KE nie zgadza się na podział ruchu w Amsterdamie. Z Radomiem może być podobnie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
19 grudnia 2018 09:00
9 komentarzy
Komisja Europejska odrzuciła plan administracyjnego podziału ruchu lotniczego między Amsterdamem-Schiphol a rozbudowywanym portem Lelystad. Holenderskie władze chcą przenieść ruch czarterowy i P2P z zatłoczonego Schiphol na lotnisko pod Amsterdamem.
Reklama

Jak wcześniej informowaliśmy, w sierpniu br. Dyrekcja Generalna Mobilności i Transportu (DG MOVE) KE opublikowała na swojej stronie zawiadomienie o konsultacji, jaką przekazał jej rząd Królestwa Holandii. Konsultacje dotyczyły administracyjnego podziału ruchu lotniczego pomiędzy głównym portem lotniczym Amsterdamu Schiphol, a lotniskiem Lelystad oddalonym od centrum holenderskiej stolicy konstytucyjnej o 58 kilometrów.

Natomiast wczoraj (18.12), Cora van Niewenhuizen, holenderska minister transportu poinformowała, że Komisja Europejska odrzuciła proponowane przez ministerstwo przepisy dotyczące administracyjnego podziału ruchu i w związku z tym zostaną one wycofane na czas dalszych dyskusji.


Minister nie podała do wiadomości publicznej oficjalnego powodu odmowy, ale według holenderskich mediów podział ruchu naruszyłby europejskie przepisy dot. konkurencji i niesprawiedliwie faworyzował linie KLM.

Przeciwko przeniesieniu części ruchu do Lelystad protestują linie lotniczy i mieszkańcy miasta, którzy obawiają się zwiększonego hałasu i większego zatłoczenia. Dodatkowo port lotniczy Lelystad jest o wiele gorzej skomunikowany niż Schiphol i wraz z rozbudową nie ma planów usprawnienia komunikacyjnego.W tej sytuacji nie jest trudno znaleźć analogię do planów administracyjnego podziału ruchu między Lotniskiem Chopina a Radomiem. Ostatnio pisaliśmy o ogłoszeniu konsultacji w sprawie podziału ruchu dla Lotniska Chopina. Jak pokazuje niderlandzki przykład przeprowadzenie takiego posunięcia może okazać się niemożliwe.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9ad0a 2018-12-20 07:37   
gość_9ad0a - Profil gość_9ad0a
LOT rozwija się coraz wolniej. W 2017 było 7 mln pasażerów, w 2018 9 mln a 2019 planują 10 mln. Dojdą do 13 mln i okaże się że Okęcie wystarczy.
gość_9ad0a 2018-12-20 07:35   
gość_9ad0a - Profil gość_9ad0a
Z Modlinem nie byłoby takiego problemu bo jest blisko Warszawy. Z niektórych dzielnic nawet bliżej (czasowo) niż na Okęcie.
gość_00546 2018-12-19 21:05   
gość_00546 - Profil gość_00546
PiS nie chodzi o jakiś Radom, od początku chodzi o budowę CPK bo tam są dziesiątki miliardów z których spora część ma trafić do ich kieszeni. Tak samo jest bez znaczenia dla PiS czy CPK odniesie sukces czy to będzie komunikacyjna i finansowa klapa. Jedyne co ich interesuje to jest KASA przy budowie bo później u władzy będzie kto inny i takie firmy jak ARUP dostarczą takie "ekspertyzy" jakie PiS sobie zażyczy. Wszystko zależy od wyborów do Sejmu w przyszłym roku.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama