×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AirAsia X rozważa zmianę zamówienia A330neo na A321neo LR


Malezyjska długodystansowa, niskokosztowa linia lotnicza AirAsia X rozważa zmianę niepotwierdzonego zamówienia 34 airbusów A330neo na dysponujące większym zasięgiem A321neo LR. Zmianie nie ulegnie na pewno część zamówienia mówiąca o 66 sztuk A330neo.


Potwierdzenie zamówienia na 66 egzemplarzy airbusa A330neo miało miejsce w lipcu 2018. W tym samym czasie linia podpisała też memorandum dotyczące kolejnych 34 sztuk tego samego typu. Jak podaje sam Airbus, ostateczna decyzja o zamówieniu dodatkowych maszyn zapadnie jednak po tym jak sprawę przedyskutuje zarząd AirAsiaX. Na razie na oficjalnej liście zamówień producent prezentuje jedynie pozycję mówiącą o 66 potwierdzonych samolotach. Rzecznik linii potwierdza, że przed oficjalnym zatwierdzeniem typu w zamówieniu władze AirAsia X muszą zastanowić się nad tym czy taka decyzja będzie korzystna i omówić to z Airbusem.

- Nasz zespół rozważa zmianę z A330 na A321LR - powiedział Benyamin Ismail, dyrektor zarządzający AirAsiaX. - A321LR mógłby być używany na mniejszych rynkach, tam gdzie samoloty szerokokadłubowe są po prostu za duże, lub poza szczytem sezonu.

Malezyjska linia wyrażała zainteresowanie mniejszym typem samolotu już od jakiegoś czasu. W raporcie finansowym za drugi kwartał, który opublikowano w sierpniu, uwzględniono informację o analizie dołączenia airbusa A321LR do floty. Wzrost liczebności maszyn w posiadaniu przewoźnika był w tym roku niższy niż się spodziewano. Pierwotne plany AirAsia X Group mówiły o dodaniu trzech A330 do operacji w ramach siatki malezyjskiej i kolejnych trzech do konsorcjum w Tajlandii. Ostatecznie Tajlandia otrzymała cztery maszyny, a Malezja żadnej. Dwa airbusy A330 dotarły do AirAsia X Thailand przed 30 września i powiększyły lokalną flotę do 32 samolotów, zaś kolejne dwa zaplanowane są do dostarczenia jeszcze przed końcem roku.

Na przyszły rok grupa AirAsia X planuje obecnie tylko rozbudowę floty w oparciu o zaplanowaną na koniec 2019 roku, dostawę A330neo. Dzięki swojemu zasięgowi A321neo LR stał się obiektem wzmożonego zainteresowania wśród przewoźników. W ostatnim czasie m.in. Aer Lingus rozważa wprowadzenie tych maszyn do swojej floty i obsłużenie nimi transatlantyckich połączeń.

fot. mat. prasowe
gość_3041b - Profil
gość_3041b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie