×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PKP Intercity: Nowości w rozkładzie jazdy 2018/19


W nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Prezentujemy najważniejsze nowości w ofercie PKP Intercity.


Największy polski przewoźnik kolejowy pod względem wykonywanych rocznie pasażerokilometrów, poza sezonem letnim uruchamia w nowym rozkładzie 380 pociągów dziennie. Jego oferta wciąż  jest jednak poważnie ograniczona z uwagi na prowadzone przez narodowego zarządcę infrastruktury, PKP PLK, remonty sieci kolejowej.

Warszawa - Kraków


Na najpopularniejszej trasie obsługiwanej przez PKP Intercity zwiększeniu uległa liczba połączeń kategorii Express Intercity Premium, realizowanych składami ED250, czyli Pendolino. Pasażerowie otrzymali możliwość wyboru spośród 12 par tych pociągów, a nie jak dotychczas - dziewięciu. Nie zmieniła się liczba połączeń budżetowych kursujących po Centralnej Magistrali Kolejowej, pewną nowością jest natomiast IC Łokietek, który umożliwił późnowieczorny wyjazd z obu miast.

Warszawa - Trójmiasto


Liczba pociągów kategorii EIP wzrosła także na linii nr 9, łączącej Warszawę z Gdańskiem, gdzie przewoźnik uruchomił dwie dodatkowe pary, oferując łącznie 14 kursów dziennie w każdym kierunku. Pogorszeniu uległa oferta połączeń budżetowych - do stolicy Pomorza pojadą tylko cztery pociągi kategorii TLK, z rozkładu wypadło jedyne nocne połączenie między miastami wykonywane TLK "Ustronie", który z uwagi na prowadzone prace torowe omija Warszawę, tym samym pozostawiając mieszkańców Lęborka, Słupska czy Koszalina z zaledwie dwoma bezpośrednimi pociągami do Warszawy w ciągu dnia, w tym jednym kategorii EIP.Warszawa - Poznań


Pomimo trwającej modernizacji linii kolejowej nr 3 przewoźnik zdecydował się wzmocnić ofertę na trasie z Warszawy do stolicy Wielkopolski, zapewniając 13 zamiast 11 par pociągów dziennie. Pomiędzy wymienionymi miastami wszystkie składy PKP Intercity będą jeździć przez Inowrocław do 8 czerwca 2019 roku. Od 9 czerwca wszystkie pociągi kategorii Express InterCity oraz dwie pary połączeń TLK powrócą na trasę podstawową przez Konin.

Wybrane nowości na trasach krajowych


Oprócz zaplanowanego na czerwiec powrotu na modernizowaną magistralę E20, PKP Intercity poinformowało o ponownym skierowaniu trzech par pociągów na odcinek Lublin - Dęblin od stycznia 2019 roku. Niestety, pasażerowie podróżujący z Lubelszczyzny do stolicy kraju z uwagi na sytuację na odcinku Dęblin - Pilawa, w dalszym ciągu będą zmuszeni do skorzystania z oferty Zastępczej Komunikacji Autobusowej bądź podróży przez Łuków.


W województwie podlaskim poprawiona została oferta połączeń między Białymstokiem a Warszawą - podróżni otrzymali także bezpośrednie połączenie z zachodnią częścią Polski pociągiem TLK "Paderewski" kursującym do Zielonej Góry. Będzie to także jedyne bezpośrednie połączenie największego miasta województwa lubuskiego ze stolicą kraju wytrasowane po klasycznej trasie przez Poznań. Druga z par kursująca między tymi miastami została poprowadzona przez Wrocław.

Ze względu na prace prowadzone w obrębie Krakowskiego Węzła Kolejowego część pociągów nadal omija Kraków Główny. Remonty mocno wpływają na popularne zwłaszcza w sezonie połączenia do Zakopanego - w bieżącym rozkładzie przewoźnik nie tylko zaplanował objazd przez Suchą Beskidzką i Żywiec (w nowym rozkładzie IC "Oscypek"), ale także przez Wadowice, Andrychów oraz Kęty (TLK "Podhalanin").

Nowe połączenia międzynarodowe


Ofertę połączeń międzynarodowych wzmocnił przede wszystkim pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, z którego skorzystać mogą także pasażerowie z Małopolski i Górnego Śląska dzięki prowadzeniu przez pociąg IC "Przemyślanin" wagonów włączanych w skład wspomnianego pociągu. Pociąg IC "Cracovia" relacji Kraków – Praga prowadzi grupę wagonów do Budapesztu, nowością dla krakowian jest także bezpośrednie połączenie z Krakowa do Wiednia realizowane przez IC "Sobieski".

fot. PKP Intercitygość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie