Wypadek Air Niugini przy podejściu do lądowania w Mikronezji

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
28 września 2018 11:20
Samolot papuaskich linii lotniczych uderzył dziś rano (28.09) w wody laguny pacyficznej po nieudanym podejściu do lądowania na wyspie Chuuk w Sfederowanych Stanach Mikronezji.
Reklama

Wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi przeżyli wypadek przy lądowaniu boeinga 737 linii Air Niugini podczas podejścia do lądowania, wynika z oświadczenia przewoźnika.

Nagrania z miejsca zdarzenia pokazują przebieg ewakuacji z zanurzonego w wodzie samolotu na lokalne łodzie, co przypomina do złudzenia sytuację z 2009 roku, gdy w Nowym Jorku na rzece Hudson wodował krótko po starcie samolot US Airways.


Pierwsze krótkie oświadczenie przewoźnika mówiło, że wszyscy obecni na pokładzie wodującego samolotu byli w stanie bezpiecznie ewakuować się, zaś sama linia dołożyła wszelkich starań aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo.

Pierwsze komunikaty nie mówiły ile dokładnie osób przebywało w samolocie w trakcie lotu, ani skąd leciał. Nie było też informacji o prawdopodobnych przyczynach wypadku. Według lokalnych informacji prasowych samolotem podróżowało ok 40-50 osób.- Myślałem, że to po prostu twarde lądowanie - powiedział jeden z pasażerów Bill Jaynes. - Dopiero gdy zobaczyłem dziurę w bocznej części kadłuba i wlewającą się do środka wodę stwierdziłem, że nie tak to powinno wyglądać. - dodał Jaynes. Według dalszej relacji pasażera, personel pokładowy spanikował i krzyczał, zaś on sam doznał lekkiego urazu głowy. Był też pod wrażeniem gdy bardzo szybko lokalna ludność, spiesząc z pomocą, przypłynęła do tonącego samolotu na łodziach. - Ktoś mógłby pomyśleć, że to niebezpieczne zbliżać się do samolotu, który właśnie się rozbił.

- To naprawdę duże szczęście, że obyło się bez ofiar - stwierdził Glenn Harris, rządowy inspektor bezpieczeństwa lotniczego Mikronezji. Harris dodał, że samolot leciał z mikronezyjskiej wyspy Pohnpei, oddalonej o około 700 kilometrów na wschód i zakończył lot w wodzie około 10:00 czasu lokalnego. Powiedział też, że wciąż nie widział listy pasażerów, ale zazwyczaj obecni na pokładzie takiego lotu byli podróżujący w interesach Mikronezyjczycy, Papuańczycy i Australijczycy oraz turyści. Inspektor nie chciał spekulować na temat przyczyn wypadku, nie wiedział też czy załoga informowała służby ruchu lotniczego o jakichkolwiek problemach. Zaznaczył też, że zespół dochodzeniowy pojawi się w Chuuk do jutra, aby rozpocząć prace zmierzające do wyjaśnienia przyczyn zdarzenia.


Z kolejnego oświadczenia Air Niugini wynika, że 35 pasażerów i 12 członków załogi zostało szczęśliwie ewakuowanych. Ponadto linie podały, że pogoda w czasie wypadku była niekorzystna, padał silny deszcz, a widzialność była mocno zredukowana. Według lokalnych służb do szpitala trafiło siedem osób, w tym jedna ciężko ranna, choć w stabilnym stanie.

Air Niugini to narodowa linia lotnicza Papui Nowej Gwinei, która działa od 1973 r. Flota przewoźnika to boeingi 767 i 737 operujące na trasach międzynarodowych oraz fokkery 100 i bombardiery Q400 używane do obsługi lokalnych połączeń w wymagającym terenie.

Mikronezja leży na północ od Australii i wschód od Filipin, jest zamieszkiwana przez nieco ponad 100 tys. osób. Kraj posiada bliskie związki z USA będąc członkiem Porozumienia o Wolnym Stowarzyszeniu. Sama wyspa Chuuk jest popularnym miejscem do nurkowania, w okolicznych przejrzystych wodach spoczywa na dnie spora liczba wraków statków z czasów drugiej wojny światowej.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama