Problemy Monachium przy budowie trzeciego pasa

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
18 października 2018 11:45
5 komentarzy
Monachijskie lotnisko prawdopodobnie będzie zmagać się z problemami natury politycznej przy realizacji projektu budowy trzeciej drogi startowej. Dobrze jeśli ewentualne utrudnienia zakończą się tylko opóźnieniami, a nie całkowitym zarzuceniem planów rozbudowy.
Reklama

Po wyborach w Bawarii, które odbyły się 14 października, rządząca partia konserwatywna CSU straciła większość bezwzględną w parlamencie i staje przed wyzwaniem zawiązania koalicji. CSU wyraziło zainteresowanie pozyskaniem w charakterze partnera ugrupowania Freie Waehler (FW, wolni elektorzy), złożonego z niezależnych lokalnych polityków. FW jest po wyborach trzecią siłą w bawarskim Landtagu. Niestety konserwatywne FW jest zdecydowanie przeciwne pomysłowi rozbudowy monachijskiego lotniska, najbardziej wspieranemu przez dotychczasowego premiera Markusa Soedera projektowi. Polityczni obserwatorzy twierdzą, że Soeder jest skłonny odłożyć decyzję o budowie nowej drogi startowej w Monachium do czasu kolejnej kadencji, tylko po to aby teraz stworzyć koalicję z FW. Obie partie potwierdziły, że chcą w ciągu dwóch tygodni zakończyć negocjacje i zbudować rząd. Konstytucja daje im na to zaś cztery tygodnie.

Monachijskie lotnisko ma już za sobą proces planowania i uzyskiwania pozwoleń, choć wciąż brakuje jednego z nich. To właśnie rząd musi zgodzić się na rozbudowę portu, a jest on jednocześnie głównym udziałowcem spółki FMG będącej operatorem lotniska. Trzecia droga startowa mogłaby być gotowa do 2025 roku, gdyby teraz rozpocząć prace projektowe i proces budowlany. FMG podnosi argument, że lotnisko już teraz operuje na granicy pojemności i potrzebuje natychmiastowej rozbudowy, aby móc się rozwijać jako hub i podnosić dostępność komunikacyjną w regionie.


Z kolei Carsten Spohr, dyrektor zarządzający Lufthansy, powiedział kilka dni przed wyborami, że jego linia mogłaby zaczekać kilka lat na powiększenie lotniska w Monachium, co stoi w wyraźnej kontrze z ambicjami samego portu. Lufthansa to główny użytkownik tego lotniska, który zdecydował się właśnie tam rozwijać swój międzynarodowy hub kosztem Frankfurtu. Linia przeniosła tam między innymi pięć airbusów A380 i twierdzi, że ten ruch bardzo się opłacił. Poza tym do monachijskiej bazy trafia coraz więcej wąskokadłubowych samolotów jak np. A321, które są w stanie dowieźć do hubu więcej pasażerów, podczas gdy z Frankfurtu operują głównie bombardiery CRJ900. W trakcie trwającej debaty dotyczącej tegorocznych problemów niemieckiego i europejskiego lotnictwa, Lufthansa podniosła argument, że należałoby nawet zmniejszyć przepustowość portu w stolicy Bawarii aby zmniejszyć presję na służbach ruchu lotniczego i zlikwidować inne wąskie gardła. Twierdzenie to spotkało się z krytyką ze strony innych przewoźników, którzy obawiają się, że doprowadziłoby to jedynie to wzmocnienia i tak już silnej pozycji Lufthansy na lokalnym rynku. Z kolei Harry Hohmeister, członek zarządu niemieckiego narodowego przewoźnika, stwierdził że w tym roku cała grupa Lufthansy musiała odwołać 18 tys. operacji, a winą za taki stan rzeczy obarczył służby ruchu lotniczego, lotniska i organizację procesów kontroli bezpieczeństwa.

Centralne Biuro ds. Analiz Opóźnień w EUROCONTROL przedstawiło dane, z których wynika, że odpowiedzialność za tegoroczne problemy w równych częściach ponoszą linie lotnicze i służby ruchu lotniczego.

Monachium wchodzi w skład strategii sieci hubów Grupy Lufthansa wraz z Frankfurtem, Zurychem i Wiedniem, który jest coraz bliżej budowy trzeciej drogi startowej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a2a6a 2018-10-19 14:53   
gość_a2a6a - Profil gość_a2a6a
gość_f4ea6,

to, że jest wykonalne to wcale nie znaczy, że warto to próbować implementować u nas. W Polsce jest potrzebne lotnisko z dwiema równoległymi, niezależnymi drogami startowymi.
gość_f4ea6 2018-10-19 12:22   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
@gość_a3047: Gatwick z jednym pasem obsługuje 45 mln pasażerów, więc jest to wykonalne.
gość_64a9e 2018-10-18 21:38   
gość_64a9e - Profil gość_64a9e
uwielbiam latac MUC, najlepsze lotniskow w Europie pod wzgledem wektorowania, przepustowosci i handlingu. Jesli robić CPK to powinni zrobić CTRL C, CTRL V tego w MUC
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama