×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice: We wrześniu prawie 25 proc. wzrostu


Z katowickiego lotniska skorzystało we wrześniu nieco ponad 603 tys. pasażerów. To o 24,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.


Liczba pasażerów według miesięcy
Najszybciej rozwijały się połączenia czarterowe. Odprawiono na nich 332,5 tys. podróżnych, co oznacza wzrost o 30,9 proc. W segmencie połączeń regularnych zwyżka była również dwucyfrowa (+18,1 proc.). Na tego typu trasach podróżowało 269,7 tys. klientów.

- We wrześniu procentowy wzrost ruchu pasażerskiego nadal oscylował wokół 25 proc. Utrzymanie wysokiej dynamiki przyrostu ruchu sprawiło, że po raz pierwszy w dziewiątym miesiącu roku z pyrzowickiej siatki połączeń skorzystało ponad 600 tys. podróżnych. Motorem rozwoju był ruch czarterowy. Z każdym sezonem wakacyjnym biura podróży wydłużają dostępne  terminy wylotów do najpopularniejszych miejsc wypoczynku takich jak Turcja, Grecja czy Bułgaria. Dłuży sezon w wymierny sposób wpływa na większą liczbę pasażerów obsługiwanych w segmencie czarterów - skomentował Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.


We wrześniu na lotnisku w Katowicach rozpoczęto także kolejne inwestycje. Chodzi m.in. o rozbudowę parkingu nr 1. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie ponad 600 dodatkowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z systemem sześciu bramek. Trwa także rozbudowa płyty postojowej cargo, której pierwszy etap ma się ku końcowi, a kolejny rozpocznie się jeszcze przed końcem bieżącego roku.

W najbliższym czasie zaplanowano także zmiany. Z początkiem 2019 r. robotnicy przystąpią przebudowy i rozbudowy terminala pasażerskiego B. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną także prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminala pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji i związanej z nią rozbudowy infrastruktury. 

We wrześniu zaszła także ważna zmiana w okolicach portu. Swoje podwoje dla gości otworzył hotel Moxy (marka sieci Marriott). 

Ważne inwestycje prowadzi także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej polegające m.in. na doposażeniu wieży kontroli lotów oraz budowę ILS kat. I przy podejściu do pasa 09. 

Od początku roku na pyrzowickim lotnisku gościło już 3,98 mln pasażerów (+27 proc.). Port lotniczy jest także przekonany, że dzięki dobrej dynamice wzrostów zarówno w segmencie czarterów jaki i połączeń regularnych uda się pokonać prognozowany cel 4,8 mln podróżnych w całym roku. 

fot. mat. prasowegość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie