Heathrow: Rozwój bez emisji dwutlenku węgla
Władze portu lotniczego Londyn-Heathrow przedstawiły plan rozwoju, według którego lotnisko stanie się neutralne pod względem wydzielania szkodliwego CO2. Plan przedstawiony został poprzez określenie kilku kluczowych aspektów działania.
Plan przekonuje, że rozwój lotniska spowodowany budową kolejnej drogi startowej nie musi powodować szkody dla środowiska. Wspomniano o inwestycjach w odtwarzanie torfowisk w Wielkiej Brytanii i wspieranie korzystnych dla środowiska paliw, w tym napędu elektrycznego. Wprowadzone zostaną także dalsze zachęty dla linii lotniczych, by latały one na Heathrow jak najbardziej ekologicznymi samolotami.
Założenia Heathrow opierają się na odważnych zmianach technologicznych w całym przemyśle lotniczym, które mają sprawiać aby podróże samolotem były bardziej przystępne dla środowiska. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na podróże lotnicze na całym świecie w nadchodzących dziesięcioleciach znacznie wzrośnie, a wtedy Heathrow wykorzysta swoją rynkową pozycję lidera i wskaże sposoby na zrównoważoną i odpowiedzialną wobec środowiska ekspansję - możemy przeczytać w komunikacie prasowym lotniska.
Cztery aspekty, w których lotnisko ma aktywnie działać na rzecz środowiska to: bardziej ekologiczne samoloty, usprawnienia operacji w przestrzeni powietrznej oraz operacjach naziemnych, ekologiczne paliwa lotnicze oraz sposoby na równoważenie emisji dwutlenku węgla.
W zakresie technologii samolotów przyjmowanych na lotnisku, Heathrow chce:
- Traktować efektywność środowiskową statków powietrznych jako kluczową kwestię podczas przydziału dla nowych lotów czasu na start i lądowanie;
- Nie pobierać przez pierwszy rok opłat lotniskowych od przewoźnika, który jako pierwszy obsłuży komercyjny lot na Heathrow samolotem elektrycznym;
- W dalszym ciągu pobierać mniejsze opłaty lotniskowe od przewoźników operujących cichszymi i bardziej ekologicznymi samolotami;
- Stale interesować się nowinkami dotyczącymi infrastruktury służącej do ładowania samolotów elektrycznych i w razie potrzeby zainstalować taką w przyszłości.
Jeżeli chodzi o ulepszenia operacji lotniczych:
- Lotnisko będzie popierać plany rządowe dotyczące modernizacji procedur kontroli przestrzeni powietrznej, w tym potencjalne prawne ograniczenia zjawiska "separacji pionowej" statków powietrznych podchodzących do lądowania, a więc zmuszania samolotów chcących wylądować do wcześniejszego "krążenia" nad portem lotniczym, co na tak ruchliwych lotniskach jak Heathrow zdarza się nagminnie;
- Heathrow chce zmniejszyć emisję szkodliwych gazów z samolotów znajdujących się na ziemi poprzez ograniczenie czasu kołowania, zwiększony dostęp do źródeł tankowania i zasilania także z dala od terminala lotniska oraz nakłanianie do używania mniejszej mocy silników podczas kołowania samolotów.
Aby promować wykorzystywanie paliw alternatywnych oraz wdrożyć i rozwijać nowe sposoby na równoważenie emisji dwutlenku węgla, Heathrow:
- Ma stać się wiodącym centrum rozwoju alternatywnych paliw lotniczych poprzez zapewnienie niezbędnej infrastruktury lotniskowej i wsparcie dla projektów pilotażowych tego typu;
- Dalej inwestować będzie w renowację torfowisk w Wielkiej Brytanii, a także zaangażuje się w inne projekty, aby odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu produkcji dwutlenku węgla. Władze lotniska przekonują, że restauracja torfowisk jest jednym z najlepszych i najbardziej opłacalnych metod, a projekt pilotażowy jest już realizowany w Lancashire.
Lotnisko Heathrow wezwało także ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego - organ ONZ) do opracowania globalnych celów w zakresie wykorzystania zrównoważonych alternatywnych paliw, a także brytyjski rząd do większego zaangażowania w tę sprawę, by ICAO razem z państwami członkowskimi ONZ opracowały dla międzynarodowego lotnictwa cele nawet na 2050 rok.
- Zmiana klimatu to największe wyzwanie stojące przed naszym pokoleniem. Ale to nie lotnictwo jest wrogiem: to dwutlenek węgla. Zobowiązujemy się do objęcia przywództwa w celu osiągnięcia rozwoju lotnictwa, który będzie neutralny pod względem emisji szkodliwych substancji. Już dziś wdrażamy plan, który pozwoli nam na dojście do tego celu - powiedział John Holland-Kaye, dyrektor generalny spółki operującej Heathrow.
W nadchodzących miesiącach Heathrow będzie szukał informacji zwrotnych z branży lotniczej i ekspertów ds. zmian klimatu, aby przedstawić dalsze szczegóły swojego planu. Opinia publiczna będzie wtedy miała okazję włączyć się do tego procesu, w tym planów ograniczenia ruchu samochodowego w Wielkiej Brytanii i konsultacji dotyczących rozbudowy lotniska Heathrow, które odbędą się w lecie 2019 roku.
fot. mat. prasowe