Indigo Partners zainwestuje w WOW Air nawet 75 mln dolarów

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
20 grudnia 2018 09:55
Najnowsze doniesienia mówią o tym, że amerykański fundusz Indigo Partners rozważa pomoc finansową dla islandzkiej linii niskokosztowej WOW Air, która mogłaby sięgnąć nawet 75 mln dolarów. Być może dzięki temu uda się postawić na nogi WOWa, który na razie ciągle musi ciąć koszty.
Reklama

Historia niskokosztowej linii WOW Air z Islandii przypomina w ostatnim czasie sinusoidę, jednak wydaje się teraz powoli wychodzi na prostą i być może niebawem będzie już tylko piąć się w górę. Pierwsze sygnały o pogorszeniu kondycji finansowej pojawiły się gdy w październiku ogłoszono rezygnację z uruchomionych zaledwie pięć miesięcy wcześniej połączeń do USA. Zaledwie dwa tygodnie później świat lotniczy obiegła informacja, że borykającą się z problemami linię wesprze drugi islandzki przewoźnik, Icelandair Group, który również nie notuje najlepszych wyników i w fuzji widzi szansę na poprawę sytuacji obu przedsiębiorstw. Po kolejnym tygodniu pojawiło się widmo tego, że współpraca nie dojdzie do skutku z powodu niemożliwości spełnienia przez WOW Air stawianych mu warunków, a niedługo potem wycofanie się z projektu umowy zostało potwierdzone przez Icelandair Group.Właśnie wtedy do gry włączył się fundusz Indigo Partners, który specjalizuje się w niskokosztowych usługach lotniczych. Indigo zaoferowało udział w poprawie kondycji WOW Air jako większościowy akcjonariusz. Od tej pory trwają negocjacje warunków współpracy, a islandzki przewoźnik stara się zachować płynność i prowadzić normalne operacje, co nie zawsze się udaje. Jednocześnie z początkiem grudnia uruchomił zapowiadane połączenie do Delhi, aby już po niecałych dwóch tygodniach wstrzymać je w nowym roku i jednocześnie zapowiedzieć zwolnienia. Tak samo obcięte zostały trasy z Keflaviku do San Francisco, Los Angeles i Vancouver.

Obecnie z oświadczenia na stronie internetowej WOW Air dowiadujemy się, że po pomyślnie zakończonym postępowaniu due dilligence obie strony pracują nad jak najszybszym podpisaniem umowy, w wyniku której Indigo Partners przejmie część udziałów WOW Air, a wszystko to odbędzie się w ślad za powstającą właśnie umową zakupu udziałów.Umowa miałaby obowiązywać między spółką celową Indigo Investor, utworzoną i kontrolowaną przez Indigo Partners, oraz innymi akcjonariuszami WOW. Dodatkowo, Indigo Investor rozważa udzielenie WOW Air specjalnej pożyczki na poprawę kondycji przedsiębiorstwa. Łącznie inwestycja Indigo, przy założeniu zawarcia umowy, stworzenia planu restrukturyzacji i przygotowania odpowiedniej dokumentacji może wynieść nawet 75 mln dolarów amerykańskich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy