Problemy z ILS-em w Gdańsku. Przez ptaki

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
07 listopada 2018 12:40
17 komentarzy
Od 21 września br. na gdańskim lotnisku nie działa system ILS drugiej kategorii. Powodem są problemy techniczne, a konkretnie brak osłon na anteny kierunku.
Reklama

Zainstalowane anteny kierunku nie posiadają osłon chroniących je przed ptakami, zaś te obsiadając urządzenia powodują zakłócenia sygnału radiowego. Port lotniczy w Gdańsku posiada system ILS drugiej kategorii od 2015 r. Jednak do tej pory system nie został doposażony w specjalne osłony, które pierwotnie znajdowały się w specyfikacji zamówienia z przetargu PAŻP, lecz zostały później z niej wykreślone.

- Z przyczyn technicznych związanych z anteną lokalizera - mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy gdańskiego lotnisk zapytany o przyczynę problemów. Po szczegóły odsyła do właściciela i operatora anten, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Powodem decyzji o obniżeniu kategorii systemu ILS z II na I na gdańskim lotnisku była zarejestrowana seria alarmów dostarczonego przez dostawcę urządzenia, sygnalizujących przekroczenie parametrów wymaganych dla kategorii II. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na bieżąco zawiadamia dostawcę sprzętu o wszystkich zauważonych błędach. Z uwagi na to, że do roku 2023 system objęty jest gwarancją, PAŻP, jako zamawiający, zwrócił się do wykonawcy z prośbą o natychmiastowe zidentyfikowanie przyczyn wszystkich występujących błędów i ich niezwłoczne usunięcie, co będzie podstawą do jak najszybszego przywrócenie działania systemu w kategorii II - mówi w rozmowie z Pasazer.com Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP-u.

Łącznie na lotnisku w Gdańsku zainstalowanych jest 14 anten, potrzebnych jest do nich 196 osłon. Jeśli osłony przyjadą do Gdańska, będzie jeszcze trzeba je zamontować. To wiązać się będzie z całkowitym wyłączeniem systemu ILS na około tydzień.

Do 30 stycznia 2019 r. na gdańskim lotnisku będzie działać jedynie system ILS pierwszej kategorii, który w przypadku złej widoczności nie jest w stanie zapewnić ciągłości operacji. Zatem w okresie występowania dużych mgieł ten mankament będzie szczególnie zauważalny.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2018-11-09 08:51   
gość_18306 - Profil gość_18306
I własnie nad Krakowem kolejna pentelke kończy EZS38JK z Basel i czeka jak rozgonią mgłę specjaliści od płoszenia ptaków...
gość_a5d56 2018-11-08 17:13   
gość_a5d56 - Profil gość_a5d56
Zatem w Bydgoszczy statystyki pójdą w góry z powodu przekierowanych samolotów.
gość_944a2 2018-11-08 16:41   
gość_944a2 - Profil gość_944a2
Żeby takie problemy z ILS-em były w Krakowie. Wkrótce nawet Radom będzie miał ILS kat II, a tu stale wytłumaczenie, że nie opłaca się, bo za kilka lat nowy pas ( tylko problem dodatkowy za ile lat nowy pas ). Przekierowanie to ileś tylko niewielki procent. Za kilka lat dojdzie tłumaczenie: jest CPL, to nie opłaca sie inwestować i tak w kółko. Z rozbudową terminala to też zawsze czekanie do ostatniej chwili, a nawet później.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama