×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Certyfikacja A321neo na długie dystanse


Udało się wykonać kolejny krok w kierunku certyfikacji airbusa A321LR, długodystansowej wersji A321neo. Wszystko dzięki wspólnym działaniom EASA (European Aviation Safety Agency) i FAA (Federal Aviation Authority).


Certyfikat długodystansowy udało się uzyskać dzięki opcji zamontowania pod podłogą samolotu trzech dodatkowych, centralnych zbiorników paliwa. Rozwiązanie to pozwala A321LR na pokonanie dystansu 4000 mil morskich z 206 pasażerami na pokładzie. Decyzją EASA i FAA maszyna została też dopuszczona do lotów ETOPS 180, co oznacza że będąc samolotem o dwóch silnikach może operować na trasach gdzie najbliższe lotnisko zapasowe w każdym miejscu na trasie oddalone jest o 180 minut lotu.

W ramach procesu certyfikacji wydano zgodę na zmiany konstrukcyjne w A321neo, na które składają się montaż trzech dodatkowych zbiorników paliwa wraz z nowym systemem zarządzania paliwem, montaż wzmocnień dolnej części kadłuba, a także opcja "Airbus Cabin Flex". Ostatnia z wymienionych modyfikacji to zmieniony układ kadłuba z nowym rozmieszczeniem drzwi ewakuacyjnych (w stosunku do standardowego A321neo - usunięte drugie drzwi, po dwie pary drzwi nad skrzydłami, cofnięte trzecie drzwi) oraz maksymalną masą startową (MTOW) podniesioną do 97 ton. O ile "Airbus Cabin Flex" będzie standardem w A321neo dostarczanych od roku 2020, to MTOW na poziomie 97 ton oraz 3 zbiorniki paliwa pozostaną opcją. Poprzednie maszyny z rodziny A321 w przeciwieństwie do nowych typów "neo" miały możliwość zamontowania jedynie swóch dodatkowych zbiorników.


Ilość wariantów, które można wybrać na etapie składania zamówienia oraz certyfikacja EASA i FAA do lotów ETOPS 180 w wersji LR dają niespotykaną dotąd elastyczność dotyczącą projektowania układu kabiny, liczby miejsc pasażerskich, pojemności przestrzeni ładunkowej i przede wszystkim wyboru tras, na których samoloty A321neo będą mogły operować.

A321LR w wersji testowej jest też samolotem, który ustanowił swoisty rekord długości lotu w tej klasie statków powietrznych pokonując dystans 4700 mil morskich.

fot. Airbusgość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie