Uwaga na ustawę o PNR

14 grudnia 2018 09:30
1 komentarz
Prawnicy z kancelarii Kaczmarczyk Orzechowski Legal Services (KOLS) ostrzegają przed możliwymi negatywnymi skutkami ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera tj. ustawy o PNR, zwłaszcza mniejszych przewoźników.
Reklama
Ustawa o PNR (Passenger Name Record) weszła w życie 29 maja br. W ten sposób Sejm transponował dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/681 w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ścigania. Polska ustawa przewidywała sześciomiesięczny okres ochronny, w trakcie którego przewoźnicy nie ponosili kary za uchybienia w raportowaniu danych. Od 29 listopada br. nie mogą już jednak liczyć na to dobrodziejstwo i są w pełni odpowiedzialni za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy.


Prawnicy z KOLS przypominają, że przepisy nakładają obowiązek przekazywania i przetwarzania danych pasażerów nie tylko na duże linie lotnicze, ale również na wszystkie podmioty posiadające koncesję, czyli nawet operatorów, którzy wykonują połączenia typu air-taxi. Katalog zachowań, za które grozi kara jest bardzo szeroki. Podstawową powinnością operatorów lotniczych jest przekazywanie informacji o pasażerach w określonym ustawowo terminie. Niedotrzymanie takiego terminu oznacza konieczność zapłaty kwoty sięgającej nawet 20 tys. złotych. O ile jednostkowa kwota nie budzi przerażenia, to już po przemnożeniu jej przez ilość operacji wykonywanych każdego dnia może okazać się sporym obciążeniem dla przewoźnika. Ustawodawca przewidział również nałożenie kary do 8 tys. złotych na operatora, który co prawda wywiązał się z obowiązku przekazania danych, lecz dokonał tego w niewłaściwej formie.

Szczególnie istotny z punktu widzenia przedsiębiorstw świadczących usługi typu air-taxi czy niewielkich linii czarterowych jest przepis, który umożliwia nałożenie kary w wysokości 5 tys. złotych w odniesieniu do lotów, które nie zostały ujęte z odpowiednim wyprzedzeniem w rozkładach. W tym przypadku dane podróżnych należy przekazać właściwej jednostce niezwłocznie po wprowadzeniu takiego rejsu ad hoc do rozkładu. Prawnicy z KOLS zwracają uwagę, że problematyczne wydaje się użycie terminu „niezwłocznie”, który ze względu na swój nieostry charakter zawsze budzi wątpliwości interpretacyjne.


Przewoźnik może uniknąć kary w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy jego działanie zostanie spowodowane wystąpieniem siły wyższej. Po drugie, kiedy awarii ulegnie Krajowy System Informatyczny odpowiedzialny za przetwarzanie PNR. Po trzecie, gdy po stronie przewoźnika dojdzie do niezawinionej awarii systemu. Aby jednak skutecznie powołać się na ostatnią z przesłanek, konieczne jest poinformowanie o tym fakcie Straży Granicznej przed terminem, w którym należało dane przekazać.

Kancelaria prawna KOLS zaleca mniejszym przewoźnikom ponowne przeanalizowanie obowiązków nałożonych przez ustawę o PNR. Autorzy opracowania adwokat Jan Kaczmarczyk i aplikant Michał Lutek radzą też monitorować działalność organów odpowiedzialnych za nakładanie kar, co pozwoli na ocenę funkcjonowania przepisów w praktyce i uniknięcie poważnych obciążeń finansowych.

Ostatnie komentarze

gość_39c5b 2018-12-17 16:05   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
szkoda, że panowie prawnicy nie podnieśli tego, że polska ustawa jest najbardziej bzdurna i restrykcyjna oraz wręcz dziurawa
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy