Lotnisko w Bratysławie rozwija się za wolno

19 października 2018 13:00
1 komentarz
Słowackie Ministerstwo Transportu i Budownictwa chciałoby, aby stołeczne słowackie lotnisko rozwijało się szybciej niż dotychczas. Niestety jego rozwój ogranicza m.in. bliskość Wiednia.
Reklama
Port Lotniczy Milana R. Štefánika w Bratysławie odprawił we wrześniu br. ponad 251 tys. pasażerów, czyli 14 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2018 roku lotnisko planuje obsłużyć 2,2 mln pasażerów. Statystyki jednak nie są zadawalające dla rządzących. Ministerstwo Transportu i Budownictwa Słowacji uważa, że to stanowczo za mało i planuje działania, które umożliwią szybszy rozwój lotniska, które obecnie obsługuje w zdecydowanej większości ruch niskokosztowy. Największym przewoźnikiem w Bratysławie jest irlandzki Ryanair, Travel Service oraz Wizz Air.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej ma przedłożyć do końca bieżącego roku strategię koncesyjną dotyczącą funkcjonowania portu lotniczego.

- Ministerstwo pracuje obecnie nad aktualizacją strategii koncesyjnej w celu zapewnienia dalszego rozwoju lotniska. Tak szybko, jak prace zostaną sfinalizowane, zostanie on przedłożony rządowi, który podejmie decyzję o ostatecznej strategii rozwoju lotniska w Bratysławie - powiedziała Karolina Ducká, dyrektor Departamentu Komunikacji Ministerstwa.


Jedną z opcji branych pod uwagę jest udzielenie koncesji zagranicznemu operatorowi, pod warunkiem przeprowadzenia w porcie konkretnych inwestycji.

- Lotnisko w przyszłości będzie musiało zainwestować w swój dalszy rozwój. Finansowanie inwestycji będzie w gestii państwa lub wzorowane na standardowych na dużych zagranicznych lotniskach, gdzie zarządzanie powierzono w ręce profesjonalnej firmy międzynarodowej, która może dodatkowo zwiększyć ruch tak pasażerski jak i cargo - powiedział Peter Pellegrini, premier Słowacji, dodając jednocześnie, że lotnisko nie zostanie sprywatyzowane i wciąż pozostanie w państwowych rękach.

Jednym z proponowanych wariantów jest również zmiana cennika opłat lotniskowych obowiązujących w porcie i ich obniżenie. Ma to zachęcić przewoźników do uruchamiania połączeń ze słowackiej stolicy. To jednak może nie wystarczyć, gdyż głównym problemem bratysławskiego lotniska jest bliskość austriackiego hubu Wiedeń-Schwechat. Znajduje się on niecałe 50 kilometrów od Bratysławy i tylko w ubiegłym roku odprawił 25 mln pasażerów, czyli ponad 10 razy więcej niż BTS. Ze stolicy Austrii operuje 70 przewoźników, oferując ponad sto połączeń.

Od nowego sezonu z Bratysławy uruchomione zostaną cztery nowe trasy i polecieć będzie można do Lwowa i Kijowa na Ukrainie oraz do Marakeszu w Maroku. Pierwszy kierunek uruchomi Wizz Air, kolejne Ryanair. Do Tbilisi poleci zaś Georgian Airways.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_ec29c 2018-10-19 22:30   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Czy ktoś wie, gdzie (w Wiedniu, czy Bratysławie) mieszkają koreańscy menedżerowie i specjaliści pracujący w słowacki fabrykach swoich koncernów? Gdzie mieszkają hindusi z Jaguara?

Bo Niemcy to raczej w Wiedniu lub generalnie w Austrii, co by dzieci chodziły do szkoły z niemieckim, co w praktyce oznacza, że Wiedeń będzie preferowanym rozwiązaniem.

Dla lotniska w Bratysławie jest jedna prosta i słuszna strategia: CCC. A że lotnisko w Wiedniu kasuje 18,48+8,39 = 26,87 EUR, 113 zł za paxa to myślę, że przy 5 EUR (plus dobra oferta parkingowa, taksówkowa, wypożyczalnie samochodów i transport publiczny) zaczęliby się mocno rozwijać. W takim przypadku nasz LOT też powinien latać do Bratysławy i to być może większymi samolotami, niż do Wiednia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy