×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Porozumienie płacowe związkowców i Air France


Air France zawarł ugodę płacową ze związkami zawodowymi, tworząc w ten sposób podwaliny pod rozwiązanie trwającego od miesięcy konfliktu z pracownikami grupy Air France - KLM i skupienie się na strategii długoterminowej.Jednym z punktów ugody jest retroaktywna podwyżka wynagrodzeń o 2 proc. od 1 stycznia 2018 roku oraz kolejna dwuprocentowa od 1 stycznia 2019. Porozumienie podpisały związki zawodowe pracowników obsługi naziemnej i personelu pokładowego CFDT, CFE-CGC/UNAC, FO/SNPNC, SPAF i UNSAAerien. Na liście sygnatariuszy zabrakło wiodącego związku pilotów SNPL, ale Air France twierdzi, że te związki, które złożyły podpisy pod ugodą stanowią i tak 76,4 proc. pracowników, którzy głosowali w ostatnich wyborach do związków. 

- Porozumienie jest z tego powodu uznawane za ważne i jego postanowienia wejdą w życie - powiedział przedstawiciel linii. Część związków zawodowych w strukturach Air France, w tym SNPL, wyraziła w ostatnich tygodniach wątpliwości co do treści porozumienia i zażądała 9 października pisemnego potwierdzenia, że druga z planowanych podwyżek nie wpłynie na obowiązkowe negocjacje dotyczące przyszłorocznych pensji.


Porozumienie ma wejść w życie w niecały miesiąc po tym jak nowy dyrektor zarządzający grupy, Benjamin Smith, objął także podobne stanowisko w ramach Air France i rozpoczął współpracę z przedstawicielami pracowników w kierunku wypracowania długo odwlekanego rozwiązania konfliktu płacowego. Związki zawodowe przewoźnika żądały pierwotnie podwyżek na poziomie 5,1 proc. w ramach wyrównania za lata 2012 - 2018, kiedy wzrost płac wyhamował. Brak porozumienia doprowadził wiosną do 15 dni strajku i ok 335 mln euro straty dla grupy oraz rezygnacji poprzednika Smitha, Jean-Marca Janaillaca.

Smith, który funkcję w Air France - KLM sprawuje od 17 września zdążył już zyskać reputację skutecznego negocjatora w ramach obowiązków w Air Canada, gdzie był szefem operacji. 

- Chciałbym podziękować każdej osobie zaangażowanej w nasze negocjacje w ramach Air France za poziom dyskusji w ostatnich kilku tygodniach i za zaufanie, które przeważyło - powiedział Smith. - Tym sposobem współpracy wszystkich zainteresowanych grup zapewnimy Air France i grupie Air France -  KLM nową perspektywę i jest moją nadzieją, że będzie to klucz do przyszłego sukcesu naszych linii - dodał. Francuska linia dodała, że kolejna runda negocjacji płacowych odbędzie się z reprezentantami wszystkich związków w październiku 2019 i będzie oparta o globalne uwarunkowania ekonomiczne, aktualną sytuację grupy Air France - KLM, a także efektywność finansową samego Air France.gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie