Porozumienie płacowe związkowców i Air France

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
23 października 2018 08:42
Air France zawarł ugodę płacową ze związkami zawodowymi, tworząc w ten sposób podwaliny pod rozwiązanie trwającego od miesięcy konfliktu z pracownikami grupy Air France - KLM i skupienie się na strategii długoterminowej.
Reklama

Jednym z punktów ugody jest retroaktywna podwyżka wynagrodzeń o 2 proc. od 1 stycznia 2018 roku oraz kolejna dwuprocentowa od 1 stycznia 2019. Porozumienie podpisały związki zawodowe pracowników obsługi naziemnej i personelu pokładowego CFDT, CFE-CGC/UNAC, FO/SNPNC, SPAF i UNSAAerien. Na liście sygnatariuszy zabrakło wiodącego związku pilotów SNPL, ale Air France twierdzi, że te związki, które złożyły podpisy pod ugodą stanowią i tak 76,4 proc. pracowników, którzy głosowali w ostatnich wyborach do związków.

- Porozumienie jest z tego powodu uznawane za ważne i jego postanowienia wejdą w życie - powiedział przedstawiciel linii. Część związków zawodowych w strukturach Air France, w tym SNPL, wyraziła w ostatnich tygodniach wątpliwości co do treści porozumienia i zażądała 9 października pisemnego potwierdzenia, że druga z planowanych podwyżek nie wpłynie na obowiązkowe negocjacje dotyczące przyszłorocznych pensji.


Porozumienie ma wejść w życie w niecały miesiąc po tym jak nowy dyrektor zarządzający grupy, Benjamin Smith, objął także podobne stanowisko w ramach Air France i rozpoczął współpracę z przedstawicielami pracowników w kierunku wypracowania długo odwlekanego rozwiązania konfliktu płacowego. Związki zawodowe przewoźnika żądały pierwotnie podwyżek na poziomie 5,1 proc. w ramach wyrównania za lata 2012 - 2018, kiedy wzrost płac wyhamował. Brak porozumienia doprowadził wiosną do 15 dni strajku i ok 335 mln euro straty dla grupy oraz rezygnacji poprzednika Smitha, Jean-Marca Janaillaca.

Smith, który funkcję w Air France - KLM sprawuje od 17 września zdążył już zyskać reputację skutecznego negocjatora w ramach obowiązków w Air Canada, gdzie był szefem operacji.

- Chciałbym podziękować każdej osobie zaangażowanej w nasze negocjacje w ramach Air France za poziom dyskusji w ostatnich kilku tygodniach i za zaufanie, które przeważyło - powiedział Smith. - Tym sposobem współpracy wszystkich zainteresowanych grup zapewnimy Air France i grupie Air France - KLM nową perspektywę i jest moją nadzieją, że będzie to klucz do przyszłego sukcesu naszych linii - dodał. Francuska linia dodała, że kolejna runda negocjacji płacowych odbędzie się z reprezentantami wszystkich związków w październiku 2019 i będzie oparta o globalne uwarunkowania ekonomiczne, aktualną sytuację grupy Air France - KLM, a także efektywność finansową samego Air France.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama