Islandzkie przejęcie: Icelandair wykupi WOW Air

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
06 listopada 2018 09:25
1 komentarz
Islandzki WOW Air zostanie całkowicie wykupiony przez Icelandair Group, właściciela linii Icelandair. Transakcja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez akcjonariuszy i islandzki organ ds. konkurencji.
Reklama
Obecna wartość WOW Air wynosi ponad 17 mln dolarów (64,2 mln zł). Aktualni akcjonariuszy WOW Air w zamiast za swoje akcje otrzymają 5,4% udziałów w Icelandair Group. W świetle umowy kupujący jest zobowiązany do posiadania określonej części akcji przez co najmniej sześć miesięcy. Niektóre akcje będą mogły zostać sprzedane dopiero za 12 miesięcy.

- WOW Air przez lata budował silną markę i wiele osiągnął pod tą marką, na trasach do, z i przez Islandię - powiedział w oświadczeniu prasowym Bogi Nils Bogason, dyrektor wykonawczy Icelandair Group.

- Jestem bardzo dumny z naszych osiągnięć i tego, co zbudowaliśmy w ostatnich latach. Wykup stanowi nowy rozdział dla linii lotniczej, która ma się rozwijać i poszerzać swój zasięg - powiedział Skúli Mogensen, założyciel i prezes WOW Air.


Łączny obydwu linii udział na islandzkim rynku lotniczym wynosi prawie 80 proc. Formalny proces przejmowania WOW Air ma zająć około trzech tygodni i musi zostać jeszcze zatwierdzony przez akcjonariuszy i organ ds. konkurencji. Po tym czasie Icelandair i WOW Air mają funkcjonować jako dwie oddzielne marki lotnicze. Na obecną chwilę WOW Air nie przewiduje żadnych zmian w rozkładzie lotów. W dalszej przyszłości przewoźnicy prawdopodobnie będą optymalizować swoje siatki połączeń, tak aby najefektywniej wykorzystać ograniczone zasoby lotniska w Keflaviku i zapewnić pasażerom atrakcyjne możliwości przesiadek na loty obu linii.

Ostatnio WOW Air i Icelandair borykały się z problemami finansowymi, ich połączenie ma być krokiem w kierunku przywróceniu rentowności. To nie taka pierwsza sytuacja w historii, gdy dwie islandzkie linie połączyły się w jedną. W 1973 r. konkurujące ze sobą Flugfélag Íslands i Loftleiðir również złączyły się tworząc Icelandaira.

Obecnie Icelandair Group oprócz Icelandaira jest również właścicielem m.in. linii Icelandair Cargo, regionalnego przewoźnika Air Iceland Connect, sieci hoteli Icelandair Hotels oraz biura podróży Iceland Travel.

Ostatnie komentarze

gość_77a47 2018-11-07 09:00   
gość_77a47 - Profil gość_77a47
to powstanie calkiem spora linia
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy