Ryanair: Za dwa tygodnie strajk personelu pokładowego

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
14 września 2018 12:10
7 komentarzy
Siedem związków zawodowych zrzeszających personel pokładowy Ryanaira w pięciu europejskich krajach zamierza podjąć 24-godzinny strajk w piątek 28 września br.
Reklama

Po serii kilku strajków pilotów, z których ostatni odbył się dwa dni temu w Niemczech, przyszedł czas na akcję protestacyjną personelu pokładowego Ryanaira. Zapowiadany strajk stewardes i stewardów ma objąć pięć państw tj. Belgię, Hiszpanię, Holandię, Portugalię i Włochy. Do strajku przyłączy się siedem związków zawodowych. Ich liderzy wyrażają nadzieję, że do protestu przystąpią także organizacje pracownicze w Niemczech.

Personel pokładowy Ryanaira w wymienionych krajach ma powstrzymać się od wykonywania pracy przez 24 godziny w dniu 28 września br. Związkowcy oraz brytyjska prasa zwiastują, że w tym dniu nastąpi wielki chaos na połączeniach Ryanaira, który może narazić tysiące pasażerów na konieczność zmian planów podróży. Przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika zdecydowanie zaprzeczają takiemu scenariuszowi. Dla uspokojenia pasażerów przywołują dane, które pokazują, że podczas odbytych już strajków zdecydowana większość (ponad 70 proc.) pracowników Ryanaira nie podjęła akcji strajkowej.


Główna osią sporu pomiędzy dyrekcją linii lotniczej ze Swords, a jej pracownikami jest kwestia dostosowania umów o pracę do prawa krajowego, czyli prawa obowiązującego w bazach przewoźnika. Obecnie większość umów z personelem pokładowym opiera się na liberalnych przepisach irlandzkich. Ryanair w zasadzie zgodził się już na tę zmianę, ale dopiero od 2022 r. Związkowcy domagają się przyspieszenia tej decyzji i wprowadzenie nowych regulacji już w przyszłym roku.

Jako, że planowany strajk ma odbyć się dopiero za dwa tygodnie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że cała akcja zostanie ograniczona, dzięki negocjacjom prowadzonym przez obie zwaśnione strony. Niemniej wydaje się, że przywrócenie spokoju pracowniczego w firmie zajmie zarządowi Ryanaira więcej czasu niż tego oczekiwał.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2018-09-18 16:25   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
"Czego polskie władze nie chcą ingerować w niewolnicze umowy FR" serio? a co z b2b vel śmieciówkami w NARODOWYM przewoźniku?
gość_91000 2018-09-17 14:04   
gość_91000 - Profil gość_91000
shorty; A który pasażer siedzący za Tobą pozwoli Ci rozłożyć siedzenie? Jemu też jest ciasno, więc ma pozwolić, że jemu było jeszcze ciaśniej?

Nie zauważyłem aby w airbusie były rozkładane...
shorty 2018-09-17 13:47   
shorty - Profil shorty
mam ich dosyć, te nie rozkładane fotele to jakas masakra, ostatnio wyspy kanaryjskie z/do Berlina. skoro w wizz sie rozkładaja to czemu tutaj nie? koniec pazdziernika waw/ Eindhove wizzem i do tego z okecia.

co do strajków naszych to raczej nie wierze w to, a co z LOTem i pilotami, w kontekscie ogłoszenia ze płaca 10-15 k USD za miesiac ?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama