeszłym tygodniu. Dodatkowe 21 sztuk powiększyło dotychczasowe zamówienie brazylijskiego przewoźnika do 51 maszyn, które zaczną trafiać do niego już w 2019 roku. Kolejnym odbiorcą samolotów Embraera będzie też regionalna linia lotnicza z USA, Republic, która złożyła zamówienia na 100 egzemplarzy E175. Oba zamówienia zostały podpisane w konsekwencji złożenia w lipcu podczas pokazów lotniczych w Farnborough listów intencyjnych. Umowy te pomogą producentowi na poprawienie wyniku w kategorii liczby zamówień, która spadła z 360 komercyjnych odrzutowców w połowie roku do 251 na koniec września 2018. Wszystko za sprawą wykreślenia zamówienia 100 sztuk E175-E2 dla SkyWest oraz 24 E190 dla JetBlue, do którego doszło z powodów formalnych.

- Te dwa zamówienia to dla nas prosta droga do pozytywnego zakończenia tego trudnego roku - powiedział John Slattery, prezes i dyrektor zarządzający Embraer Commercial Aviation.

Dla Embraera tak duże zamówienie do kolejna okazja do świętowania po dostarczeniu już 1500 maszyn z rodziny E, którym to linia chwaliła się w ostatnim czasie.

Umowa na dostawę zawarta z Republic Airways, który jest największym operatorem samolotów z rodziny E na świecie, posiadającym flotę 190 egzemplarzy E170 i E175 zakłada prawo do zakupu kolejnych 100 egzemplarzy E175 z możliwością zmiany typu na E175-E2. Pierwsze dostawy są przewidywane na drugą połowę 2020 roku. Republic to regionalna linia lotnicza z bazą w Indianapolis w Indianie, która oferuje średnio 950 połączeń dziennie, do 100 lokalizacji w USA, Kanadzie, na Karaibach i w Ameryce Środkowej. Klienci mogą skorzystać też ze stałych cen na połączenia oferowane przez partnerów linii takich jak American Eagle, Delta Connection czy United Express.

- Zamówienie 200 maszyn stawia naszą linię przed szansą skapitalizowania perspektyw wzrostu, które widzimy jako nadchodzące w kolejnych pięciu latach, ponieważ ponad 300 samolotów wykorzystywanych przez naszych konkurentów na rynku regionalnym osiągnie wiek naturalnego zużycia - powiedział Bryan Bedford, prezes i dyrektor zarządzający Republic Airways.

Embraer uczestniczy w procesie sprzedaży Boeingowi 80 proc. swojego biznesu powiązanego z lotnictwem komercyjnym, jednak wciąż napotyka problemy. Jak informuje Reuters, ostatnio transakcję powstrzymało przed sfinalizowaniem już drugie orzeczenie brazylijskiego sądu, które jest odpowiedzią na wniosek jednego ze związków zawodowych z Sao Jose dos Campos, i które nakazało odroczenie podpisania umowy na czas wyjaśnienia sporu ze związkowcami. Poprzednia decyzja tego samego sądu, która odroczyła podpisanie umowy została unieważniona przez sąd wyższej instancji.

fot. mat. prasowe, wikimedia (CC)

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama