Ryanair może polecieć do Zagrzebia i Splitu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 listopada 2018 10:15
2 komentarze
Ryanair prowadzi rozmowy z chorwackim rządem na temat dalszego rozwoju w tym kraju. Przewoźnik jednocześnie zamyka swoją sezonową bazę operacyjną w Zadarze.
Reklama

Sam przewoźnik także potwierdził, że odbył zadowalającą rozmowę z chorwackim ministrem turystyki Gari Cappelli. Miała ona dotyczyć długofalowego wzrostu ruchu pasażerskiego i rozwoju siatki połączeń na lotniskach, z których Ryanair już lata oraz o możliwych nowych kierunkach, takich jak Zagrzeb czy Split.


W ostatnich tygodniach operator portu lotniczego im. Franja Tuđmana w Zagrzebiu zwrócił się do chorwackiego rządu z prośbą o obniżenie opłaty koncesyjnej. Przez wysoką stawkę, jaką operator musi płacić do kasy Chorwacji, jest on zmuszony do utrzymywania opłat lotniskowych dla linii lotniczych na wysokim poziomie, co, zdaniem operatora, skutecznie odstrasza potencjalnych tanich przewoźników przed operacjami z Zagrzebia. Podczas obecnego sezonu zimowego, Eurowings, jako jedyny przewoźnik budżetowy, lata z chorwackiej stolicy.

Nie wydaje się jednak, by wszystkie lotniska w Chorwacji były tak przychylne dla tanich przewoźników. Pojawiają się głosy mówiące wprost, że takie linie jak Ryanair nie mają co liczyć na lotniskowe dopłaty lub ulgi.

- W Chorwacji Ryanair wciąż operuje jedynie z lotnisk, które oferują wsparcie finansowe za loty. Pomimo wielu spotkań, które odbyliśmy, nasze stanowisko się nie zmieniło. Ani Split ani Dubrownik nie muszą płacić przewoźnikom za latanie podczas sezonu letniego, ponieważ pasażerowie generują wystarczająco duży ruch, by linie lotnicze były zadowolone z wyników sprzedaży. Takie praktyki wprowadzają jedynie zamęt na rynku. Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy, jednak nie mamy w zamiarze zmieniać swojej polityki biznesowej - powiedział jeszcze kilka miesięcy temu Lukša Novak, główny manager lotniska w Splicie.

Ryanair zamknie swoją bazę w Zadarze, jednak zmiana ta ma charakter czysto formalny - przewoźnik uruchomi bowiem w sezonie letnim jednocześnie 4 nowe trasy znad chorwackiego wybrzeża. Oprócz obecnych 13 sezonowych tras poleci dodatkowo do Kolonii/Bonn, Hamburga, Norymbergi i Pragi.
Reklama

Ostatnie komentarze

adam1987 2018-11-14 18:09   
adam1987 - Profil adam1987
jjemiolo: jeśli dobrze rozumiem to będzie zamknięta permanentnie, ale nie będzie się wiązało z likwidacją któregokolwiek z oferowanych kierunków. Trasy te będą obsługiwały maszyny zbazowane w innych miastach.
jjemiolo 2018-11-14 15:58   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Czyli baza ZAD bedzie zamknieta TYLKO na zime?Jesli tak to nic w tym nowego gdyz tak samo bylo od kilku lat.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama