×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Embraery 190 wylądowały w Warszawie


Dwa pierwsze embraery 190 wylądowały dziś (18.12) w Warszawie w drodze z fabryki w Brazylii (z przystankami w Recife i Las Palmas). To zupełnie nowy typ samolotu we flocie LOT-u, to także dobra wiadomość dla pasażerów.Samoloty wzmocnią siatkę połączeń europejskich LOT-u, umożliwiając nam obsługę m.in. London City, czyli drugiego w naszej ofercie oprócz Heathrow portu lotniczego w stolicy Wielkiej Brytanii. Oba samoloty (o nr rejestracyjnych SP-LMA i SP-LMB) przyleciały do Warszawy dziś ok 19:00

SP-LMA wyruszył z Sao Jose dos Campos, gdzie znajduje się fabryka Embraera, wczoraj (w poniedziałek, 18 grudnia) o godz. 13:10 naszego czasu. Po drodze niezbędne były dwa międzylądowania - m.in. na tankowanie. Samoloty miały przystanek w Recife na wschodzie Brazylii o 15:50, żeby wystartować o 16:55 do lotu nad Atlantykiem. Następnym punktem programu było lądowanie w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich o 23:20, gdzie miało miejsce nocowanie. SP-LMB leciał dokładnie według tego samego schematu, ale ok. 10 minut później. 


Samoloty będą przeznaczone do wykonywanie połączeń do London City (LCY) z trzech miast: Warszawy, Budapesztu i Wilna. Pierwsze ma ruszyć 7 stycznia, drugie 18 lutego, a trzecie najprawdopodobniej 1 maja (data nie jest ostatecznie potwierdzona, LOT czeka na podpisanie odpowiedniej umowy).

- Zanim uruchomimy London City samoloty E190 będą wykorzystywane na innych trasach, np. do Stambułu, Paryża, Brukseli, Amsterdamu, Wenecji, Nicei, Billund, Moskwy, Odessy, Bukaresztu, Zagrzebia i Krakowa - mówi Konrad Majszyk, specjalista PR w Locie.

LOT zamówił cztery samoloty Embraer 190. Wszystkie zostaną dostarczone do końca grudnia.

Szczegóły techniczne embraera 190: 
 • Liczba 4 
 • Długość (total) 36,24 m 
 • Rozpiętość (over winglets) 28,72 m 
 • Prędkość przelotowa (max) 863 km/godz 
 • Zasięg max (full pax, long range cruise, ISA) 3461 km
 • Liczba miejsc 106 
 • Planowane dostawy: do końca roku 
Z powodu stosunkowo krótkiego pasa startowego i stromego kąta podejścia rejsy tylko kilka rodzajów maszyn pasażerskich jest dopuszczonych przez zarządcę lotniska do korzystania z tego portu. To dlatego polski przewoźnik wyleasingował od firmy NAC cztery nowe samoloty Embraer E-190. Każdy z nich ma na pokładzie 106 foteli. Maksymalny zasięg z pasażerami to prawie 3,5 tys. km. Zostały dostarczone w grudniu z fabryki producenta w Brazylii.


Flota LOT-u systematycznie się rozwija. W przyszłym roku flota przewoźnika wzbogaci się o 4 boeingi 787-9 Dreamliner (łączna liczba dreamlinerów wzrośnie do 15) oraz 7 boeingów 737 MAX (będzie ich wtedy 12 – 13 grudnia przyleciał piąty z zamówionych 12). Dzięki grudniowym dostawom łączna liczba samolotów we flocie LOT-u wzrośnie do 80. Dla porównania: w 2015 r. było to 45 maszyn.gość_4632d - Profil
gość_4632d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie