Nasz gość: Włodzimierz Machczyński

24 stycznia 2005 04:28
7 komentarzy
Reklama
Włodzimierz Machczyński - prezes zarządu Portu Lotniczego im L.Wałęsy w Gdańsku. Urodził się w 1948 r. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej. Przez kilka ostatnich lat był prezesem Portu Lotniczego Gdańsk-Rębiechowo. W 1998 r. został prezesem zarządu Portu Lotniczego Gdańsk-Trójmiasto. Jest bezpartyjny. Był członkiem Rady Politycznej "starego" Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Paweł Cybulak: Mamy za sobą kolejny, jakże ważny dla lotnictwa pasażerskiego rok. Jak ten rok wyglądał dla Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku?

Włodzimierz Machczyński: Rok 2004 był szczególnie ważnym i owocnym dla Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Można powiedzieć, że był to rok jubileuszowy, gdyż obchodziliśmy 30-lecie powstania wybudowanego całkowicie od podstaw pierwszego polskiego portu lotniczego w Gdańsku-Rębiechowie. Na ten rok przypadło dodatkowe święto jakim było 10-lecie istnienia Portu Lotniczego Gdańsk jako spółki prawa handlowego. Wszystko to wspólnie przypieczętowane zostało uroczystością nadania nowej nazwy, a patronem gdańskiego lotniska został Prezydent Lech Wałęsa. Miniony rok to kolejny rekordowy poziom ruchu lotniczego. Przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy przewinęło się aż 466,6 tys. pasażerów. Istotny udział w przewozach lotniczych mają tani przewoźnicy, ale na przewiezienie o ponad 100 tys. pasażerów więcej w większym stopniu miały wpływ linie tradycyjne. One to przyniosły o prawie 52 tys. pasażerów więcej niż w roku 2003. Świetnie rozwija się tanie połączenie lotnicze do Londynu - od marca na tej trasie przewieziono 46 tys. pasażerów. Bardzo dobrze jednak prosperują loty do Frankfurtu, Kopenhagi, Monachium, Hamburga i Warszawy. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej pasażerów korzysta z połączenia lotniczego do Dortmundu. Odnotowaliśmy także wzrost w nieregularnym ruchu czarterowym.
W 2004 roku obsłużyliśmy około 23,8 tys. pasażerów – głównie turystów udających się do Grecji, Turcji i Egiptu.

PC: Rozwojowa dynamika lotnictwa pasażerskiego w ostatnim roku zaowocowała wzrostem liczby podróżnych jak i połączeń także na gdańskim lotnisku. Czy ta dynamika zostanie zachowana w tym roku i jak według Pana będzie wyglądało lotniska za rok?

WM:Jeszcze raz pragnę podkreślić, że najbardziej cieszy nas fakt, że wzrost przewozów w pierwszej kolejności generowali tradycyjni przewoźnicy liniowi. Ten wynik potwierdza tezę, że w przypadku portów lotniczych obsługujących połączenia tradycyjne i niskokosztowe zachodzi korzystny efekt synergii. Spodziewamy się, że w związku z przygotowaniami do otwarcia nowych połączeń lotniczych oraz rosnącym zainteresowaniem mieszkańców regionu połączeniami lotniczymi ruch pasażerski w 2005 powinien wzrosnąć przynajmniej o kolejne 20 procent. Może się tak stać za sprawą planowanego przez Wizz Air uruchomienia połączenia z Gdańska do Sztokholmu i Katowic, a także uruchomienia przez Air Lithuania trasy z Gdańska do Oslo. Niewykluczone, że inni przewoźnicy uruchomią kolejne połączenia z Gdańskiem.

PC: Jaka jest Pana wizja gdańskiego lotniska? Czy widzi Pan lotnisko jako duży port z którego można dolecieć do większości stolic europejskich. Czy może mniejsze, regionalne lotnisko, ale doskonale skomunikowane z większym hubem?

WM: Moją wizją jest lotnisko, z którego korzystać będzie z roku na rok coraz więcej pasażerów. Chciałbym by Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy stał się pomorską powietrzną bramą na świat. Bramą, z której będą korzystać pasażerowie rozpoczynający, jak i kończący swoją podniebną podróż na gdańskim lotnisku. Dlatego też w swojej strategii stawiamy na rozwój i dalszą poprawę infrastruktury lotniskowej i okołolotniskowej. Uważam, że bardzo istotne będzie połączenie Gdańska z kilkoma dużymi portami przesiadkowymi, takimi jakimi obecnie są Frankfurt, Kopenhaga i Monachium. Te połączenia powinny być uzupełnione połączeniami do najbardziej popularnych destynacji mieszkańców naszego Regionu i połączeniami niskokosztowymi do popularnych miejsc turystycznych.

PC: Dokąd będziemy mogli dolecieć z gdańskiego portu począwszy od letniego rozkładu lotów? Jacy nowi przewoźnicy pojawią się w Gdańsku?

WM: Wraz z nowym letnim rozkładem lotów pojawi się nowy przewoźnik Air Lithuania z oferowanym połączeniem do Oslo. Węgierski Wizz Air wprowadza do swojej oferty nowe połączenia do Katowic i Sztokholmu. Uruchomione prawdopodobnie zostaną także krajowe połączenia lotnicze z Gdańska do innych regionalnych portów lotniczych w Polsce. Mamy nadzieję na uruchomienie takich połączeń m.in. do Wrocławia i Krakowa.

PC: Ostatnio mówi się dużo na temat połączeń krajowych realizowanych z Gdańska np. przez prywatną spółkę lotniczą Adviser Air. Czy Port Lotniczy w Gdańsku rzeczywiście takie rozmowy prowadzi?

WM:Oczywiście, tak jak wspomniałem wcześniej, chodzi właśnie o połączenia m.in. do Krakowa i Wrocławia. Mam ogromną nadzieję, że zostaną one uruchomione. Liczymy tu przede wszystkim na małe samoloty, gdzie rentowność przelotu można uzyskać już na poziomie zapełnienia 8-9 osób.

PC: Czy jest szansa na wejście na gdańskie lotnisko większego gracza jak np. Ryanair czy easyJet?

WM: Szansa jest zawsze, najważniejsze by została wykorzystana przez tych przewoźników, którzy zechcą powalczyć o polską przestrzeń powietrzną i wciąż nieśmiałych pasażerów. Prowadzimy rozmowy z wieloma europejskimi przewoźnikami na temat możliwości i chęci wejścia na polski rynek usług lotniczych. Oczywiście mając na uwadze potencjalnego polskiego pasażera zależy nam również na tanich połączeniach, właśnie takich jakie oferuje m.in. Ryanair czy easyJet.

PC: Jak i czym Port Lotniczy im. L. Wałęsy w Gdańsku zachęca do inwestowania u siebie potencjalne linie lotnicze?

WM: Zasadniczą zachętą jest promowanie samego Portu Lotniczego, dzięki czemu rośnie zainteresowanie pasażerów oferowanymi połączeniami. Jak już wspomniałem wcześniej, prowadzimy rozmowy z potencjalnymi i obecnymi przewoźnikami na temat możliwości otwierania nowych połączeń z gdańskiego lotniska. Naszym działaniem chcemy przybliżyć potencjalnych pasażerów do przewoźników i oferowanych przez nich połączeń, tak aby wspólnie korzystali z możliwości jakie oferuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Staramy się również promować nasz region, bo to właśnie on powinien być magnesem przyciągającym pasażerów, a tym samym nowych przewoźników.

PC: Planowane loty krajowe z Gdańska do Katowic uruchomione przez Wizz Air dadzą mieszkańcom Pomorza możliwość kontynuowania podróży w takie kierunki jak Barcelona, Paryż i Rzym z bazy tego przewoźnika w Katowicach. Nie obawia się Pan, że może to spowodować marginalizacje Gdańska przez Wizz, który nie będzie otwierał nowych połączeń w Gdańsku, a tylko dowoził pasażerów do swojej bazy w Katowicach?

WM: Nie, nie obawiam się takiej sytuacji, gdyż Wizz Air to nie jedyny tani przewoźnik. Obecnie z Gdańska Wizz Air’em można polecieć do Londynu (Luton) oraz do Dortmundu. Dla nas najważniejsze jest by pasażerowie chcący szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży korzystali zawsze z Portu Lotniczego w Gdańsku. To przecież dzięki pasażerom i ich potrzebom powstają nowe połączenia lotnicze.

PC: Porozmawiajmy teraz o komunikacji na lotnisko. Podróżni narzekają, iż komunikacja jest wciąż niewystarczająca. Co Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy robi w tej dziedzinie? Jakie są plany, czy istnieje możliwość podciągnięcia linii kolejowej bądź tramwajowej do lotniska, by umożliwić podróżnym szybki dostęp do lotniska?

WM: Usytuowanie gdańskiego lotniska w oddaleniu od centrum miasta może powodować takie właśnie złudzenie niedostępności. Do Portu Lotniczego można dojechać własnym samochodem i skorzystać z naszych wydzielonych parkingów. Można skorzystać przecież z usług oferowanych przez firmy taksówkowe. Z Gdańska mamy dwie regularne linie autobusowe: linia B zaczynająca kurs spod Dworca PKP - Gdańsk Główny oraz linia 110 wyruszająca spod dworca PKP - Gdańsk Wrzeszcz. Do tych dwóch punktów początkowych można dojechać pociągami PKP jak również kolejką SKM, która stanowi tzw. "kręgosłup” Trójmiejskiej aglomeracji. Budowanie nowej linii kolejowej, tramwajowej czy nowego połączenia kolejki SKM byłoby oczywiście możliwe, ale z uwagi na konieczność poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych na niezbędną infrastrukturę jest przy obecnym zapotrzebowaniu nieuzasadnione. Uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie bardziej efektywne wykorzystanie bieżących możliwości czyli połączeń autobusowych. Od połowy stycznia bieżącego roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy wspólnie z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni promuje nową bezpośrednią linię autobusową 510, którą mogą dojechać na gdańskie lotnisko pasażerowie z Gdyni. Jest to specjalna linia autobusowa skomunikowana z połączeniem Gdańsk – Londyn Luton – Gdańsk, którą obsługuje tani przewoźnik - Wizz Air. Autobusy tej linii jadą m.in. Trójmiejską obwodnicą co znacznie skróciło czas dojazdu gdyńskich pasażerów. W naszych wspólnych działaniach stawiamy głównie na takie dedykowane rozwiązania, dzięki temu możliwe jest utrzymanie rentowności takiej linii przy jednoczesnym zachowaniu przystępnej ceny za przejazd.

PC: I tak na koniec często Pan widuje Lecha Wałęsę?

WM: Lech Wałęsa jest częstym gościem na naszym lotnisku i spotykamy się, gdy przylatuje bądź wylatuje z Gdańska.

PC: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
tomasz 2005-02-17 07:02   
tomasz - Profil tomasz
widziałem jak duńczycy jechali wspaniałym Jelczem (późne PZPR) wspomnianej linii 110 z dworca PKP Wrzeszcz na lotnisko. Syf i brud był tak oczywisty że szkoda gadać a w dodoatku autobus nie mógł podjechać po górkę na wysokości odcinka leśnego 2 jezdniowego. Głupoty piszecie o kolejce czy tramwaju a można tak niewiele zrobić!!!! SKORO 2 LINIE OBSŁUGUJĄ DOCELOWO LOTNISKO TO POWINNO TO BYĆ WIZYTÓWKĄ PAŃSTWA I MIASTA.!!!! WYSTARCZY ZMIENIC KILKA AUTOBUSĄ A GRATAMI NIECH JEŹDZI PREZES ZKM I NIE TRZEBA BUDOWAĆ KOSMICZNEJ INFRASTRUKTURY!!!
damian 2005-02-03 06:02   
damian - Profil damian
to jest wypowiedź typowa dla kogoś kto kompletnie nie ma pojęcia o tym jak działają linie i porty lotnicze
klos 2005-02-01 06:02   
klos - Profil klos
Pragnę zapewnić, że nikt z włodarzy miast ani Zarządu Portu nie blokuje wejścia Ryanair do Gdańska. A to kto będzie następny po Wrocławiu wie tylko RYANAIR, a nikt inny.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy