Czech Airlines pozbywa się airbusów A319

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 listopada 2018 11:09
Czeskie narodowe linie lotnicze dokonają znacznych zmian w swojej flocie. Od stycznia 2019 roku zaczną pozbywać się airbusów A319 i zastępować je samolotami Boeing 737-800.
Reklama

Jak donosi portal zdopravy.cz, 5 z 8 airbusów A319 użytkowanych przez Czech Airlines zostanie w styczniu wynajętych do niemieckich tanich linii Eurowings w formule wet-lease (wraz z załogą). Po zakończeniu okresu umowy pomiędzy czeskimi liniami a spółką-córką Lufthansy, samoloty nie powrócą do Czech, lecz po upływie 10-letniego kontraktu zostaną zwrócone bezpośrednio do pierwotnego leasingodawcy. Pozostałe 3 maszyny odlecą do leasingodawców do końca 2020 roku.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wynegocjowaliśmy warunki współpracy, na mocy której od stycznia 2019 roku Czech Airlines wyleasingują Eurowings 5 samolotów Airbusów A319 - razem z pilotami i personelem pokładowym. W pierwszych miesiącach roku, wszystkie 5 maszyn zostanie zbazowanych w Stuttgarcie, skąd będą wykonywać regularne połączenia po Europie, a także do Egiptu, Maroka i Turcji. Wynajem potrwa od 12 do 18 miesięcy - w zależności od konkretnego samolotu. Cieszymy się, że taka współpraca została podjęta - dla nas oraz dla Eurowings oznacza to jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie floty i załogi pokładowej - potwierdził doniesienia w komunikacie Daniel Šabík, rzecznik prasowy Czech Airlines.

Warto przypomnieć, że obecnie głównym akcjonariuszem Czech Airlines jest spółka Travel Service, która posiada 97,4% akcji czeskiego przewoźnika. Travel Service jest czeską linią charterową która wkrótce operować będzie pod marką grupy - Smartwings. Linia użytkuje obecnie 38 boeingów 737-800 oraz 6 boeingów 737 MAX 8 i oczekuje na dostawę kolejnych 33 sztuk. Zmiana rdzenia floty czeskiego narodowego przewoźnika ma więc na celu ujednolicenie floty obu zależnych od siebie linii lotniczych, co potwierdził rzecznik prasowy przewoźnika.

- W przeciwieństwie do ostatniego roku, Czech Airlines są teraz częścią nowej Smartwings Group, więc na flotę należy spoglądać poprzez pryzmat samolotów posiadanych przez pozostałych członków grupy, a nie skupiać się tylko na jednym oddziale, jakim jest CSA. W przyszłym roku Smartwings i Czech Airlines będą w sumie operować flotą składającą się z 70 maszyn - dodał Šabík.

W miejsce airbusów, czeskie linie pozyskają 7 boeingów 737-800 current engine option. Ma się to odbyć z pomocą spółki-matki - Smartwings.

Przez zmiany we flocie, Czech Airlines zapewne zwiększy liczbę dostępnych miejsc na swoich połączeniach - airbus A319 przewoźnika może zabrać na pokład maksymalnie 140 pasażerów, podczas gdy boeingi 737-800 należące do Travel Service mieszczą, w zależności od wersji, od 169 do 189 pasażerów. Czeski przewoźnik nie zdecydował jeszcze także co zrobi z zamówieniem na 7 samolotów A319neo, które miały zastąpić airbusy A319. Nowe maszyny mają być dostarczane przez dwa lata od 2019 roku. To zamówienie nie pokrywa się jednak z obecną koncepcją floty, jaką obrała grupa Smartwings.


Jednocześnie czeskie linie potwierdziły, że wciąż będą użytkować jednego airbusa A330-330, którego wynajmują obecnie od Korean Air. Jest on wykorzystywany do obsługi jedynej długodystansowej trasy w siatce przewoźnika - do Seulu-Inczon, gdzie można polecieć z Pragi 6 razy w tygodniu.

Czech Airlines operują także 7 sztukami turbośmigłowego samolotu ATR, z których jeden ma opuścić flotę przed sezonem letnim 2019. Ponadto, na sezon zimowy 2018/2019 przewoźnik zdecydował się wynająć od Air Transat airbusa A330-200.

Eurowings operuje już 18 airbusami A319 - za sprawą umowy z CSA, w styczniu liczba ta zwiększy się do 23. Cała flota przewoźnika składać się będzie ze 103 samolotów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama