×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Airways grozi opuszczeniem Oneworld


Prezes Qatar Airways zagroził opuszczeniem Oneworld twierdząc, że dalsza obecność linii w sojuszu nie ma sensu. Ponadto zarzuca niechęć wobec w Qatar Airways zrzeszonym w sojuszu liniom.


Akbar Al-Baker, prezes Qatara zagroził opuszczeniem aliansu lotniczego Oneworld, do którego należą takie linie jak American Airlines, British Airways Cathay Pacific czy Qantas. Postawił ultimatum, w którym domaga się zaprzestania ataków na swoje linie.

Nie podoba mi się opór na rynku australijskim stawiany przez Qantas na polecenie Emirates. Mam dość niechęci American Airlines, które nie współpracują z nami, tak jak powinny to robić stowarzyszone linie. To ironia losu, że właśnie American Airlines, razem z British, była pierwszą linią lotniczą, która zaprosiła Qatar do Oneworld. Nie wiem co będzie dalej - poczekajmy na rozwój wydarzeń - powiedział w Nowym Jorku Akbar Al-Baker, prezes linii Qatar Airways.


W lecie 2017 roku Qatar niespodziewanie wyraził chęć zakupu nawet 10 procent American Airlines, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem amerykańskiego przewoźnika. Przez kolejne miesiące lotnicza wielka trójka (American, United, Delta) pozostawały w konflikcie z trzema największymi przewoźnikami z Zatoki Perskiej (Qatar, Emirates, Ethiad) zarzucając im gwałtowny rozwój dzięki nieuczciwemu wsparciu rządowemu. Bliskowschodnie linie opublikowały w odpowiedzi swoje raporty finansowe, lecz to nie zażegnało konfliktu.

American to założyciel Oneworld. Mamy nadzieję, że skład sojuszu nie ulegnie zmianie - powiedział Matt Miller, rzecznik prasowy American Airlines.

W marcu tego roku American Airlines w ostrych słowach zerwał porozumienie code-share z Qatar Airways oraz Etihad wskazując, że ta współpraca była dla nich bezcelowa. Warto przypomnieć, że Qatar, poza mniejszym Royal Jordanian, to jedyne linie lotnicze z Bliskiego Wschodu zrzeszone w Oneworld.

- Jak to w rodzinie, pomiędzy członkami od czasu do czasu zdarzają się różnice zdań. Mamy nadzieję, że szybko uda się je zażegnać, tak by wszyscy skupili się na przyświecającym nam wspólnym celu - powiedział Michael Blunt, rzecznik prasowy Oneworld. 

Pomimo problemów, linia cały czas się rozwija. Tylko w grudniu br. otworzy trzy nowe połączenia - Göteborg w Szwecji, Mombasa w Kenii oraz Da Nang w Wietnamie. Ponadto, przewoźnik agresywnie inwestuje w inne linie lotnicze. Na tej liście znalazł się właściciel British Airways czy Iberii - IAG, południowoamerykański LATAM, a także Air Italy, które chce bezpośrednio konkurować z Alitalią. 

- Wciąż jesteśmy zainteresowani inwestycjami w amerykańskie linie lotnicze. Nie chcemy wkładać kija w mrowisko, jednak każdy rozsądny prezes linii lotniczej chciałby inwestować w Stanach Zjednoczonych - dodał Al-Baker.

Katarski rząd zapowiedział, że w przeciągu następnej dekady Qatar Airways zostaną sprywatyzowane. gość_a0819 - Profil
gość_a0819
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie