6. dzień strajku w PLL LOT. Na razie bez odwołań rejsów

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
23 października 2018 11:22
2 komentarze
Już prawie tydzień trwa akcja strajkowa w PLL LOT. Końca konfliktu nie widać, a wczorajsze decyzje władz spółki nie rokują zawarcia porozumienia.
Reklama

Trwa szósty dzień strajku w LOT. Dzisiaj, do chwili ukazania się tego artykułu, został odwołany tylko jeden rejs (Warszawa-Kraków) naszego narodowego przewoźnika, jednak wczoraj spółka musiała anulować kilka lotów, w tym długodystansowe do Seulu, Tokio i Toronto. Ważniejszym wydarzeniem, z punktu widzenia dynamiki sporu, było jednak ogłoszenie przez prezesa Rafała Milczarskiego dyscyplinarnego zwolnienia 67 pracowników, członków personelu lotniczego. W tym gronie ma znajdować się również kapitan Adam Rzeszot szef związku zawodowego pilotów. Zresztą związki twierdzą, że w taki sposób zostało zwolnionych już nawet 80 osób.

Wczoraj wieczorem pojawiła się niepotwierdzona (a potem zdementowana przez rzecznika prasowego spółki) informacja o wezwaniu prezesa Milczarskiego przez premiera Mateusza Morawieckiego, który od kilku miesięcy nadzoruje LOT osobiście. Z dzisiejszych radiowych wypowiedzi Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynika jednak, że zarząd LOT-u cieszy się pełnym zaufaniem i poparciem premiera.


Strony konfliktu spierają się o legalność strajku. Władze spółki twierdzą, że protest jest nielegalny, bo sąd wydał zabezpieczenie zakazujące podjęcie akcji związkowej, aż do rozstrzygnięcia sprawy sadowej, co ma nastąpić 20 listopada br. Z kolei przywódcy związkowi uznają, że mają pełne prawo do strajku, bo został on zorganizowany w obronie szefowej związku zawodowego personelu pokładowego. Twierdzą przy tym, że protest w przypadku zwolnienia negocjatora mającego mandat do prowadzenia rozmów z pracodawcą nie wymaga przeprowadzenia referendum wśród załogi.

W obecnym momencie trudno ocenić jak dalej potoczy się strajk związków zawodowych. Dynamika wydarzeń jest dość duża i w każdej chwili może nastąpić zwrot akcji. Bez wątpienia jednak o proteście w LOT jeszcze usłyszymy.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_fdcc6 2018-10-23 21:37   
gość_fdcc6 - Profil gość_fdcc6
Strajk zakończy ten kto go zaczął. Król Europy i Lufthansa. Albo Józef Bąk w ich imieniu.
gość_201a7 2018-10-23 12:31   
gość_201a7 - Profil gość_201a7
Skoro zwolniono związkowców to kto zakończy strajk?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama