Wrocław: 17-proc. wzrost w październiku
– Największy udział mieli w tym przewoźnicy niskokosztowi, ale tylko niewiele mniejszy wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi. W porównaniu do poprzedniego roku nadal obserwujemy wyraźne ożywienie ruchu w segmencie czarterów turystycznych – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
W poprzednim miesiącu tanie linie przewiozły blisko 190 tys. podróżnych, co oznacza wzrost aż o 31,4 proc. w porównaniu do października 2017 r. Utrzymuje się duże zainteresowanie kierunkami południowymi. W przypadku najatrakcyjniejszych połączeń do Hiszpanii, Portugalii i Włoch w samolotach zajętych jest ponad 90 proc. miejsc. Dotyczy to rejsów na Teneryfę, do Lizbony, Malagi, Madrytu, Rzymu Ciampino, Mediolanu Bergamo czy Bolonii. Tradycyjnie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się też połączenia na Wyspy Brytyjskie, a z pozostałych kierunków Eindhoven, Paryż Beauvais czy Kijów Żuljany i Lwów.
Jeśli chodzi o kierunki wschodnie, to pod koniec października ruszyły nowe połączenia do Kijowa Boryspola (Ryanair) oraz Charkowa (Wizz Air). W porównaniu do ubiegłego roku, liczba połączeń na Ukrainę wzrosła dwukrotnie. Dodajmy, że utrzymuje się również bardzo duże zainteresowanie połączeniem krajowym linii Ryanair do Gdańska.
Przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali ponad 45 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 29,5 proc. w porównaniu do października 2017 r. Największy udział w tym mają linie Lufthansa. Połączenia do Frankfurtu i Monachium, obsługiwane przez tego przewoźnika, już tradycyjnie cieszą się ogromną popularnością – skorzystało z nich łącznie ponad 30 tys. pasażerów. Mocne miejsce na podium zajmuje też uruchomione w tym roku (26 maja) połączenie Air France na główne lotnisko Paryża (Charles de Gaulle), skąd można kontynuować podróż samolotem lub pociągiem TGV.
Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z międzynarodowych połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy) oraz Tel Awiwu (PLL LOT). Od 25 lutego 2019 r. polecimy też do Brukseli. Nowe połączenie uruchomią linie Brussels Airlines. Pasażerowie mają też do dyspozycji krajowe połączenie sieciowe na Lotnisko Chopina w Warszawie.
Ponad 16 tys. pasażerów, tj. o 73,5 proc. więcej niż w październiku 2017, skorzystało z czarterów turystycznych. Różnorodna i atrakcyjna jest też oferta biur podróży na nowy sezon. Znalazło się w niej w sumie 7 kierunków, w tym egzotyczne nowości – Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj) i Oman. Ponadto nowością zimową będą również czarterowe loty do Turcji (Antalya). Podróżni preferujący wypoczynek jesienią i zimą mają też do dyspozycji Egipt i Wyspy Kanaryjskie oraz zeszłoroczny hit - Zanzibar.
Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło już 2,882 mln pasażerów, co przekłada się na wzrost o 17,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Od 1 stycznia do końca października 2018 w porcie zrealizowano blisko 28 tys. operacji lotniczych, czyli startów i lądowań (wzrost o 17,9 proc.). Zgodnie z prognozami, do końca tego roku port obsłuży ponad 3,2 mln podróżnych.
fot. Port lotniczy Wrocław