IATA: Należy usunąć bariery ograniczające korzyści płynące z branży lotniczej

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
12 października 2018 09:00
International Air Transport Association (IATA) zaapelowało, do europejskich decydentów odpowiedzialnych za transport, o wyeliminowania barier, które ograniczają wkład przemysłu lotniczego w konkurencyjność Europy.
Reklama

Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA, powołując się na Kongres Wiedeński sprzed dwóch wieków, wezwał przywódców europejskich zebranych w stolicy Austrii do zniwelowania ekonomicznych i społecznych barier ograniczających korzyści, jakie może zapewnić Europie branża lotnicza.

Według IATA w 2036 r. 1,5 miliarda pasażerów będzie podróżowało do, z i w obrębie Europy. Jednak przygotowanie do tego dynamicznego wzrostu naszego kontynentu jest niewystarczające. De Juniac, wymienił cztery kluczowe obszary, w których Unia Europejska (UE) może poprawić konkurencyjność Starego Kontynentu.

1. Zarządzanie ruchem lotniczym

W nieskończonym jeszcze 2018 r. europejscy pasażerowie doświadczyli 16 milionów minut opóźnień spowodowanych kłopotami z zarządzaniem ruchem lotniczym. Tego lata opóźnienia były ponad dwukrotnie większe niż w lecie 2017 r. Europejski transport lotniczy rozpaczliwie potrzebuje modernizacji sposobów zarządzania ruchem lotniczym w ramach jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (Single European Sky, SES). De Juniac wyraził nadzieję, że działaniom podjętym przez IATA przyszły rok będzie w tym obszarze znacznie lepszy.


2. Lepsze wykorzystanie infrastruktury lotnisk

Według szefa IATA Europa stoi w obliczu kryzysu przepustowości. Plany rozbudowy infrastruktury są rażąco niewystarczające do zaspokojenia dodatkowych 550 milionów pasażerów, którzy będą podróżować w 2036 r. - Potrzebujemy odpowiedniej przepustowości, zgodnej z naszymi wymaganiami technicznymi i handlowymi oraz rozsądnych cen. - powiedział de Juniac. Według lidera stowarzyszenia linii lotniczych nie ma możliwości budowy przepustowości lotnisk na skróty. Konieczne jest skuteczne zarządzanie istniejącą wydajnością. Ogólnoświatowe wytyczne dotyczące slotów oraz europejskie regulacje slotowe są doskonałymi standardami w zakresie zarządzania ograniczoną przepustowością portów lotniczych i muszą być przestrzegane. Szef IATA wyraził stanowczy sprzeciw wobec pomysłów licytowania slotów, co zwiększyłoby koszty operacyjne przewoźników i zmniejszyło konkurencję umacniając pozycję dominujących linii lotniczych.

3. Zmniejszenie kosztów i obciążeń regulacyjnych

Zdaniem de Juniac konkurencyjność europejskiego transportu lotniczego jest zagrożona przez nieskuteczne lub nadmiernie uciążliwe przepisy. Jako przykład nieskutecznego prawa dyrektor generalny IATA przywołał dyrektywę w sprawie opłat lotniskowych, która nie przyczyniła się do zapewnienia należytej konkurencji. W ciągu ostatniej dekady lotniskowe opłaty pasażerskie wzrosły dwukrotnie. Z kolei rozporządzenie UE 261/04 w sprawie praw pasażerów jest, zdaniem de Juniac, uciążliwą regulacją przyprawiającą linii lotnicze o ból głowy a jednocześnie żyłą złota dla firm zajmujących się roszczeniami. Gruntowna reforma UE 261/04 jest według niego niezbędna.

4. Zachowanie granic otwartych dla handlu i ludzi

- Protekcjonizm nigdy nie był i nie może być rozwiązaniem dla naszych wyzwań gospodarczych. Lotnictwo to biznes wolności, a wolność latania wpleciona jest w tkankę europejskiego społeczeństwa. Obywatele nie będą zadowoleni, jeśli politycy nie zachowają tej ciężko wywalczonej wolności - powiedział de Juniac odnosząc się do wojen handlowych, a zwłaszcza zagrożeń związanych z Brexitem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama