Wyzwania szkolnictwa lotniczego w Polsce

26 października 2018 12:44
2 komentarze
Wczoraj (25.10) w Warszawie odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych pt. "Lotnicze szkolnictwo techniczne i zawodowe a rozwój i potrzeby branży lotniczej w Polsce". Pasazer.com objął patronat nad konferencją.
Reklama
Spotkanie technicznych szkół lotniczych zostało zorganizowane w Warszawie. Współorganizatorami konferencji, a przede wszystkim jej sponsorami, były firmy z Polskiej Grupy Lotniczej tj. LS Airport Services, LS Technics oraz LOTAMS. Dzięki wsparciu tych spółek możliwa była też wizyta uczestników w bazie technicznej na lotnisku Chopina.

Celem konferencji było skonfrontowanie potrzeb zatrudniania nowych pracowników przez branżę lotniczą z możliwościami technicznego szkolnictwa lotniczego w Polsce oraz polityką edukacyjną państwa. Konferencja cieszyła się dużą frekwencją i zgromadziła ponad 100 uczestników. Spotkaniu kadry nauczycielskiej wspólnie przewodniczyli Włodzimierz Danielski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych oraz Marcin Opaliński, prezes LS Airport Services i LS Technics.


Motywami przewodnimi zebrania była strategia rządu wobec kształcenia zawodowego, problematyka zatrudnienia i kształcenia w branży lotniczej oraz stan, problemy i możliwości szkół lotniczych w Polsce. Poza osobami reprezentującymi organizatorów uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentacje pani Olgi Michalak z ULC o rozwoju branży lotniczej w Polsce oraz pani Magdaleny Kubik z Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) o możliwości kariery w jej organizacji. Pod nieobecność Minister Edukacji Narodowej (MEN) Anny Zalewskiej stronę rządową reprezentowała pani Bożena Mayer-Gawron, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE). Odbyły się tez cztery panele dyskusyjne.

Rozmowy toczyły się wokół trzech najważniejszych zagadnień. Po pierwsze dużo emocji wzbudziła kwestia podstawy programowej dla szkół lotniczych. Nauczyciele podkreślali, że liczba godzin przeznaczonych na przedmioty potrzebne w edukacji lotniczej jest zdecydowania za mała. Przedstawicielka ORE argumentowała, że program jest jeszcze w trakcie opracowywania i że wnioski szkół technicznych zostaną uwzględnione. Ożywiona dyskusja i pytania uczestników wskazują, że nadal tli się konflikt pomiędzy nauczycielami a MEN.

Po drugie problemem obecnym już od wielu lat jest brak powiązania szkolnictwa technicznego z branżą, czyli lotniczym rynkiem pracy. Ewidentnie nie ma wypracowanych metod stałego przenikania się kadry naukowej ze specjalistami pracującymi w przemyśle lotniczym. Powoduje to brak wzajemnego zrozumienia potrzeb obu stron w trackie procesu kształcenia i zatrudniania pracowników.


Po trzecie wreszcie kilku panelistów i uczestników konferencji podnosiło kwestie braku środków finansowych niezbędnych do rozwijania szkolnictwa lotniczego w Polsce. Takie stwierdzenia były nagradzane oklaskami zebranych.

Diagnoza, na czym polega główne wyzwanie stojące przed wszystkimi aktorami branży lotniczej w Polsce nie budziła wątpliwości. W najbliższych latach czeka nas dynamiczny wzrost ruchu lotniczego, a co za tym idzie zwiększenie popytu na rynku pracy w branży. Wszyscy interesariusze tego fenomenu powinni być gotowi do sprostania zbliżającym się wyzwaniom i możliwościom. Katalog rozwiązań, które muszą zostać wdrożone, aby tak się stało, nie jest jeszcze niestety gotowy.

Ostatnie komentarze

gość_1cf03 2018-10-29 14:34   
gość_1cf03 - Profil gość_1cf03
Podstawowym wyzwaniem jest co zrobić z rzeszą rozczarowanych bezrobotnych dla których po polexicie nie będzie pracy. Zapotrzebowanie na szeroko-pojmowany personel lotniczy spadnie dramatycznie.
gość_27450 2018-10-26 14:42   
gość_27450 - Profil gość_27450
Konferencja o niczym...
Od wielu lat trendy związane z brakami personelu technicznego który w ramach edukacji ponadgimnazjalnej uzyska podstawową i solidną wiedzę na temat obsługi technicznej samolotów są znane i ... omijane szerokim łukiem przez zarządy organizacji i instytucji lotniczych którym powinno zależeć na rozwiązaniu tego problemu.

Na przykładzie największych firm MRO w kraju widać że są dziećmi zagubionymi we mgle. Podpisywanie umów patronackich i wizyty w szkoła które posiadają klasy o profilu technik mechanik, ślusarz czy elektryk nie jest wystarczającymi działaniami które przyciągną młodych ludzi do branży lotniczej.

Aby zebrać plony trzeba zainwestować pieniądze! Danie szmaty lub skrzynki z narzędziami do potrzymania nie nauczy ich niczego oraz nie rozpali w młodych osobach chęci pracy w tej organizacji w których realizowali praktyki.
Potrzebne są konkretne programy szkoleniowe, konkretni ludzie z pasją którzy poprowadzą młodzież na praktykach oraz potrzebne są odpowiednie warunki do realizacji takich działań. Potrzebna jest również szczegółowa ścieżka kariery która będzie jasna i możliwa do zrealizowania dla kandydata na stanowisko mechanik lotnicy lub technolog.

Mimo że jest to proste do zrealizowania- większość firmy tego nie ogarnia bo przyzwyczajone są do czasów gdy mechanicy sami szukali miejsc pracy.

Rzeczywistość się zmieniła i pieniądze to nie wszystko- takie powinno być motto tej konferencji.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy