Aerofłot: 100 milionów pasażerów na stulecie istnienia firmy

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
2 listopada 2018 09:30
6 komentarzy
Zarząd Aerofłotu przyjął w czwartek (1 listopada) nową strategię rozwoju linii, która zakłada, że przewoźnik uczci stulecie swojej działalności przewiezieniem 100-milionowego pasażera w ciągu jednego roku.
Reklama
Strategia zatytułowana "100 milionów pasażerów na setną rocznicę naszej działalności", została przyjęta po tym, jak grupa osiągnęła przedterminowo cele założone w poprzednim dokumencie tego typu. W 2017 r. grupa Aerofłot przewiozła 50,1 mln pasażerów, co stawia ją w pierwszej piątce Europy i jednocześnie pośród 20 największych grup lotniczych na świecie według liczby obsługiwanych pasażerów. Ambitne plany zakładają podwojenie obecnego wyniku do 2023 r. w którym przewoźnik będzie świętował swój jubileusz.

W tym czasie rozwinąć się mają się wszyscy przewoźnicy w grupie. Najmocniej - niskokosztowa Pobeda, która ma przewieźć w 2023 roku 25-30 milionów pasażerów (w 2017 roku ok. 4,5 mln pasażerów). Głównym zadaniem Rossiya Airlines jest z kolei zwiększenie mobilności na trasach między Europą a Dalekim Wschodem, głównie dzięki zaoferowaniu atrakcyjnych cen. Podwoić liczbę pasażerów ma też Aurora - regionalny przewoźnik z Sachalinu.

Kolejnym elementem strategii jest zwiększenie międzynarodowego ruchu tranzytowego z 5 mln pasażerów obsłużonych w 2017 r. do 10-15 mln w 2023 r. Aerofłot chce jeszcze lepiej wykorzystywać przewagę jaką daje mu położenie Moskwy zwłaszcza przy podróżach między Europą i Azją. Linia deklaruje, że już teraz jest największym przewoźnikiem na wielu trasach z głównych miast europejskich do chińskich ośrodków miejskich.


Trzecim celem jest otwarcie do 2023 r. regionalnych hubów rozmieszczonych w różnych regionach Rosji. Grupa zamierza utworzyć trzy takie węzły: w Soczi, Jekaterynburgu i Nowosybirsku, a także jeden międzynarodowy w Krasnojarsku. Działania te mają przyczynić się do niemal trzykrotnego zwiększenia ruchu regionalnego z 7 mln pasażerów obsłużonych w 2017 r. do 19 mln pasażerów w 2023 r.

Aerofłot stopniowo zwiększać też będzie udział rosyjskich samolotów we flocie - do 2026 r. będzie eksploatować 200 sztuk suchojów SSJ-100 i irkutów MC-21. Aby móc przewozić rocznie 100 milionów pasażerów, grupa będzie musiała wykorzystywać łącznie 520 samolotów.

Ostatnim założeniem jest zwiększenie poziomu digitalizacji w celu maksymalizacji efektywności operacyjnej. Według Bain & Company Aerofłot już teraz zajmuje czwarte miejsce wśród przewoźników sieciowych na świecie pod względem poziomu cyfryzacji. Grupa zamierza nadal wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, w tym sztuczną inteligencję.

fot. Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fede1 2018-11-06 09:52   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
Przecież będą dwa huby! Jeden w Baranowie, a drugi w Radomiu!
gość_a865e 2018-11-05 21:54   
gość_a865e - Profil gość_a865e
Odnośnie tych hubów w Polsce to uważam że normalnym byłoby stworzenie dwóch hubów w dwóch najgęściej zaludnionych regionach. Jeden to wiadomo że w okolicach Warszawy a drugi powinien być na południu Polski, prawdopodobnie KRK ale jeśli tam nie ma na to miejsca to zbudować między Krakowem i Katowicami. Zobaczcie ile LH i inni przewoźnicy mają lotów z KRK i KTW do swoich hubów. To tylko świadczy o tym ilu pasażerów traci LOT i jeśli nawet powstanie CPK to nic nie zmieni bo co ma przekonać pasażera z Krakowa albo Śląska do lotu przez CPK jeśli z innych hubów ma więcej połączeń i często tańszych. Nawet jak będzie super duper połączenie kolejowe to jak przyjdzie zima i przysypie czas dojazdu się podwoi lub potroi. Problem jest taki że ani LOT ani PPL nie chcą o tym słyszeć bo myślą że wymuszą na ludziach latanie przez CPK a w wypadku istnienia drugiego hubu to będzie konkurencja dla CPK, tylko że chytry traci dwa razy bo monopolu mieć nie będą chyba że jakimś cudem zabronią LH i innym liniom latać z regionów do ich hubów, LOL. To nie te czasy gdy LOT za komuny miał praktycznie monopol na latanie w Polsce i zagranicę.
gość_ae0fc 2018-11-04 20:52   
gość_ae0fc - Profil gość_ae0fc
@gość_ae0fc

W Rosji też nie. W starej strategii było tylko Szeremietiewo, ale w nowej mamy kilka nowych hubów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy