×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W sierpniu wysokie wypełnienie pokładów w największych liniach europejskich


W sierpniu najwięksi przewoźnicy z Europy przewieźli blisko 81 mln pasażerów. Poza pierwszą dziesiątką znowu znalazł się SAS, którego od pewnego czasu wyprzedza turecki Pegasus. Wypełnienie pokładów wyniosło średnio 90,42 proc. i aż w dziewięciu przypadkach było wyższe niż 86 proc.


Najwyższy współczynnik load factor wykazali tradycyjnie przewoźnicy niskokosztowi: Ryanair (97 proc.), easyJet (96,4 proc.) i Wizz Air (91,8 proc.). Tuż za nimi znalazły się linie z Aeroflot Group (91,3 proc.) i Air France-KLM (90,5 proc.). Najniższe wartości zanotowano z kolei w SAS-ie (79,8 proc.), a także w Turkish Airlines (85,6 proc.). 

W siedmiu analizowanych przypadkach miesięczna liczba przewiezionych osób była wyższa niż 6 mln. Co ciekawe, w dwóch przypadkach byli to przewoźnicy typu low-cost: Ryanair (13,8 mln) oraz easyJet (8,68 mln). Pozostałe - to duże grupy lotnicze: Lufthansa Group - 13,76 mln, IAG - 11,42 mln, Air France-KLM - 9,60 mln, Turkish Airlines (wraz z AnadoluJet) - 7,6 mln oraz Aeroflot Group - 6 mln.


Ruch pasażerski wśród analizowanych przewoźników wzrósł średnio o 8,77 proc. Liderem był Wizz Air, który jako jedyny przebił barierę 20-proc. (+20,4 proc.). Jeszcze tylko w trzech przypadkach zwyżka była dwucyfrowa: w grupie Aerofłotu (+14 proc.) oraz grupie Lufthansy i Norwegianie (po 10 proc.). Najwolniej rozwijały się z kolei Air France-KLM (+2,3 proc.) oraz Turkish Airlines (+2,4 proc.).

Zasadniczo wszyscy analizowani przewoźnicy zachowali tendencje wzrostowe zaznaczające się w poprzednich miesiącach i utrzymali podobną dynamikę. Najwyraźniej w sierpniu odbił jednak Ryanair, który w poprzednich okresach rozliczeniowych rósł o 4-7 proc., tak w omawianym czasie odprawił o 9 proc. pasażerów więcej, co jest najlepszym wynikiem w tym roku. 

fot. Piotr Bożykgość_45436 - Profil
gość_45436
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie