Szwecja: SAS i BRA planuje wykorzystanie biopaliw

10 grudnia 2018 10:39
W miarę jak w Szwecji nabiera rozpędu kampania przeciw negatywnemu wpływowi lotnictwa na zmiany klimatu, linie SAS i BRA, a także lotnisko w Kalmar planują wprowadzenie biopaliw na wszystkich lotach do Sztokholmu w 2019 roku.
Reklama
Lotnisko Kalmar-Öland wraz z będącym jego właścicielem lokalnym samorządem zawarło z liniami SAS i BRA porozumienie o podziale dodatkowych kosztów z tytułu zakupu 80 ton biopaliw, aby zapewnić 5 proc. udziału tego rodzaju paliw na wszystkich lotach do Sztokholmu w przyszłym roku. Ich dostawcą ma być Air BP.

Lotnisko w Kalmar podało, że od wielu lat prowadziło działania na rzecz stworzenia warunków do zabezpieczenia finansowania dodatkowych kosztów lotniczych biopaliw, a także do osiągnięcia długoterminowego celu, którym jest całkowite zastąpienie paliw pochodzących z kopalin przez ekologiczne źródła energii. Zgodnie z zawartym porozumieniem linie SAS I BRA pokryją połowę kosztów dodatkowych na zakup biopaliw, podczas gdy lotnisko zapewni finansowanie pozostałych 50 proc.


- Dla nas dostęp do biopaliw jest kluczowym elementem na drodze do odniesienia sukcesu w eliminowaniu paliw kopalnych w najbliższej przyszłości – powiedziała Anna Soltorp, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w BRA. – Potrzebujemy dostępu do blisko usytuowanego i wielkoskalowego centrum produkującego biopaliwa w atrakcyjnych cenach.

Lotnisko w Kalmar planuje także rozszerzenie projektu na inne połączenia w przyszłości, choć to loty do Sztokholmu stanowią niemal 85 proc. ruchu w tym porcie.


Działania podjęte przez władze lotniska w Kalmar są związane z zeszłorocznym zakupem przez Swedavię, dużego operatora lotniskowego, 450 ton biopaliw do wykorzystania w operacjach z lotniska Sztokholm-Arlanda. Według oświadczenia spółki miało to być wstępem do promowania lokalnej ich produkcji, a także pomóc w uczynieniu szwedzkiego lotnictwa regionalnego wolnym od paliw ze źródeł kopalnych do 2030 roku.

Szwedzcy przewoźnicy regionalni są w ostatnim czasie pod rosnącym naciskiem ze strony opinii publicznej, która domaga się redukcji poziomu emisji dwutlenku węgla. Duży w tym udział dwóch Szwedek, które rozpoczęły kampanię mającą na celu przekonanie 100 tys. osób, aby w 2019 roku zrezygnowały z podróży lotniczych. Akcja ruszyła w kilka miesięcy po tym jak szwedzki rząd nałożył na branżę lotniczą nowy podatek, który ma za zadanie doprowadzić do zmniejszenia śladu węglowego tej gałęzi gospodarki. Opłata, która weszła w życie od 1 kwietnia br., dotyczy wszystkich lotów komercyjnych wykonywanych samolotami, które posiadają więcej niż 10 miejsc pasażerskich. Wysokość opłaty waha się od 60 do 400 koron szwedzkich (ok. 25 – 170 PLN) i zależy od długości lotu.


Początkowo kampania „Flygfritt 2019” rozpoczęta przez Maję Rosen i Lottę Hammar miała na celu przekonanie do rezygnacji z latania 10 tys. osób. Akcja zyskała popularność po tym jak niektórzy szwedzcy celebryci wyrazili swoje poparcie dla przedsięwzięcia. Korzystając z rozgłosu, pomysłodawczynie podniosły celu do 100 tys. uczestników akcji. Każdy kto zgłasza swoje poparcie dla idei i deklaruje rezygnację z podróży lotniczej w przyszłym roku musi też określić powód swojej decyzji.

Same działaczki twierdzą, że ich akcja ma na celu wskazanie politykom co należy zrobić w kierunku powstrzymania zmian klimatu, a także że do podjęcia tych działań zachęciła je trwająca od pewnego czasu w Szwecji dyskusja na temat lotnictwa i jego oddziaływania na środowisko. Maja Rosen mówi, że sama zrezygnowała z latania już dziesięć lat temu i to z powodu chęci zadbania o środowisko.

- W obecnych czasach ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego jak poważne są zmiany klimatu, ale jednocześnie wciąż otaczają nas liczne reklamy podróży lotniczych – twierdzi Rosen.

- Nasza kampania ma na celu zmianę ludzkich przyzwyczajeń – dodała z kolei Lotta Hammar.


Całe przedsięwzięcie choć ma coraz większe poparcie, spotyka się również z krytyką. Podobnie jak działania szwedzkiego rządu w kwestii wprowadzonego podatku.

- Nawet jeśli 100 tys. Szwedów zrezygnuje z podróży lotniczej to jest to niczym jeśli wziąć pod uwagę, że lotnictwo w Azji urosło o trzy razy taką liczbę przewiezionych pasażerów tylko wczoraj – powiedział Johan Norberg, członek wolnościowego think tanku Cato Institute.

- Nowy podatek lotniczy w Szwecji będzie kosztował branżę 7,5 tys. miejsc pracy, a także negatywnie wpłynie na poziom konkurencyjności szwedzkiej gospodarki na światowych rynkach. Przy tym jego wpływ na poprawę sytuacji klimatycznej na świecie będzie śladowy – skomentowała IATA.

Według danych Komisji Europejskiej lotnictwo odpowiada za około 3 proc. emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Ze statystycznego punktu widzenia gdyby przyjąć, że emisje globalnego lotnictwa reprezentowane są przez jeden kraj to znalazłby się on w pierwszej dziesiątce państw europejskich w dziedzinie szkodliwych emisji. Światowe lotnictwo obsłużyło w zeszłym roku ponad cztery miliardy pasażerów, a liczba ta prawdopodobnie ulegnie podwojeniu do roku 2036.

fot. mat. prasowe, wikimedia.com (CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy