×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy egzemplarz Boeinga 777 trafił do muzeum


Linie Cathay Pacific wspólnie z Boeingiem ogłosiły przekazanie pierwszego wyprodukowanego egzemplarza Boeinga 777 do muzeum Pima Air & Space w Arizonie. Jest to jedno z największych muzeów poświęconych lotnictwu na świecie.


Pierwszy Boeing 777 opuścił linię produkcyjną w 1994 roku i został przez producenta oznaczony numerem fabrycznym WA001. Swój pierwszy lot maszyna odbyła 12 czerwca 1994 roku i przez kilka lat wykonywała dla boeinga loty testowe. Do linii Cathay Pacific maszyna trafiła w 2000 roku i przez 18 lat, woziła jej pasażerów na wielu trasach międzykontynentalnych. Zasilały ją dwa silniki Trent 877 Rolls-Royce'a.


Ostatnio zarejestrowany w Chinach samolot (o nr rej. B-HNL), odbył wczoraj (18.09) podróż z bazy linii Cathay Pacific w Hongkongu do Tucson w stanie Arizona, gdzie mieści się muzeum Pima Air & Space. W amerykańskim muzeum, samolot będzie wystawiony obok 300 innych, ważnych dla historii lotnictwa samolotów. W muzeum Pima Air & Spacea podziwiać można m.in. takie perełki jak samolot Lockheed SR-71 Blackbird czy Boeing B-17 Flying Fortress.

Samoloty B777 wprowadziły do portfolio amerykańskiego producenta szereg innowacji technologicznych. Boeing 777 był pierwszym samolotem producenta wyposażonym w system kontroli fly-by-wire oraz jego pierwszym samolotem, niemal całkowicie zaprojektowanym przez komputer. 


Od czasu pierwszego lotu ponad 24 lata temu, program 777 przyciągnął wielu klientów, którzy złożyli w sumie ponad 1660 zamówień. Cathay Pacific był jednym z pierwszych klientów programu i obecnie operuje jedną z największych flot samolotów B777. Pierwszym komercyjnym użytkownikiem samolotów B777 były linie United Airlines, gdzie samoloty rozpoczęły służbę w 1995 roku.

- Linie Cathay Pacific odegrały kluczową rolę w ogromnym sukcesie programu 777. Linia ta znacznie przyczyniła się do oryginalnego projektu samolotu i od tego czasu jest jednym z jego największych ambasadorów. Dzisiaj, linia jest klientem startowym naszego nowego samolotu 777X. Cieszymy się, że możemy współpracować z Cathay w sprawie darowizny na rzecz muzeum, jako sposobu dzielenia się przez wiele lat niezwykłą historią Boeinga 777 - powiedział Kevin McAllister, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes.


- Jako pierwszy na świecie model samolotu B777, maszyna o numerach B-HNL zajmuje wyjątkowe miejsce w historii zarówno naszej linii lotniczej, jak i lotnictwa komercyjnego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wkrótce przyniesie ona przyjemność entuzjastom lotnictwa w swoim nowym domu w Arizonie. Nasze samoloty 777-200 służyły nam wyjątkowo dobrze w ciągu ostatnich dwóch dekad, a ponieważ w najbliższych miesiącach będziemy je stopniowo wycofywać z naszej floty, z niecierpliwością czekamy na przyjęcie od 2021 roku do naszej floty najnowocześniejszych samolotów 777-9  - powiedział Rupert Hogg, dyrektor generalny Cathay Pacific.

Fot. Wikimedia Commonsgość_69dbf - Profil
gość_69dbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie