×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Problemy z ILS-em w Gdańsku. Przez ptaki


Od 21 września br. na gdańskim lotnisku nie działa system ILS drugiej kategorii. Powodem są problemy techniczne, a konkretnie brak osłon na anteny kierunku.


Zainstalowane anteny kierunku nie posiadają osłon chroniących je przed ptakami, zaś te obsiadając urządzenia powodują zakłócenia sygnału radiowego. Port lotniczy w Gdańsku posiada system ILS drugiej kategorii od 2015 r. Jednak do tej pory system nie został doposażony w specjalne osłony, które pierwotnie znajdowały się w specyfikacji zamówienia z przetargu PAŻP, lecz zostały później z niej wykreślone. 

Z przyczyn technicznych związanych z anteną lokalizera - mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy gdańskiego lotnisk zapytany o przyczynę problemów. Po szczegóły odsyła do właściciela i operatora anten, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. 

- Powodem decyzji o obniżeniu kategorii systemu ILS z II na I na gdańskim lotnisku była zarejestrowana seria alarmów dostarczonego przez dostawcę urządzenia, sygnalizujących przekroczenie parametrów wymaganych dla kategorii II. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na bieżąco zawiadamia dostawcę sprzętu o wszystkich zauważonych błędach. Z uwagi na to, że do roku 2023 system objęty jest gwarancją, PAŻP, jako zamawiający, zwrócił się do wykonawcy z prośbą o natychmiastowe zidentyfikowanie przyczyn wszystkich występujących błędów i ich niezwłoczne usunięcie, co będzie podstawą do jak najszybszego przywrócenie działania systemu w kategorii II - mówi w rozmowie z Pasazer.com Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP-u.

 
Łącznie na lotnisku w Gdańsku zainstalowanych jest 14 anten, potrzebnych jest do nich 196 osłon. Jeśli osłony przyjadą do Gdańska, będzie jeszcze trzeba je zamontować. To wiązać się będzie z całkowitym wyłączeniem systemu ILS na około tydzień.

Do 30 stycznia 2019 r. na gdańskim lotnisku będzie działać jedynie system ILS pierwszej kategorii, który w przypadku złej widoczności nie jest w stanie zapewnić ciągłości operacji. Zatem w okresie występowania dużych mgieł ten mankament będzie szczególnie zauważalny. 


gość_a8f80 - Profil
gość_a8f80
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie