Poważne widmo czwartkowego strajku nad LOT-em

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 października 2018 17:48
4 komentarze
Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy PLL LOT wydał instrukcję strajkową. Pracownicy mają jutro (18.10) stawić się do pracy w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach i odmówić podjęcia czynności służbowych. Zarząd przewoźnika twierdzi jednak, że strajk jest nielegalny.
Reklama

- W imieniu Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego w PLL LOT S.A., a także dwóch reprezentatywnych Związków Zawodowych (ZZPK PLL LOT S.A. i ZZPPiL), w odpowiedzi na bezzasadne wezwanie, sprzeciwiamy się ciągłemu i bezprawnemu rozpowszechnianiu informacji o rzekomej nielegalności naszych, opartych o powszechnie obowiązujące w Polsce przepisy prawa działaniach, podejmowanych w imieniu legalnych samorządnych i niezależnych Związków Zawodowych w PLL LOT S.A. Przypominamy, że jako zrzeszenia pracowników, w związku z brakiem jakiegokolwiek porozumienia z Zarządem PLL LOT S.A., a także dopuszczeniem przez ten Zarząd niedopuszczalnego ataku na działaczy związkowych, poprzez dyscyplinarne zwolnienie z pracy Przewodniczącej ZZPPiL, a ostatnio poprzez jak sądzimy przygotowanie gruntu pod pozbycie się Przewodniczącego ZZPK kpt. Adama Rzeszota (...) oraz inne szykany w czasie trwającego i niezakończonego sporu zbiorowego o Regulamin 2010, korzystamy z zagwarantowanego nam konstytucyjnie prawa do organizacji i przeprowadzenia legalnego strajku (...) - czytamy w odpowiedzi kierowanej do Macieja Wilka i Michała Fijoła, członków zarządu PLL LOT.

Przedstawiciele przewoźnika twierdzą jednak, że strajk jest nielegalny i powołują się na orzeczenie Sądu Okręgowego, który wydał zabezpieczenie 21 września br.

- Strajk, do którego nawołują dwa spośród sześciu związków zawodowych działających w LOT, byłby nielegalny i dlatego nie może się odbyć. Spółka poinformowała o tym fakcie Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Latającego oraz Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych, wzywając jednocześnie do zaprzestania nawoływania Pracowników do niezgodnych z prawem działań. Obowiązuje wydane w dniu 21 września przez Sąd Okręgowy zabezpieczenie, które jednoznacznie zakazuje związkom zawodowym przeprowadzenia jakiejkolwiek akcji strajkowej do czasu wyjaśnienia legalności referendum - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez PLL LOT do redakcji.


ZZPPiL twierdzi jednak, że odwołał się od tego orzeczenia. To doprowadziło do trzeciego wniosku LOT-u o zabezpieczenie, które dzisiaj zostało oddalone.

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy PLL LOT S.A. wydał w związku z tym obszerną instrukcję strajkową, w której prosi pracowników, by w dn. 18.10.2018 przybyli do pracy w czasie wyznaczonym przez pracodawcę, ale odmówili podjęcia czynności służbowych. Inni, którzy mają zaplanowany dzień wolny lub szkolenia proszeni są z kolei o przybycie do siedziby LOT w pełnym umundurowaniu na godz. 5:00 by udzielić wsparcia osobom biorącym czynny udział w wydarzeniach.

Wedle szacunków związkowców odwołania mogą tego dnia dotyczyć ok. 33 proc. wszystkich rejsów. Jak pisze portal fly4free.pl dzisiaj, o godz. 20 ma dojść do kolejnego spotkania przedstawicieli zarządu przewoźnika ze stroną społeczną. Przedstawione zostaną wtedy nowe warunki wynagrodzenia, jednak przewoźnik nie pójdzie na żadne inne ustępstwa.

- Apelujemy do załóg o rozsądek i nieprzyłączania się do nielegalnych działań. Zakładamy, że piloci i członkowie personelu pokładowego wolą pracować i zarabiać, niż nie pracować i zarabiać mniej, jednocześnie narażając się na konsekwencje udziału w nielegalnym strajku - mówi Konrad Majszyk z Biura Prasowego PLL LOT.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_75137 2018-10-18 08:38   
gość_75137 - Profil gość_75137
Własnie czytam, że wśród strajkujących są m.inn. Adrian Zandberg prezes partii Razem i Andrzej Rozenek SLD - Lewica Razem. Ciekawe, czy oni są pilotami czy stewardami? Może przyszli się zapisać do związków zawodowych? Trochę to groteskowe.
gość_a3047 2018-10-18 07:22   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
proponuje zrobić jak za Regana w USA - strajk nielegalny, to do paki a później państwu już dziękujemy. Liberalnie ma byc, a co!
gość_00546 2018-10-17 21:09   
gość_00546 - Profil gość_00546
Trochę mi to przypomina czasy PZPR. Strajkujcie i pójdziecie siedzieć.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama