Ryanair odwołuje 150 lotów z powodu strajku

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
28 września 2018 10:37
4 komentarze
Dziś (28.09) irlandzki niskokosztowy przewoźnik Ryanair odwołuje 150 lotów po tym jak reprezentowani przez związek zawodowy Vereinigung Cockpit niemieccy piloci ogłosili mający potrwać dobę strajk.
Reklama

Również na dziś zapowiedziane są strajki personelu pokładowego w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Holandii i Belgii. Nie zostało potwierdzone czy kolejny tysiąc stewardess i stewardów z niemieckich baz Ryanair'a, reprezentowanych przez związek Verdi również przyłączy się do strajku.

Szacowana liczba pasażerów, których dotknie strajk to 30 spośród 450 tysięcy podróżnych. Odwołane będzie 150 lotów, ale mimo to Ryanair utrzymuje, że zapewni nadal realizację 92 proc. zaplanowanych operacji.


- To bardzo rozczarowujące, że część z naszych klientów w Niemczech odczuje na sobie skutki zapowiedzianego w ostatniej chwili strajku, który organizuje związek zawodowy kontrolowany przez Lufthansę - powiedział Peter Bellew, dyrektor operacyjny przewoźnika.

Strajk poprzedzały ponad siedmiogodzinne negocjacje pomiędzy przedstawicielami VC i i Bellew, które odbyły się we Frankfurcie we wtorek. Przewoźnik zgodził się na arbitraż i zaproponował jego szybkie wdrożenie (w ciągu 4-5 tygodni, a nie jak proponował związek VC 5 miesięcy). - Przekazaliśmy drugiej stronie pisemne porozumienie i zgodę na spełnienie jej postulatów w ciągu 24 godzin. To bardzo przykre, że VC zwołuje kolejny niepotrzebny strajk w ciągu 5 godzin od otrzymania naszego listu intencyjnego - dodał Bellew.

Związek VC wezwał wszystkich pilotów zatrudnionych na stałe w niemieckich bazach Ryanaira do włączenia się do strajku. Spór będący podstawą konfliktu to w Niemczech warunki zatrudnienia i poziom płac.


Bellew twierdzi, że jest niewytłumaczalne dlaczego VC ogłasza strajk mający na celu wynegocjowanie układu zbiorowego pracy, podczas gdy Ryanair zgodził się już na arbitraż w Niemczech, który przyniósłby ten sam skutek do końca października i stałby się korzyścią dla niemieckich pilotów.

Z kolei związek mówi, że od ostatniego strajku z 12 września br. linia nie przedstawiła oferty lepszych warunków. Ponadto VC stwierdza, że do tej pory nie osiągnięto porozumienia pojednawczego między związkiem a przewoźnikiem. - Nie udało nam się dojść do porozumienia w ważnych kwestiach dotyczących umowy arbitrażowej - powiedział Ingolf Schumacher, przewodniczący związku VC.

Ryanair ma w ramach baz w Niemczech rozlokowanych ponad 40 samolotów w 11 portach lotniczych. Codziennie linia wykonuje średnio 2,4 tys. startów. Wszystkie loty z niemieckich lotnisk będą dotknięte przez zapowiedziany strajk.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a4bd5 2018-10-01 14:59   
gość_a4bd5 - Profil gość_a4bd5
to nie awaria... ktos za wczesnie wcisnal guzik bo zalogi nie podpisaly umow na samozatrudnienie i to byla opcja na ten wlasnie wypadek... teraz kombinuja skad wziac ludzi zeby jednak wykonac loty
gość_a1509 2018-10-01 14:32   
gość_a1509 - Profil gość_a1509
Z systemu zniknęły też loty Z Bydgoszczy do Duseldorfu od S19. Ciekawe czy to efekt awarii czy zmniejszenia liczby samolotó w bazie DUS
gość_c4d1a 2018-10-01 13:41   
gość_c4d1a - Profil gość_c4d1a
@smolip67 to awaria systemu
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama