Ryanair zawarł ugodę z portugalskimi pilotami

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
22 października 2018 14:30
Irlandzka linia podpisała z portugalskim związkiem zawodowym pilotów SPAC umowę dotyczącą zasad starszeństwa oraz transferów bazowych pilotów zatrudnionych bezpośrednio w Portugalii. Negocjacje dotyczące pełnej umowy zbiorowej rozpoczną się pod koniec października.
Reklama

Ryanair może uznać to wydarzenie za kolejny krok w kierunku poprawy współpracy ze związkami zawodowymi, które zaczął uznawać w grudniu 2017. Linia została zmuszona do działania po tym jak wzrosły napięcia wśród pracowników, a wiele lotów musiało zostać odwołanych. Tarcia na styku Ryanaira i związków zawodowych doprowadziły wielokrotnie do strajków, ostatnio, niecały miesiąc temu dotknęły one całej Europy.


Porozumienie z portugalskimi pracownikami nie jest jedynym w ostatnim czasie, przewoźnik powiedział 19 października, że podobne umowy podpisał ze związkami BALPA w Wielkiej Brytanii oraz ANPAC we Włoszech. Dodał też, że podejmuje rozmowy z hiszpańskim związkiem SEPLA. - Te porozumienia podpisane z naszymi pilotami i ich związkami zawodowymi w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoszech pokazują zauważalny postęp, który poczyniliśmy w kierunku uzgodnienia warunków pracy z naszymi ludźmi na najważniejszych europejskich rynkach - powiedział Eddie Wilson, dyrektor ds. zatrudnienia Ryanaira. Jednocześnie brytyjskie związek BALPA twierdzi, że formalne porozumienie dotyczące starszeństwa i transferów bazowych nie zostało jeszcze podpisane, ponieważ projekt jego treści musi zostać poddany pod głosowanie członków związku. - Podpisaliśmy draft porozumienia, który trafił teraz do konsultacji. Ryanair wie o tym fakcie i nie powinien mówić, że jakiekolwiek porozumienie dotyczące brytyjskich pilotów zostało już zawarte - powiedział Brian Strutton, sekretarz generalny BALPA. W późniejszym czasie Ryanair podał, że porozumienie zostało podpisane przez radę pilotów BALPA zatrudnionych w linii.

- Ostatnia fala niepowodzeń wśród europejskich linii lotniczych, takich jak Primera Air czy Cobalt Air, a także Small Planet oraz zapowiadane przez wiele czołowych graczy rynku zamknięcia lub zmniejszenia baz w odpowiedzi na rosnące ceny paliw i malejące ceny biletów były stymulantami do podjęcia w ostatnich tygodniach negocjacji ze związkami zawodowymi - dodał Wilson.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama