Katowice: We wrześniu prawie 25 proc. wzrostu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
02 października 2018 11:14
19 komentarzy
Z katowickiego lotniska skorzystało we wrześniu nieco ponad 603 tys. pasażerów. To o 24,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
Najszybciej rozwijały się połączenia czarterowe. Odprawiono na nich 332,5 tys. podróżnych, co oznacza wzrost o 30,9 proc. W segmencie połączeń regularnych zwyżka była również dwucyfrowa (+18,1 proc.). Na tego typu trasach podróżowało 269,7 tys. klientów.

- We wrześniu procentowy wzrost ruchu pasażerskiego nadal oscylował wokół 25 proc. Utrzymanie wysokiej dynamiki przyrostu ruchu sprawiło, że po raz pierwszy w dziewiątym miesiącu roku z pyrzowickiej siatki połączeń skorzystało ponad 600 tys. podróżnych. Motorem rozwoju był ruch czarterowy. Z każdym sezonem wakacyjnym biura podróży wydłużają dostępne terminy wylotów do najpopularniejszych miejsc wypoczynku takich jak Turcja, Grecja czy Bułgaria. Dłuży sezon w wymierny sposób wpływa na większą liczbę pasażerów obsługiwanych w segmencie czarterów - skomentował Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.


We wrześniu na lotnisku w Katowicach rozpoczęto także kolejne inwestycje. Chodzi m.in. o rozbudowę parkingu nr 1. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie ponad 600 dodatkowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z systemem sześciu bramek. Trwa także rozbudowa płyty postojowej cargo, której pierwszy etap ma się ku końcowi, a kolejny rozpocznie się jeszcze przed końcem bieżącego roku.

W najbliższym czasie zaplanowano także zmiany. Z początkiem 2019 r. robotnicy przystąpią przebudowy i rozbudowy terminala pasażerskiego B. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną także prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminala pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji i związanej z nią rozbudowy infrastruktury.

We wrześniu zaszła także ważna zmiana w okolicach portu. Swoje podwoje dla gości otworzył hotel Moxy (marka sieci Marriott).

Ważne inwestycje prowadzi także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej polegające m.in. na doposażeniu wieży kontroli lotów oraz budowę ILS kat. I przy podejściu do pasa 09.

Od początku roku na pyrzowickim lotnisku gościło już 3,98 mln pasażerów (+27 proc.). Port lotniczy jest także przekonany, że dzięki dobrej dynamice wzrostów zarówno w segmencie czarterów jaki i połączeń regularnych uda się pokonać prognozowany cel 4,8 mln podróżnych w całym roku.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c5e0b 2018-10-07 12:14   
gość_c5e0b - Profil gość_c5e0b
gość_18306: Dwa razy leciałem z KTW i z powrotem zimą i mam zupełnie odmienne wrażenia...
gość_18306 2018-10-07 00:36   
gość_18306 - Profil gość_18306
No własnie, pisałem o tym syfie oraz chlewie miesiąc temu i niektórzy nie chcieli mi wierzyć... To skutek olbrzymich dysproporcji między latem a zima z czym lotnisko i firmy na nim pracujące nie potrafią sobie poradzić.
gość_93594 2018-10-04 12:57   
gość_93594 - Profil gość_93594
Koszmarne kolejki do odprawy jednej i drugiej, obsługa rusza sie jak w w jakims Egipcie, albo Maroko, na bagaż po przylocie czeka sie 1.5 h, syf i chlew w kiblach. Niestety przyrost ruchu okupiony coraz gorzą obsługą. Byliśmy prawie 3 h przed odlotem i biegliśmy po odprawie bezpieczeństwa bo 1/3 pasazerów naszego samolotu była wyczytywana, że zaraz last call.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama