×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair Sun czterokrotnie zwiększy flotę w Polsce


Irlandzki przewoźnik czarterowy, który w tym roku rozpoczął działalność w Polsce planuje mieć w naszym kraju 20 samolotów już w 2019 r. Obecnie Ryanair Sun dysponuje jedynie 5 maszynami w bazach na polskich lotniskach.


Przedstawiciele Ryanair Sun zapowiedzieli, że w 2019 r. chcą mieć w Polsce aż 20 samolotów. Nie oznacza to jednak, że Irlandczycy zamierzają zwiększyć o 400 proc. oferowanie czarterowe na rynku polskim. Samoloty polskiej spółki Ryanair Sun mają bowiem wykonywać rejsy dla firmy matki z Irlandii, a proponowane zwiększenie obecności Irlandczyków w Polsce ma przede wszystkim obniżyć koszty wynagrodzeń personelu lotniczego.   

Zatem do końca br. 15 samolotów obecnie zarejestrowanych w Ryanair dołączy do floty Ryanair Sun. Konsekwencją takiego rozwiązania będzie zatrudnianie większej liczby członków personelu lotniczego w Polsce przez firmę założoną i funkcjonującą na prawie polskim. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ryanaira 20 samolotów zbazowanych w Polsce wymaga zatrudniania ok. 600 pracowników, w tym 200 pilotów i 400 członków personelu pokładowego. 

Zatrudnienie pilotów przez Ryanair Sun na prawie polskim spowoduje, że będą oni odprowadzać niższe podatki niż dotychczas. Stewardzi i stewardesy mają natomiast przejść na samozatrudnienie, co nie tylko zmniejszy ich obciążenie podatkowe, ale również umożliwi Irlandczykom oszczędności na składkach ubezpieczenia społecznego.


Poza oczywistymi względami finansowymi roszada pracowników w ramach spółek grupy Ryanaira ma też inny cel. Tania linia ze Swords uznała, że siła związków zawodowych w Polsce jest znacznie mniejsza niż ich odpowiedników w Europie Zachodniej. Z tego powodu woli mieć więcej pracowników w naszym krajów, bo wierzy, że będę oni sprawiać mniej kłopotów.  

Ryanair uważa zapewne, że polskie organizacje pracownicze nie maja odpowiedniej mocy do bycia adwersarzami takimi jak związkowcy z Włoch, Irlandii czy Niemiec. Jest to bardzo smutna diagnoza zwłaszcza, że chodzi o kraj, który jest ojczyzną NSZZ Solidarność. Niewiele zmienia fakt, że nowo powstały związek zawodowy CWR Cabin Crew Union, zrzeszający polskich i zagranicznych pracowników Ryanaira w Polsce, domaga się zatrudniania na regularne umowy o pracę. Nowemu związkowi nie będzie łatwo przebić się z tym postulatem, bo działa pod patronatem NSZZ Solidarność, a ten ostatni milczał jak zaklęty, gdy identyczne żądanie zgłaszali związkowcy z PLL LOT SA.   

Niektórzy obserwatorzy uważają, że ruch Ryanaira może oznaczać ekspansję przewoźnika na polskim rynku czarterowym. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne, gdyż przewozy czarterowe w Polsce charakteryzują się olbrzymią sezonowością. W sezonie zimowym pasażerów jest kilkakrotnie mniej niż w lecie. Ta negatywna cecha polskiego rynku czarterowego sprawia, że Ryanair Sun nie zamierza latać w najbliższym sezonie zimowym, a jego samoloty zasilą rozkładową siatkę połączeń spółki-matki. Dlatego decyzję Ryanaira o przeniesieniu 15 samolotów do Ryanair Sun należy postrzegać, jako część nowej polityki pracowniczej, która ma tylko zminimalizować wzrost kosztów związanych z postępującym "uzwiązkowieniem" irlandzkiej firmy.  gość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie