Szczyt w Hamburgu z propozycjami rozwiązań kryzysu w niemieckim lotnictwie
Przedstawiciele rządu oraz przemysłu lotniczego zaproponowali podczas szczytu lotniczego w Hamburgu szereg rozwiązań dla poprawy sytuacji niemieckiego lotnictwa cywilnego, dla którego tegoroczne lato zapisze się w historii jako seria opóźnień i problemów technicznych.
Reklama
- Sytuacja z minionego lata nie powinna się nigdy powtórzyć. Nie zaakceptuję ponownie takiej kumulacji problemów technicznych, opóźnień i problemów z kontrolami bezpieczeństwa - powiedział Andreas Scheuer, niemiecki minister transportu. - Ruch lotniczy w Niemczech powinien ulec zdecydowanej poprawie. Znamy się na lotnictwie pasażerskim i zamierzamy to udowodnić - dodał Scheuer.
Lufthansa bierze na siebie odpowiedzialność
Na temat proponowanych rozwiązań wypowiadał się również Carsten Spohr, członek zarządu i dyrektor zarządzający Lufthansa Group, który w sierpniu tego roku obarczył swoją organizację sporą częścią odpowiedzialności za chaos w niemieckim lotnictwie w okresie letniego szczytu przewozowego. Lufthansa zapewni dodatkowe samoloty i załogi operujące z niemieckich lotnisk i stworzy dodatkowe 600 miejsc pracy, aby poprawić jakość świadczonych usług.
Według szacunków ekspertów, niemiecki przewoźnik wydał tego lata ok. 250 mln euro na rekompensaty dla pasażerów, których loty były opóźnione lub odwołane. Plan zakłada wydatkowanie podobnej kwoty w celu zapobiegania powtórce w przyszłym roku. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie we flocie Eurowings (niskokosztowego przewoźnika z grupy Lufthansy) sześciu samolotów dostępnych w trybie czuwania, aby reagować na ewentualne potrzeby wypełnienia rozkładu w lecie przyszłego roku. Gdyby pojawiły się zbyt duże opóźnienia, które przenosiłyby się na kolejne połączenia, wtedy dodatkowe samoloty będą w stanie o czasie wykonać zagrożony lot. Ponadto Lufthansa postara się przeprowadzić możliwie dużą część poważnych przeglądów i napraw w sezonie zimowym, który nie jest tak wymagający pod kątem dostępności floty.
Cała Europa poszkodowana
Problemy niemieckiego lotnictwa odcisnęły bolesne piętno na innych europejskich krajach. Z powodu opóźnień na lotniskach w Niemczech spowodowanych brakiem między innymi personelu do kontroli bezpieczeństwa czy kontrolerów ruchu lotniczego cała europejska sieć połączeń była narażona na spadek punktualności i płynności.
Centrum zarządzania ruchem lotniczym w Karlsruhe (EUROCONTROL) zmagało się z dużymi brakami obsady w sezonie letnim, co powodowało zmniejszenie pojemności przestrzeni powietrznej, a tym samym często wymuszało przydzielanie samolotom slotów na start i często było powodem opóźnień.
Z kolei braki pracowników w sektorze kontroli bezpieczeństwa były przyczyną oczekiwania na spóźnionych pasażerów i kolejnych opóźnień. Aby temu zaradzić port lotniczy we Frankfurcie zapowiedział utworzenie kolejnych 10 stanowisko do kontroli bezpieczeństwa, inne niemieckie lotniska również zdecydowały o zwiększeniu liczby takich stanowisk.
Pomoc ze strony technologii
Niemal wszyscy uczestnicy szczytu byli zgodni co do tego, że należy poprawić jakość procesu powiadamiania podróżnych o możliwym wystąpieniu trudności. Ich zdaniem informacja o ewentualnych opóźnieniach czy odwołaniu lotów powinna docierać do pasażerów z odpowiednim wyprzedzeniem. Z tego powodu jednym z pomysłów na poprawę sytuacji w kolejnych latach jest stworzenie aplikacji, która pozwoli na dogodne informowanie oraz w przypadku wystąpienia przeszkód w podróży ułatwi pasażerom ubieganie się o rekompensaty.
Optymistyczne nastroje
- W tym roku poziom liczby opóźnień i odwołanych lotów był nie do zaakceptowania - powiedział Peter Tschentscher, burmistrz Hamburga. - Lotnictwo to na szczęście złożony system, który ma wielu uczestników i daje nam to okazję do rozpoczęcia prac nad poprawą wielu obszarach jednocześnie - dodał.
- Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się wspólnie podjąć te ważne kroki - powiedział na zakończenie minister Scheuer. - Niebo staje się coraz ciaśniejsze i daje nam to odczuć.
Kolejne podobne spotkanie zaplanowane jest na okres przed rozpoczęciem letniego szczytu w 2019 roku. Zostaną na nim przedyskutowane podjęte działania i przebieg ich wdrażania.