Ryanair Sun czterokrotnie zwiększy flotę w Polsce

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
19 września 2018 10:10
7 komentarzy
Irlandzki przewoźnik czarterowy, który w tym roku rozpoczął działalność w Polsce planuje mieć w naszym kraju 20 samolotów już w 2019 r. Obecnie Ryanair Sun dysponuje jedynie 5 maszynami w bazach na polskich lotniskach.
Reklama

Przedstawiciele Ryanair Sun zapowiedzieli, że w 2019 r. chcą mieć w Polsce aż 20 samolotów. Nie oznacza to jednak, że Irlandczycy zamierzają zwiększyć o 400 proc. oferowanie czarterowe na rynku polskim. Samoloty polskiej spółki Ryanair Sun mają bowiem wykonywać rejsy dla firmy matki z Irlandii, a proponowane zwiększenie obecności Irlandczyków w Polsce ma przede wszystkim obniżyć koszty wynagrodzeń personelu lotniczego.

Zatem do końca br. 15 samolotów obecnie zarejestrowanych w Ryanair dołączy do floty Ryanair Sun. Konsekwencją takiego rozwiązania będzie zatrudnianie większej liczby członków personelu lotniczego w Polsce przez firmę założoną i funkcjonującą na prawie polskim. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ryanaira 20 samolotów zbazowanych w Polsce wymaga zatrudniania ok. 600 pracowników, w tym 200 pilotów i 400 członków personelu pokładowego.

Zatrudnienie pilotów przez Ryanair Sun na prawie polskim spowoduje, że będą oni odprowadzać niższe podatki niż dotychczas. Stewardzi i stewardesy mają natomiast przejść na samozatrudnienie, co nie tylko zmniejszy ich obciążenie podatkowe, ale również umożliwi Irlandczykom oszczędności na składkach ubezpieczenia społecznego.


Poza oczywistymi względami finansowymi roszada pracowników w ramach spółek grupy Ryanaira ma też inny cel. Tania linia ze Swords uznała, że siła związków zawodowych w Polsce jest znacznie mniejsza niż ich odpowiedników w Europie Zachodniej. Z tego powodu woli mieć więcej pracowników w naszym krajów, bo wierzy, że będę oni sprawiać mniej kłopotów.

Ryanair uważa zapewne, że polskie organizacje pracownicze nie maja odpowiedniej mocy do bycia adwersarzami takimi jak związkowcy z Włoch, Irlandii czy Niemiec. Jest to bardzo smutna diagnoza zwłaszcza, że chodzi o kraj, który jest ojczyzną NSZZ Solidarność. Niewiele zmienia fakt, że nowo powstały związek zawodowy CWR Cabin Crew Union, zrzeszający polskich i zagranicznych pracowników Ryanaira w Polsce, domaga się zatrudniania na regularne umowy o pracę. Nowemu związkowi nie będzie łatwo przebić się z tym postulatem, bo działa pod patronatem NSZZ Solidarność, a ten ostatni milczał jak zaklęty, gdy identyczne żądanie zgłaszali związkowcy z PLL LOT SA.

Niektórzy obserwatorzy uważają, że ruch Ryanaira może oznaczać ekspansję przewoźnika na polskim rynku czarterowym. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne, gdyż przewozy czarterowe w Polsce charakteryzują się olbrzymią sezonowością. W sezonie zimowym pasażerów jest kilkakrotnie mniej niż w lecie. Ta negatywna cecha polskiego rynku czarterowego sprawia, że Ryanair Sun nie zamierza latać w najbliższym sezonie zimowym, a jego samoloty zasilą rozkładową siatkę połączeń spółki-matki. Dlatego decyzję Ryanaira o przeniesieniu 15 samolotów do Ryanair Sun należy postrzegać, jako część nowej polityki pracowniczej, która ma tylko zminimalizować wzrost kosztów związanych z postępującym "uzwiązkowieniem" irlandzkiej firmy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dromack 2018-09-20 07:53   
dromack - Profil dromack
...jak taki złośliwy nowotwór z przerzutami...
gość_a3047 2018-09-20 07:30   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
@gość_34231 - uważam że nie masz racji - wolność zrzeszania się jest wartością prawicową i dotyczy również pracobiorców. Czy związki pracodawców to też lewicowe organizacje?
gość_34231 2018-09-19 16:34   
gość_34231 - Profil gość_34231
"Ryanair uważa zapewne, że polskie organizacje pracownicze nie maja odpowiedniej mocy do bycia adwersarzami takimi jak związkowcy z Włoch, Irlandii czy Niemiec. Jest to bardzo smutna diagnoza zwłaszcza, że chodzi o kraj, który jest ojczyzną NSZZ Solidarność."

Uważam, że to jest smutna diagnoza tylko gdy ma się lewicowy światopogląd. W innym wypadku to po prostu dobra wiadomość.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama