Raport: Trzy kwartały na polskim niebie

19 listopada 2009 21:34
8 komentarzy
Reklama
Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował ruch lotniczy po trzech kwartałach roku 2009 w podziale na przewoźników lotniczych. Dane dotyczą ruchu regularnego.

Być LCC czy nie być? - ULC Ci odpowie...

Analiza Urzędu rozróżnia podliczone linie lotnicze na tradycyjne i LCC; do tych ostatnich zaliczono Aer Lingus, Air Berlin, Blue 1, BMI baby, Centralwings, easyJet, Germanwings, Jet 2.com, Norwegian, Ryanair, Skyeurope, Wizz Air, Volareweb, Sterling Airlines oraz Vueling/Clickair.

I choć niektórzy z wymienionych tutaj przewoźników lotniczych w bieżącym roku nie operowali z polskich lotnisk, to w analizie ULC się znaleźli - chyba tylko po to, aby zauważyć, iż w roku ubiegłym przewoźników tych można było spotkać na naszych lotniskach.

Pojawiam się i znikam...

Tanie linie lotnicze, z usług których skorzystać można było w 2008 roku, a w roku bieżącym niespotykane w Polsce (albo gdziekolwiek na świecie, gdyż niektóre upadły) to Centralwings, Skyeurope, Volareweb, Sterling oraz Blue1. Przewoźnikiem LCC (z grupy tych tanich, wymienionych przez ULC), który był nieobecny w Polsce w roku 2008, a operuje stąd w bieżącym, jest Air Berlin (miał być wielki come back, był... niewielki).



Tradycyjne linie lotnicze, które odleciały w ubiegłym roku z naszego kraju, to Air Europa, Meridiana, Hello Ag, Blekingeflyg i Sun Air of Scandinavia, który już w zeszłym roku tylko "bywał". Te, które w tym roku dopiero się pojawiły w Polsce i są warte zauważenia, to Air Baltic, Aurela i Tap Portugal.

Analiza Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazuje także, którzy z wymienionych, to przewoźnicy polscy, i są to: PLL LOT wraz z EuroLOT, Centralwings, Jet Air oraz Sky Express/Sprint Air.

PLL LOT -11%, Grupa LOT -25%...

Pierwsze miejsce (udziałów w rynku) ma oczywiście niezmiennie LOT, który przez 3/4 roku przewiózł blisko 3,5 mln pasażerów, notując półmilionowy spadek (prawie 12 procent). Biorąc pod uwagę wynik całej Grupy LOT spadek jest bardziej drastyczny. W zeszłym roku PLL LOT, EuroLOT i Centralwings przewiozły łącznie 4,6 mln pasażerów. Po likwidacji Centralwings - spółki córki narodowego przewoźnika, wyniki są dużo gorsze. W tym roku Grupa przewiozła 1,1 mln pasażerów mniej, a w ujęciu procentowym jest to aż 25% spadek.

Kolejne miejsca na podium zajęli przewoźnicy niskokosztowi - odpowiednio Wizz Air i Ryanair. Ten pierwszy przewiózł niemal tyle samo osób, co w analogicznym okresie roku ubiegłego, czyli 2,66 mln. Węgierska linia zanotowała zerową dynamikę wzrostową, oznacza to, że nastąpiła stagnacja tego przewoźnika na polskim niebie. Ryanair zaś przewiózł 2,37 mln pasażerów, co jest wzrostem ponad 9. procentowym.



Tuż za podium uplasowała się Lufthansa, z 2,5 procentowym wzrostem i 841 tyś. przewiezionych pasażerów. W czołówce są także Air France, British Airways, SAS czy Swiss; przewoźnicy ci (poza Swiss) zanotowali spadki - w przypadku przewoźnika brytyjskiego było to ponad 20 proc., a w przypadku skandynawskiego aż 25 procent mniej przewiezionych osób z i do Polski.

W czołówce LCC znaleźli się jeszcze easyJet, Norwegian i Aer Lingus, który jako jedyny z tej trójki zwiększył liczbę przewiezionych osób, i to aż o 10 procent. Tani przewoźnik z Wysp (easyJet) z kolei zanotował spadek ponad 32. procentowy, jednak chciałoby się rzec: czyż nie na własne życzenie...? Norwegian przewiózł 17 procent mniej osób z i do Polski; to dziwne, gdyż w skali europejskiej linie te notowały rekordowe miesiące pod względem wyników sprzedaży. Jednak rozwój bazy w Kopenhadze ograniczył możliwości przewozowe tego przewoźnika w Warszawie.

Warte zauważenia są wyniki... Jet Air. Przez 9 miesięcy bieżącego roku, przewoźnik ten przewiózł prawie 34 tysiące osób, co daje wzrost 77. procentowy, choć to nie do końca jest miarodajne, gdyż w połowie 2008 roku linia dopiero zaczynała "własne" rejsy.

Cieszy i ciekawi wynik przewoźnika z Portugalii. Linia, przez niespełna cztery miesiące, przewiozła 18 300 osób.

Podsumujmy...

Zestawienie, przygotowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pokazuje, że spadek ruchu pasażerskiego dotknął przede wszystkim przewoźników wykonujących połączenia regularne - zarówno linie tanie, jak i tradycyjne.

Ruch w analizowanym segmencie przewozów regularnych, spadł o ponad 12 procent, tj. o 1 mln 737 tys. pasażerów, a zatem bardziej niż ruch całkowity, którego dynamika ukształtowała się na poziomie nieco ponad -10 proc.

Przewoźnicy niskokosztowi przewieźli ogółem 6 mln 380 tys. pasażerów, o ponad 1 mln mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ogólny udział przewoźników niskokosztowych w rynku wyniósł 52,13 proc. (o 1 punkt procentowy mniej niż po trzech kwartałach 2008 r.).

Skoro wymieniliśmy polskich przewoźników, których osobno zliczył ULC, to zauważmy, iż przewieźli oni od stycznia do września 2009 ponad 3,9 mln osób. Jest to niestety spadek o 600 tyś pasażerów (12,7 proc.), w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2009-11-20 00:59   
humbak - Profil humbak
Modku: Ajć! Bo to nie w tym wątku wpisałem. Pomyłka. :o) Ale o "pochlastanym" gralu, to juz było na temat. :o) hihihi
humbak 2009-11-20 00:19   
humbak - Profil humbak
A wiadomo coś o decyzjach prezesa? Komentarz moderatora: Lekko nie na temat.
miff 2009-11-19 23:50   
miff - Profil miff
czy aer lingus to lcc?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy