LOT przejmie personel Small Planet

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 października 2018 12:10
14 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT przejmą pracowników borykającego się z kłopotami Small Planet Airlines. Pierwsze spotkania rekrutacyjne odbyły się w tym tygodniu.
Reklama

Linia czarterowa złożyła kilka dni temu wniosek o przyśpieszone postępowanie układowe. Liczy na układ z wierzycielami i inwestora branżowego. W połowie września również niemiecki oddział ogłosił restrukturyzację. Polska filia musi zmniejszyć liczbę samolotów z ośmiu do dwóch. Small Planet zatrudniał w Polsce prawie 100 pilotów oraz 300 członków personelu pokładowego.

- W związku z planami dalszego rozwoju działalności rekrutujemy pilotów, członków personelu pokładowego i pracowników naziemnych. Dlatego jesteśmy otwarci na pracowników linii czarterowej Small Planet. Trudna sytuacja czarterowego tego przewoźnika to oczywiście smutna wiadomość dla sektora lotniczego i dla pracowników tej linii. Ale jednocześnie LOT dynamicznie się rozwija, zwiększając liczbę połączeń, przewiezionych pasażerów, pozyskując nową flotę i personel pokładowy i poprawiając wynik finansowy - mówi w rozmowie z Pasazer.com Konrad Majszyk, ekspert PR PLL LOT.

Przewoźnik zagwarantuje zatrudnienie każdemu pilotowi, członkowi personelu pokładowego i specjaliście ze Small Planet, który przejdzie wewnętrzną weryfikację (np. w przypadku pilotów testy na symulatorze i badania psychofizyczne).

- W ramach PGL jesteśmy też zainteresowani współpracą z pracownikami naziemnymi, np. od obsługi technicznej, planowania siatki, zarządzania zdatnością floty itd - dodaje Majszyk.


LOT Crew zaoferuje warunki analogiczne do tych, na których zawierane są kontrakty z dotychczasowymi współpracownikami przewoźnika. W linii lotniczej trwa, ogłoszony w połowie roku, nabór na pilotów i personel pokładowy. Przewoźnik poszukuje kapitanów i pierwszych oficerów na samoloty Bombardier Q400 i Embraer 170/190. Dla pilota z licencją i wymaganym nalotem przewoźnik finansuje koszty szkolenia Type Rating. To jednak dopiero początek ścieżki kariery: w związku z rozwojem LOT-u w ciągu trzech lat możliwe jest uzyskanie szkolenia na samolotach pasażerskich Boeinga: B737 i B787 Dreamliner.

Przewoźnik zapowiedział, że do końca 2019 r. planuje pozyskać 300 dodatkowych pilotów do swoich baz operacyjnych w Warszawie i Budapeszcie. Szkolenia nowych kapitanów i pierwszych oficerów zaczęły się w tym miesiącu.

Wymagania wobec kandydatów na kapitanów to m.in.: ważna licencja liniowa, ważne badania medyczne pierwszej klasy, nalot co najmniej 3 tys. godzin, z tego co najmniej tysiąc w załogach wieloosobowych w funkcji kapitana, język angielski na poziomie 5 w skali ICAO i prawo do pracy na terenie UE.

W szczycie sezonu Small Planet Polska operował 12 samolotami. W 2017 roku był największą linią czarterową, która przewiozła 1,2 mln pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2964a 2018-10-16 09:52   
gość_2964a - Profil gość_2964a
Wg tekstu Polska filia (Small Planet) musi zmniejszyć liczbę samolotów z ośmiu do dwóch. Czyli LOT przejmuje jakieś samoloty tj 2 sztuki a nie osiem, czy tylko załogi?
Pozdrawiam wszystkich komentatorów artykułu!
gość_985fa 2018-10-13 14:14   
gość_985fa - Profil gość_985fa
Przecież Small lata na Airbusach. To już Wizz szybciej zgarnie tych ludzi. Nie potrzeba TR dla nich, będą mieli gotowego załogi do pracy.
Lot jest bez szans w tej konfrontacji i to na tych dziwnych warunkach zatrudnienia.
vscrew 2018-10-12 18:18   
vscrew - Profil vscrew
I bardzo dobrze. I ciekawi mnie co mają na myśli piszący że są przewoźnicy oferujący "lepsze oferty niż LOT"? Z tego co ja wiem, załogi LOTu nawet tez zatrudnione na samozatrudnienie, mają kilka tysięcy PLN pensji, bardzo szybko wchodzą na 787 i zwiedzają Los Angeles, Tokio, Singapur, siedzą tydzień na Karaibach, w Afryce, mogą podróżować na biletach pracowniczych wszystkimi liniami na świecie ( bilety na sam LOT kosztują grosze), zatem która inna linia da młodym ludziom, a teraz większość załóg LOTu jest przez 30tką, takie zwiedzanie świata?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama